Ana sayfa İnternet Google”a rekor ceza!

Google”a rekor ceza!

0

US Federal Trade Comission (FTC) tarafından verilen cezaya göre Google, Apple”a rekor bir ceza ödeyecek!
 

Teknoloji dünyasının üst basamaklarında yer alan iki firma arasında oldukça ilginç çekişmeler yaşanıyor. Bunların son örneklerinden birini de Google ile Apple arasında gördük. İddiaya göre Google, hınzır bir kod bloğu sayesinde Apple imzalı internet tarayıcısı Safari”nin gizlilik ayarlarını hiçe sayarak, internet aramalarını ve reklamverenlerin online aktivitelerini haksız yere izlemekteydi. Apple”ın yaptığı şikayette US Federal Trade Comission olaya müdahil oldu ve olay inceleme altına alındı.
 
Apple
Bahsi geçen konuyu inceleyen FTC yetkilileri, Google”ın Apple”a 22.5 milyon dolar ceza ödemesi gerektiğine karar verdi. Bu ceza, FTC tarihinin en yüksek cezası olarak kayıtlara geçti. Konuyla ilgili olarak FTC Başkanı Jon Leibowitz, “Gizlilik konusundaki tavrımız net. İsmi ne olursa olsun, hiçbir kişiye ya da kuruma gizlilik ihlali yaptığı için göz yumamayız” dedi.
 
FTC neden internet gizliliği ile ilgileniyor?
FTC yani Türkçe adıyla Federal Ticaret Komisyonu, ABD sınırları içerisindeki tüketicilerin haklarını koruyup kollayan bir komisyon. 1914 yılında kurulan FTC ile birçok teknoloji firması anlaşma içerisinde. Zira FTC”nin onayı olmadan ABD”de hizmet satmak bir hayli zor. Bu doğrultuda firmalar internette FTC ile 20 yıl süren bir “Gizlilik ihlali olmayacak, gizlilik ön planda tutulacak” anlaşması yaptı. Anlaşmaya göre bu ihlali bozan kişi veya kurumlar oldukça yüksek meblağlarda cezaya çarptırılacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here