Ana sayfa Haber Google anti-tekel davasına doğru

Google anti-tekel davasına doğru

0

Arama motoru hakkında inceleme başlatıldı

Google’ın arama sonuçlarındaki sıralamasına yönelik şikayetler, Avrupa Komisyonu tarafından incelenmesine yol açtı. Şirketin sunduğu sonuçlar hakkında anti-tekel incelemesi yapılıyor ve Avrupa Komisyonu’nun Google aramalarında “düzenlemeleri” zorunlu kılması bile söz konusu.

Eğer bu düzenlemeler yapılırsa Google’ın arama sonuçları gelen şikayetlerle değişip durabilir. Daha da kötüsü arama motoru bir daha asla eskisi gibi sonuçlar bulamayabilir. İşte bundan korkan Google yetkilileri, arama motorunun nasıl çalıştığını anlamayanlara, durumu bir kez daha izah etmeye çalıştı. Şirket, bu işin çok zor olduğunu, düzenlemelerin altından devletlerin bile kalkmasının zor olduğunu belirtti.

 

 

Aramaların kelimeler, arama sonuçlarına uygunluk ve sitelerin güvenilirliği gibi daha yüzlerce etken tarafından algoritmalar ile belirlenen sonuçların keyfi olmadığı belirtildi. Her gün yüz milyonlarca hatta daha fazla arama ve yüzde 20 yeni içerik söz konusu. Google algoritmalarında tutarlı sonuçlar sunabilmek için her gün geliştirme yapıyor. Ama bu sonuçlardan memnun olmayan üç şirketin şikayeti ve Avrupa Komisyonu’nun incelemesi Google’ı zora sokmuş durumda.

Şikayetçi şirketlerden birisi İngiltere’de bir fiyat karşılaştırma sitesi ve iddiası, Google’ın kendi hizmetlerini üste çıkartarak haksız rekabet oluşturduğu yönünde.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here