Ana sayfa Haber Google arama motorunun tahmin özelliğinin ilginç katkısı

Google arama motorunun tahmin özelliğinin ilginç katkısı

1

Google”ın Cuma günü yaptığı açıklamaya göre Google Arama”daki otomatik doldurma/öneri özelliği, yazma için günlük olarak harcanacak toplam 200 yıl kadar bir tasarruf sağlıyor. Firmanın diğer bir iddiasına göre bu işlev aynı zamanda çevrimiçi ortamda arama yapmak için yazılması gereken miktarı da yüzde 25 oranında azaltıyor. Merkezi Kaliforniya”da bulunan İnternet devi, otomatik doldurma tabanlı sonuçların öneri değil, “tahminlerden” ibaret olduğu konusuna vurgu yapmadan geri durmuyor. Zira bu sonuçlar kişinin yapacağı aramaya yönelik tahminlere dayalı olarak tasarlanan bir sistem dahilinde üretiliyor. Henüz mükemmel olduğu söylenemeyecek olan sistemin firmanın ifadesiyle bazen uygun olmayan tahminlerde de bulunduğunu biliyoruz. Google bu tip sonuçların firmaya bildirilmesini istiyor.

Uygun olmayan tahminlerin neler olabileceği konusu ise bir başka tartışma konusu olmakla birlikte, Google” da bu tip konular üzerinde durmakta pek isteksiz davranıyor. özellikle verilen tahminlerden şüphe duyulanlar konusunda itirazı olanların konuyla ilgili arama yapmalarını isteyen Google, zira genellikle arama esnasında beliren tahminlerin en sık yapılan aramalardan oluştuğunu belirtiyor. Yani sistemin yaptığı olumsuz olduğu düşünülen tahminlerin görüntülenmesinin nedeni, çok sayıda kullanıcının daha önce beliren tahminle ilgili arama yapmış olmasından kaynaklanıyor.

Google”ın sektöre girmesini sağlayan ve en seçkin ürünü olmaya devam eden “Arama” özelliği, reklama dayalı iş modelinin merkezinde yer alıyor. Bu özellik sayesinde Google teknoloji devine dönüşerek, dünyanın sayılı firmalardan biri haline geldi. Google”ın Arama özelliğine ayırdığı devasa kaynaklar sayesinde bu özelliğin zamanla daha da iyiye gideceği düşünülüyor.

1 YORUM

  1. google ın acaba, mesela yarın için 20 bin kez “lahmacun” aranacağını bilebilmesi gibi bir ihtimal ya da gelişmiş bir özelliği var mı?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here