Ana sayfa Mobil Google Arama video sonuçlarını hareketli olarak gösterecek

Google Arama video sonuçlarını hareketli olarak gösterecek

0

Google, şimdilik sadece Android platformda uygulanacak olan yeni bir özelliği duyurdu. Duyuruya göre Google Uygulaması ve Chrome”da yapılacak olan aramalarda video sonuçları, ön görüntülü olarak listelenecek. Video ön görünümleri eskiden olduğu gibi küçük resim kareleri içerisinde görüntülenecekler fakat, hareketli olarak. Görüntülerde ses olmayacak, bu nedenle sizi kalabalığın içerisinde sivriltecek herhangi bir arama yaparsam ne olacak diye endişelenmenize gerek yok.

özellik bugünden itibaren Chrome ve Google uygulamasında hayata geçiyor. Yalnızca Android”de uygulanacak olan bu özelliğin önümüzdeki birkaç hafta içerisinde kullanıcılara ulaşması bekleniyor. Kesin tarih ya da diğer platformlarla ilgili olarak herhangi bir açıklama yapılmadı.

 

Yeni özelliğin nasıl olabileceği tahmin edilebiliyor: video arama sonuçlarından birinin üzerine geldiğinizde video sessiz olarak oynamaya başlayacaktır. üzerine tıkladığınızda ilgili sonuca gideceksiniz. Yaptığınız arama içerisinde bulunan başka bir videoya gitmek, halihazırda çalmakta olan videoyu durdurarak, yenisini başlatır. Video ön görünümlerinin sadece wi-fi bağlantı ile aktif hale geldiğini göz önünde bulundurmakta fayda var. Zira Google”ın dosya sıkıştırma algoritmaları bile istek dahilinde hazırlanan bir video ön görünümünün, GIF görüntüsüne oranla çok daha fazla veri harcayacağı aşikar. Google uygulamasında ya da Chrome”da ayarlara giderek yeni özelliği mobil bağlantılarda aktive edebileceğiniz gibi, devre dışı da bırakabilirsiniz.

Google son zamanlarda arama araçlarını geliştirmek, daha uyumlu ve doğal bir kullanım deneyimi oluşturmak için oldukça gayret sarf ediyor. Eğer aradığınız şey bir video ise, sonuçlar arasında yer alan görüntünün gerçekten aradığınız şey olup olmadığından emin olmak istersiniz. Bunu da videonun bir bölümünü hareketli olarak gördüğünüz zaman daha iyi anlayabilirsiniz. Arama deneyimini geliştirmeye dönük diğer adımlardan biri de “yerel etkinlikler” özelliğinin eklenmiş olmasıydı. Hatta bir de iş arama aracı da eklenmişti. Tüm bunlar Google”ın yanlış bilgilendirici, saldırgan içerikli ya da düşük kaliteli sonuçları sonuçlardan kaldırmak suretiyle arama özelliğini daha da geliştirme yolundaki adımların beraberinde geliyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here