Ana sayfa Makale Gmail ve G Suite’deki Yeni Özellikler

Gmail ve G Suite’deki Yeni Özellikler

Google’ın yeni Gmail ve G Suite özelliklerini yalnızca iki tıklamayla kullanmaya başlayabilirsiniz.

1

Söylenti olarak yayılan ve sızdırılan Gmail değişiklikleri şimdi gerçek oldu. Yeni özellikler 25 Nisan’dan itibaren resmen kullanıma  sunuldu.

Değişiklikleri büyük gelişme olarak nitelendiren Google yöneticileri: “E-posta, çoğumuz için bir gerekliliktir. İşyeri arkadaşlarımızla ve şahsi arkadaşlarımızla iletişimde kalmak, en son haberleri takip etmek, evde veya işyerinde yapılacak işleri yönetmek için onu kullanıyoruz,  onsuz yaşayamayız ” dediler.

Yeni Gmail Özellikleri

Daha az tıklayarak iş yapma

Gmail’in yeniden tasarımı, kullanıcı verimliliğini doğrudan ‘gelen kutusu’ndan yükseltmeye odaklanıyor. Yeni Gmail ile, ekranın etrafında dolaşmaya gerek kalmadan ekleri açabilir, daha az önemli e-postaları beklemeye almak için yeni bir erteleme düğmesine basabilir ve Google Takvim ve Görevler gibi uygulamalara geçebilirsiniz.

Gmail, daha sonra e-postaların çatlaklardan düşmesine izin vermekten kaçınmanıza yardımcı oluyor. Program, e-posta mesajlarınızın yanında görünen hatırlatıcılarla işinizi bitirmeniz için sizi dürtecektir.

Gmail’in artık daha hızlı yanıt vermenize yardımcı olmak için Google’ın Smart Reply (Akıllı Yanıt) özelliği var. Google’a göre, Akıllı Yanıt, zaman kazanmaya yönelik yanıtlar önermek için makine öğrenimini kullanıyor.

Gmail’deki iki yeni özellik, akıllı filtreleme yoluyla verimlilik iyileştirmeleri vaat ediyor. Yüksek öncelikli mesajlar için bildirimler, en önemli çalışmalarınıza odaklanmanıza yardımcı oluyor.

Her gün okumak için harika bulduğunuzu düşündüğünüz, gelen kutusunu dolduran çok sayıda haber bülteni alıyor musunuz? Artık Gmail, periyodik olarak gelen haber bültenlerine dikkat edecek ve bunları açmayı bırakırsanız aboneliği iptal ederek önyüklemeyi önerecektir.

Ayrıca, program potansiyel olarak riskli e-postaları algıladığında, sizi ve bilgisayarınızı güvende tutuyor.

Erken ortaya çıkan söylentiler yeni bir gizli moddan bahsediyordu, şimdi ne olduğunu biliyoruz. Hassas e-postaları yazarken, mesajları iletme, kopyalama, indirme veya yazdırma seçeneklerini kaldırabilirsiniz. Giden e-postanızı iki faktörlü kimlik doğrulama ile koruma seçeneği daha sonra geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Alıcının kendi e-postalarına giriş yapması ve gönderdiğiniz iletiyi okumak için SMS metni aracılığıyla bir kilit açma kodunu almak için tıklaması gerekiyor, yoksa daha sonra e-mail hesabının hack’lendiğini görürsünüz.

Belirli bir süre sonra otomatik olarak son bulma ayarını da yapabilirsiniz. Mesajlarınızda saati işaretleyerek, onu istediğiniz zaman kaybolacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Örneğin e-postayla gönderilen iletiler, böylece mesajlarınızı sonsuza kadar dünyaya yaymayacaktır.

Yeni Gmail ile nasıl başlayabilirsiniz

Yeni özelliklerle başlamak için Gmail’i açın ve Ayarlar’a gidin (sağ üst taraftaki dişli çark simgesi). “Yeni Gmail ürününü dene” seçeneğini tıklayın. Yeni özelliklere ihtiyacınız olmadığını düşünüyorsanız, istemiyorsanız veya beğenmediğinize karar verirseniz, tekrar Ayarlar’a dönüp “Klasik Gmail ürününe dön”ü seçebilirsiniz.

Yeni G Suite güvenlik ve zeka özellikleri

Günümüzde kullanıma sunulan G Suite özellikleri, bulut tabanlı işbirliği ve verimlilik uygulamaları koleksiyonuyla daha güvenli, daha akıllı ve daha verimli çalışmaya odaklanmış durumda. Google’ın G Suite ürün yöneticileri, bugünün büyük güncellemelerinin şirketlerin çalışma şeklini değiştirmelerine yardımcı olacak şekilde tasarlandığını vurguladılar.

Yeni Gmail güvenlik özellikleri

Geçtiğimiz ayın BEC (Business Email Compromise) tehditlerine karşı yeni kimlik avı korumalarının ardından G Suite yeni bir yaklaşım getiriyor. Gmail’in gizli modu, şirketlerin daha önceki e-postalarda son kullanma tarihlerini ayarlamasına olanak tanıyor. Bir e-postayı görüntülemek için metin mesajı yoluyla ikincil kimlik doğrulaması belirlerseniz, yanlış gözler konu satırına baksa veya hesap hack’lenmiş olsa bile, yalnızca metin mesajı alıcısı e-postayı açabilir. İki faktörlü kimlik onayı ekleyerek, alıcınızın e-posta giriş ve metin mesajı kodu e-posta güvenlik düzeyinizi önemli ölçüde artırır.

Yeni Gmail güvenlik uyarıları daha büyük, daha cesurdur ve çalışanlara riski azaltmaya yardımcı olmaları için net bir harekete geçme çağrısı yapar. Google ayrıca, Google’ın reklam hedefleme için taranmadığını ve G Suite müşterilerinin de reklamları görmediğini bilmenizi istiyor.

Yapay zeka  yardımı

Gmail artık iletileri takip etmenizi veya yanıtlamanızı hatırlatabilir. Akıllı Yanıtla yapılan mobil bildirimler, yanıtları hızlandırabilirken, Bülten aboneliğinden çıkma, dağınıklığı ortadan kaldırmanıza ve odaklanmanıza yardımcı olur.

Gelen kutusundan diğer G Suite uygulamalarına erişim

Takvim etkinliklerini ve Görevlerini yeni gelen kutusu yan panelinden ekleyebilir ve yönetebilirsiniz.

Aynı yan panelden üçüncü taraf Gmail eklentilerine de erişebilirsiniz.

İnternet erişimi olmasa bile, yeni Gmail çevrimdışı özellikleri, 90 güne kadar mesaj aramanızı, yazmanızı, yanıtlamanızı, silmenizi veya arşivlemenizi sağlar.

G Suite yöneticileri, artık tarihler ve bildirimlerle birlikte görevler ve alt görevler oluşturmanıza olanak tanıyan yeni Görevler uygulamasından da bahsediyorlar. Bir e-postayı yeni bir yapılacaklar listesi için Görevler’e, son tarihli mesajlar için de Takvim’e sürükleyip bırakabilirsiniz.

Yeni G Suite’i kullanmaya başlama

G Suite Erken Ekleme Programındaki (EAP) işletme, Yönetici konsolundaki yeni Gmail özelliklerini açabilir. Çevrimdışı destek, gizli mod, dürtme, yüksek öncelikli bildirimler ve bülten aboneliğini iptal etme özellikleri önümüzdeki günlerde gösterilecek.

Kişisel Gmail’i de kullanan işletmeler, bunu Ayarlar menüsünde (sağ üstteki dişli simgesi) açabilir. Sadece “Yeni Gmail’i dene”yi seçebilir.

G Suite müşterilerine, son güncellemelere ayak uydurmaları G Suite Güncellemeleri blogunda hatırlatılıyor.


Bu yazı, Appusers dergisinin Mayıs sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here