Ana sayfa Haber Google “Akıllı Yanıtlar” özelliği artık tüm Android uygulamalarda

Google “Akıllı Yanıtlar” özelliği artık tüm Android uygulamalarda

0

Telefonunuzda mütemadiyen klişe cevaplar yazmaktan yoruldunuz mu? Telefonunuzun beyninizi okuyup, ne cevap verilmesi gerektiğini sizden önce tahmin etmesini ister miydiniz? Google bu amaçla ‘Smart Replies (Akıllı Cevaplar)’ özelliğini geliştirmişti fakat, kullanım alanı oldukça kısıtlı kalmıştı. İşte bu nedenle Google’ın proje ekibi Area 120 bu özelliği tüm telefonlara getirmek için adı ‘Reply’ olan bir özelliğin Android uygulaması üzerinde çalışma yapıyordu. Şimdi ise artık bu özelliği bir deneme kullanıcısı olarak edinme imkanına sahipsiniz. Tabii bir miktar kurulum yapmayı göze alabilecekseniz.

‘Smart Replies’ özet olarak basit bir dokunmayla anlık olarak gönderilebilecek cevapların önerilmesi özelliğidir. Sadece ‘Evet/Hayır/Olabilir’ gibi genel cevaplar değil, Google’ın dünya çapında meşhur makine öğrenimi kullanılarak sorunun kapsamına uyumlu cevaplar sunulur bu özellikle. Fakat maalesef bu özelliğin kurumsal kullanımı sadece Gmail, Inbox ve Allo gibi kısıtlı uygulamalarda kullanılabiliyor. 

‘Reply’ bu özelliğin diğer uygulama ve kullanıcılara daha kapsamlı olarak yarı resmi olarak getirilmesinin bir yolu. Google’da çalışan kişiler tarafından yapılıyor fakat, henüz kurumsal bir uygulama değil. Area 120 uygulamayı bugün itibariyle deneme amaçlı olarak kullanıcılara açtı. Tabii APK’ da bu test grubu kullanıcılarının kullanımına sunulmuş durumda. APK’yı bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

Reply’ın kurulum süreci oldukça basit olmakla birlikte, temel öneri cevaplarının arka planında yatan özelliklerin açıklamaları da bu kurulumda belirtiliyor. örneğin bu özellik hareket halinde olduğunuzu tespit ettiğinde, karşı tarafı bilgilendirici bir cevabı otomatik olarak gönderebiliyor. Ya da tatil günlerinde otomatik cevaplar hazırlayabilir, temel sorulara cevaplar yazabilirsiniz. 

Reply özelliği ‘Smart Replies’ın aksine, sadece uygulamanın bildirim göstergesinde çalıştığı için, uygulamanın kendi içerisinde işlevi bulunmuyor. Bununla birlikte Allo gibi (sadece Project Fi kullanıcıları için değil, herkes için), Hangouts, Facebook Messenger, Twitter DM, Slack, Whatsapp ve Skype gibi bir çok uygulamada çalışıyor. Uyku halinde otomatik cevaplandırma gibi daha fazla özellikle birlikte bu özelliğin daha fazla uygulamaya getirileceği sözünü veriyor Area 120.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here