Ana sayfa Donanım Goldenageproject COMP-54 Vintage Style Compressor

Goldenageproject COMP-54 Vintage Style Compressor

0

Test parkurumuzdaki cihazlardan en ufak tefek olanı ”Goldenageproject COMP-54 Vintage style compressor” karşınızda…
 

Yarım “u” boyutundaki bu küçük canavar, boyundan büyük işlerin altından bir çırpıda kalkabilmesi ile beni çok şaşırttı. Oldukça yumuşak bir karaktere sahip olmasının da birçok kullanıcı için tercih sebebi olduğu kanısındayım.

Farklı nitelikteki sinyalleri kendi duyumu tadında sıcak, yumuşak tatlı bir forma dönüştürüyor. İçerisinde kullanılan kompenentlerin tolerans değerleri ile alakalı yoğun, yüklü sinyal seviyelerine dahi çok rahatça mukavemet gösterebiliyor ve kolay kolay distorsiyona girmiyor.
 

goldenageproject
 
60’lı yılların sonlarında dizayn edilen Neve 2254’ün güncel klonu olarak üretildiği söylense de ben COMP-54’ün kendine özgü bir karakteri olduğunu düşünüyorum. özellikle kick’de ve basda kullanıldığında çok etli ve derli toplu bir duyumu var. Gitar ve vokalde ise dinamik aralığı distorsiyon olmadan daraltıp duyumu oldukça gövdeli hale getiriyor. çok başarılı.

Kompresyon en fazla 6:1 oranında kullanılabiliyor. Dolayısı ile limiter olarak kullanmak biraz riskli ancak kullanmak isterseniz bu sizin isteğinize kalıyor. Mono olan bu cihazın ikincisini de alıp TRS bir link kablosu ile dual olarak kullanma şansınız da bulunuyor. Bu şekilde mix down alırken 2:1 veya 3:1 oranlı hızlı atak ve 400ms relase zamanlaması yaparak final mixinizi derli toplu bir hale getirip kompresyon etkisini de neredeyse hiç hissettirmeyebilirsiniz.

Bu şirin ekipmanın en enteresan özelliklerinden biri de Bypass özelliğini kullandığınızda sinyalin cihaz içerisinde fiziksel olarak hiçbir devre üzerinden geçmeden direkt olarak geri dönüş yapabilmesi.

Böylelikle sinyale katmış olduğu etkiyi kesin olarak ayırt edebiliyorsunuz.

 

Cihazın ön yüzeyinde sol başta Threshold (eşik) knob’u bulunuyor. +10 ve -20 dB arasında sonsuz tur dönüşüne sahip. Onun hemen solundaki ratio(oran) knob’u 1,5:1′ den 6:1′ e kadar oranlamaya sahip. Oran knob’u ile attack(devreye girme) zamanı knob’u arasında cihazın power butonu bulunuyor. Hemen ardında link butonu ki bundan bahsetmiştim. MakeUp gain haricinde tüm fonksiyonları tek cihazdan kontrol edebiliyorsunuz. Release time knob’unu en sağa çevirdiğinizde ise Auto 1 ve Auto 2 seçenekleri sinyalin metronomuna göre biraz yavaş veya hızlı değişken zamanlamayla kompresyonu devreden çıkarıyor onun hemen solundaki IN/OUT butonu kompresörü devreye alıp çıkarmanız için bir seçenek ancak OUT konumunda ise kompresör devrede olmasa da sinyaliniz halen cihazın devreleri üzerinden geçmeye devam ediyor.
 
comp 54
 
Evet her kompresörde olmayan değişik bir özellik ise bu cihazın üzerinde bir de filtre olması. High Pass Filter 50hz – 100hz ve 7khz konumlarında ve bu frekansların altında kalan sinyale filtre uyguluyor. Kayıt için kullanacak olanlara büyük rahatlık. Meter butonu, analog VU metrenin çıkış seviyesini veya GR (Gain Reduction) seviyenizi göstermesi için seçim yapmak üzere koyulmuş bir selektör görevinde. Cihazın analaog VU metresi biraz narin. Yüksek seviyeli çıkış alırken output pozisyonununda kullanmanızı önermiyorum zira göstergeye zarar verebilirsiniz. BYPASS butonunun gerçekten de devre dışı sinyal akışı sağladığı özelliğinden bahsetmiştim zaten. Gain knub’u ise Klasik MakeUp Gain işlevi görüyor. Cihazın arka yüzeyinde ise tamamı balanslı giriş çıkış terminalleri hem TRS hem de XLR olarak konumlandırılmış. Giriş seviyesi için bir de 600 ohm yüksek direnç butonu bulunuyor. Voltaj beslemesi ise 24V harici bir transformatör ile sağlanıyor.

Sonuç olarak klasik, yumuşak ve dengeli analog sesi sevenler için biçilmiş kaftan niteliğindeki bu yakışıklı kompresör, her türlü performansa uygun. ‹ster sahnede ister stüdyoda kullanın size o sıcak sesini sunmaya daima hazır.

Tüm dünyada adından bahsettirmeyi başaran bu cihazın Türkiye distribütörü BL Müzik. Satış fiyatı ise 444 Euro + KDV.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here