Ana sayfa İnternet Google”a sert tepki

Google”a sert tepki

0

10 ülke mahremiyeti hiçe saydığı için Google’a mektup gönderdi
 

Batılı 10 ülkenin hükümetleri adına Google’a mektup gönderen Kanada Mahremiyet Hukuku Dairesi, firmanın Street View ve Buzz gibi servislerini yaygınlaştırırken “evrensel mahremiyet ilkeleri’ne uymak zorunda olduğunu bildirdi.
 

 

Mahremiyet Dairesi Komiseri  Jennifer Stoddart tarafından Google CEO”su Eric Schmidt”e gönderilen mektupta, “Google yeni servislerini hayata geçirirken dünya vatandaşlarının mahremiyet haklarını unutuyor” denildi. Stoddart, kullanıcıların Gmail üzerinden e-posta gönderdikleri üyeleri otomatik olarak kişisel Google Buzz sosyal paylaşım arkadaş listesine eklemesini örnek gösterdi. Stoddart, “bir servisin “beta” olarak test yayınına almak, mahremiyet ilkelerinin gözardı edilmesini haklı göstermez” dedi.
 

 

 

Sokakları uydudan canlı olarak izlettiren Google Street View servisini de eleştiren Mahremiyet Dairesi, firmanın toplayabileceği kişisel bilgilerin asgari düzeyde olabileceğini, üstelik bunların nasıl ve nerde kullanılacağını da üyelere açık şekilde taahhüt etmek zorunda olduğunu vurguladı Stoddart”ın sert ifadelerle dolu mektubunda ayrıca Google servislerine üye olanların istedikleri zaman üyeliklerini sonlandırmalarını sağlayan basit bir komut eklenmesi talep edildi.
 

 
Stoddart”ın mektubu, Kanada dışında, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, ispanya, İrlanda, İsrail, Hollanda ve Yeni Zelanda hükümetlerinin mahremiyet ve güvenlik yetkililerince de imzalandı.

Mektupla gelen eleştiriler üzerine Googl’dan ise “Buu konu daha önce de defalarca tartışıldı, söylediklerimize ekleyecek çok bir şey yok” açıklaması geldi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here