Ana sayfa Haber Google Android mesajlarını iMessage formatına dönüştürüyor

Google Android mesajlarını iMessage formatına dönüştürüyor

0

Google’ın mesajlaşma uygulamalarıyla ilgili bir buçuk yıldır uyguladığı yarı resmi strateji, üç ayaklı sehbaya dönüştü: Tüketici sohbeti için Allo, işletme sohbetleri için Hangouts ve metin mesajı için oldukça eski bir sistem olan SMS (RCS özellikli). Fakat bu stratejilerin hiç biri de mesajlaşma uygulaması alanında öncü konumda olan WhatsApp, iMessage ve Facebook Messenger’la boy ölçüşemiyor. 
Bununla birlikte bu mesajlaşma sehpasının son ayağı çok daha ilginç bir hal alacak gibi görünüyor. Android Police’in Android Mesajlar adlı uygulamanın en son versiyonunu oluşturan kodlarla ilgili yaptığı derin bir araştırma sonucunda iki adet oldukça ilginç özelliğe rastlandı. 

Bunların bir tanesi oldukça sade ve kullanımı kolay özelikte. Yani SMS mesajlarınızı artık bilgisayardan göndermeyi sağlıyor. Tıpkı Allo ve WhatsApp’ta olduğu gibi, bir web sayfası açarak QR kod taraması yaptıktan sonra metin tabanlı mesajlarınızı göndermek için telefonunuza bağlanmanız yeterli olacak. Android Police’in bulduğu koda göre birden fazla tarayıcı destekleniyor bu sistemde. Daha doğrusu birden fazla bilgisayar. 

Bu oldukça iyi bir gelişme. Android kullanıcılarını uzun zamandır üçüncü taraf uygulamalar kullamaya zorlayan bir açık, bu vesileyle giderilmiş olacak. Aynı zamanda çok da olağanüstü bir gelişme değil zira SMS sisteminin kendisi çok da muhteşem bir şey değil. MMS ile bir arada değerlendirilse dahi, modern metin mesajı uygulamalarında edineceğiniz özelliklerin hiç birini sunmuyor çünkü. 

RCS, SMS’in istediğiniz özelliklere kavuşmasını sağlıyor. Daha yüksek çözünürlüklü resimler, yazma göstergeleri, okundu bilgisi gibi özellikler, bunlar arasında yer alıyor. Fakat bu özelliğin uygulaması ve uyarlı hale getirilmesi mobil operatörlere bağlı olduğu için bugüne kadar herhangi bir gelişme kaydedemedi.  

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here