Ana sayfa Donanım Google, Amazon cihazlarında YouTube’a erişimi yasakladı!

Google, Amazon cihazlarında YouTube’a erişimi yasakladı!

0

Tüketicileri çapraz ateş altında bırakan hararetli kavganın bir neticesi olarak Google, YouTube video servisini, Amazon”un Fire TV ve Echo Show cihazlarından kaldırdı.

YouTube”un bloke edilmesi kararı, Amazon”un cihazlarıyla rekabet halinde olan bazı Google ürünlerini satmaya yanaşmamasına misilleme olarak geldi. Bu ürünler arasında Amazon Fire TV”ye alternatif olan Google”ın Chromecast yayın cihazı ve Home adı verilen, Amazon”un piyasada lider konumda olan Echo”suna alternatif olan “Home” adlı internete bağlı hoparlör de bulunuyor. Amazon”un üst sınıf Echo Show cihazında video oynatabilen bir ekran bulunuyor.

Google tarafından bugün yapılan bir açıklamada “Karşılıklı anlayışın olmadığı bu ortamda artık YouTube”u artık Echo Show ve Fire TV”de daha fazla desteklemeyeceğiz” denildi.

Bu kavga, ticaret ve iletişim dünyasının önemli köşelerinde hakimiyet sağlayan büyük teknoloji firmalarının kazanmakta oldukları gücü gözler önüne seriyor. Dünyanın en büyük online satıcısı olan Amazonun insanların aldıkları şeyler üzerinde muazzam bir etkisi bulunurken, Google”ın dünya çapında yayılan arama motorunun sunduğu sonuçlar ise sıklıkla insanların web”de ve web dışında alacakları şeylere karar vermelerine yardımcı oluyor.

Google dünyanın en yaygın şekilde izlenen video servisine erişimi engelleyerek, Amazon”un ürünlerini satmasını sağlamaya çalışıyor. Bir mutabakat sağlanmazsa YouTube, 1 Ocak”tan itibaren Fire TV”de çalışmaz hale gelecek. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here