Ana sayfa Haber Google 60 terabyte”lık internet inşa ediyor

Google 60 terabyte”lık internet inşa ediyor

0

Google‘ın, çin merkezli internet sağlayıcı ortakları ile birlikte geliştirdiği kıtalar arasıplatformu kurma planları en sonunda yürürlülüğe girdi ve Google ile altı farklı internet sağlayıcısı ortağı kıtalar arasında dev hızlı internet ağ kablolarını inşa etmek adına çalışmalara başladılar.  Elbette, proje avrupa’dan da geçse de Google‘ın projesi çerçevesinde öncelik çin.

Dünya’nın en hızlı internet hızına ve en fazla internet kullanımının olduğu söylenen çin ile ilgili çalışmalar başladı ve Google, çin’deki internet hızını tam olarak saniyede 60 terabyte’a kadar yükseltiyor. Proje için Google 300 milyon dolarlık bir bütçe görüyor. çin tarafından gelecek ek ödeneklerle de projeyi kısa sürede tamamlamak istiyorlar.

 

 

Google yetkililerinin açıklamalarına göre, sistemin ABD içerisindeki testler ve proje aşamaları 2008 yılında başlatıldı. 2011 yılında ise, çinli ortaklara sunuldu. Projenin, avrupa internet hızını nasıl etkileceği bilinmezken, Google iki sene içerisinde sistemi test aşamasından çıkaracaklarını ifade etti

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here