Ana sayfa Makale God of War

God of War

Acımasız ve duygusal, 'God of War’da satış rekorları kıran bir oyunda olması gereken her şey var.

0

‘God of War’un açılış sahnesinde, tanrıyı öldüren öfke canavarı Kratos sessizce bir ağacı yere serer. Karda giysisiz durur, ağır ağır nefes alır. Sakin, düşünceli, bakımsız – daha kötüsü biraz yıpranmış durumdadır. O hemen tanınabilir, ama aynı zamanda bildiğiniz bir kişi de değildir.

Kratos’un yeni yetenekleri, yeni God of War’u da özetliyor. Aynı stüdyodan geliyor olsa da, Sony Santa Monica, PlayStation 4’e özel kapsamlı değişiklikler yapmıştır. Oyun daha çok anlatı üzerine yoğunlaşıyor, ‘Tomb Raider’ ve ‘Horizon: Zero Dawn’ gibi Metroidvania tarzı açık dünya oyunlarına daha çok benzeyen bir yapıyı kullanıyor. Hızlı veya yavaş ilerleyen daha fazla taktik savaş için sert ve tahrip edici hareketlere sahip.

Yeni God of War, seriyi temellerine oturtuyor ve onları modern bir aksiyon oyunu oluşturmak için kullanıyor. Hem sunumu hem de mekaniği özenli. Basitçe söylemek gerekirse, ondan önce gelen oyunları geride bırakıyor. God of War, uykudaki eski bir oyunu alıyor ve uzun süredir oynadığımız en zorlayıcı deneyimlerden birini yaratmak için kullanıyor.

God of War üzücü bir notla açılır, Kratos’un karısı ölmüştür. Özgün God of War üçlemesinde Yunan tapınağında bulunan hısımlarının çoğunu öldürdükten sonra, emekli olup İskandinav tanrılarının topraklarına yalnız başına çekilmişti. Evliydi, bir oğlu vardı (Atreus) ve sessiz bir hayat yaşamak istiyordu. Şimdi, karısının isteklerine saygı göstermek amacıyla, o ve Atreus, külleri yaymak için İskandinav dünyasının en yüksek zirvesine tırmanmalıdır.

Kratos için, fiziksel yolculuk, işin en göz korkutucu yönü değildir. Tanrı’yı öldürdüğü günlerden beri oldukça sakin olmasına rağmen, Kratos en önde olan veya o zamanki baba değildi. O açıkça oğlunu seviyor, ama bu son derece zorlu zamanda nasıl destekleyeceğini bilmiyordu. Yolculuğa çıktıkça, Kratos, Atreus’a bildiklerini öğreterek onunla bağ kurmaya çalışır. Avlanma, öldürme ve hayatta kalma gibi.

Bazıları, bu oyuna Atreus’un öne çıkan varlığı ve Kratos’un yeni sakallı görüntüsü yüzünden şaka yollu “Dad of War” diyor. Her ne kadar ikili, canavarların öldürülmesinden daha fazlasını yapsa da, her bir karakter, diğerinin hayatta kalmasıyla, düşmanlarının ölümünden daha çok ilgili. Artık tek ebeveyn olan Kratos, derinden kökleşmiş stoacılığına rağmen oğluyla bağlantı kurmanın bir yolunu bulmak istiyor. Parlak gözlü ve meraklı Atreus, dünya ve “baba” olarak adlandırdığı insan hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyor. ”God of War”, fetihten çok bir keşif yolculuğu.

Kratos ve Atreus sadece birbirleriyle konuşuyorlar, bu şekilde sürekli konuşuyorlar. Savaş sırasında duraklıyorlar, ama siz dünyayı dolaşırken birbirlerini tanıyorlar ve siz de onları tanıyorsunuz. Bu yolları onlarla birlikte yürürken ve oyun devam ederken siz de kendi yolunuzda gidiyor gibisiniz.

Fiyatı:  285 ₺ (PS4)

Artıları:

  • Karmaşık, eğlenceli dövüşler
  • Yoğun, ayrıntılı bir öykü
  • Güzel görseller
  • Yapılacak pek çok şey var

Eksileri:

  • Teçhizata dayalı seviye sistemi gerçek anlamda çalışmıyor

Bu yazı, Newtech dergisinin Haziran sayısında yayınlanmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here