Ana sayfa Haber Google Algoritmalarını açıklayacak mı?

Google Algoritmalarını açıklayacak mı?

0

Google, kamuoyu tarafından kendisinin gizli tuttuğu arama algoritmalarını açık etmek zorunda bırakılacak gibi görünüyor. Süreç 3 gün önce Fransa anayasal mahkemelerinde başladı, bugün de konu New York Times’a ve Anonymous‘a taşındı. İşin içerisinde New York Times ve Anonymous da girdiğine göre mesele epeyce ciddi demektir. Daha da ciddi olan durum ise, habere göre Fransız hükümeti Google için bir deklarasyon yayımlayarak, Google’ın bütün arama sonucu algoritmalarını açıklamasını, internet sitelerini neye göre üst sıralara koyduğunu veya düşürdüğünü açıklamasını isteyecek. New York Times, bu konunun farklı ülkelerde de masaya yatırılabileceğini ve bütün ülkelerdeki internet sitelerin rating oranlarıyla ilgili açıklama yapmasını isteyecekler.  Fransızlar bu konuyu epeyce ciddiye alıyorlar gibi, bugün itibariyle Google’ın arama algoritmalarının geçmişi ve diğer data bilgilerinin açıklanması için federal mahkemeler açılacak, Fransa’nın Telekom müdürlükleri de işin dedektifliğini yürüterek Google‘ın algoritmalarını değerlendirecekler.

Elbette Google konuya sessiz kalmadı ve Google‘dan yapıılan açıklamaya göre, firmanın yapacağı açıklamalar kötüye kullanılabilir ve kullanıcılar için kötü sonuçlar oluşturabileceğini belirttiler.

Google‘ın benzer konularla ilgili zaten bazı mahkemeleri ve Google için alınan kararlar sürdürülüyor. Hatırlayacağınız gibi, Google için unutulma hakkı soruşturuluyorken, Google yetkilileri bunun mümkün olamayacağını belirtmişti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here