Ana sayfa Mobil Gökyüzünde görsel şölen

Gökyüzünde görsel şölen

0

Yarın akşam dışarı çıkın gökyüzüne bakın
 

Yarın gökyüzü, halk arasında ”yıldız kayması” olarak bilinen meteor yağmurlarına sahne olacak. Gözlem meraklıları, Lyrid meteor yağmurlarını Ankara üniversitesi (Aü) Ahlatlıbel Rasathanesi’nde düzenlenen etkinliklerle de izleyebilecek.

Göktaşı yağmurları, güneş sisteminin iç kısımlarına yani Güneş’e doğru yaklaşan bir kuyrukluyıldızdan kaynaklanıyor. Buz ve tozdan oluşan bu büyük kar toplarından her biri güneş sisteminin iç kısımlarına doğru yaklaştığında, güneş ışınları kuyruklu yıldızın donmuş yüzeyini ateşe veriyor ve toz parçacıkları serbest kalıyor.

Bir kuyruklu yıldız, güneş sisteminin iç kısımlarından her geçişinde trilyonlarca küçük parçacığı ardında bırakıyor. Dünya’nın yörüngesi bu kuyruklu yıldızın yörüngesiyle kesiştiğinde bu meteor yağmurları oluşuyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü yetkilileri ise meteor yağmurunun beklendiği saatlerde havanın açık ve az bulutlu olacağını, gözlemcilerin  bu görsel şöleni çıplak gözle izleyebilecekleri şartların oluşacağı bilgisini verdi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here