Ana sayfa İnternet Google arama algoritmasını yeniledi

Google arama algoritmasını yeniledi

0

Teknoloji dünyasının en yenilikçi isimlerinden Google, kuruluşunun 15. yılında Türkçede “Sinek Kuşu” anlamına gelen “Hummingbird” adını verdiği yeni bir algoritma geliştirdi

Dünyada Google ile arama yapan kullanıcıların yüzde 90’ının yeni algoritmayı kullandıklarını ifade eden Google’ın başkan yardımcılarından Amit Singhal, bu yenilikle kullanıcıların değişen platformlarına ve arama ihtiyaçlarına daha iyi çözümler üretmeyi hedeflediklerini belirtti.
 

Arama yaparken girilen sözcük kombinasyonlarının çok daha karmaşık bir hâle gelmeye başladığını ve anahtar kelime odaklı sistemin de bu durumu karşılamakta zorlandığını göz önünde bulundurursak Hummingbird’ün getirdiği yeniliklerin değeri daha iyi anlaşılabilir.
Arama sorgusunu girdikten sonra bunlara dair en ilgili döküman ve verileri özel yöntemlerle karşınıza getiriyor.

Sighal arama motorlarının geçirdiği değişimi şu sözlerle özetledi: “1998 yılında arama yapmanın nasıl bir şey olduğunu hatırlayacaksınızdır. çok yavaş çalışan bilgisayarınızın karşısına oturur, modeminizin çevirmeli ağa bağlanırken çıkardığı sesleri dinledikten sonra birkaç anahtar kelime yazıyorduk. Elde ettiğimiz sonuç ise bu sözcükleri içeren mavi renkle belirtilmiş 10 adet web site bağlantısından ibaretti. O günden bugüne değişen çok şey var: çevrimiçi olan milyarlarca insan, giderek büyüyen bir web ve cebimizdeki küçük ama çok güçlü cihazlarımız arama yaparken her soruyu sormamıza yardımcı oluyor.”

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here