Ana sayfa Haber Gmail ile yolladığınız e-postalara dikkat!

Gmail ile yolladığınız e-postalara dikkat!

0

Amerika’da yaşayan 41 yaşındaki John Henry S. isimli kişi, evine gerçekleştirilen polis baskınıyla neye uğradığını şaşırdı. S.’nin telefon ve tabletinde çocuk pornografisi içeren görseller, mesajlar ve e-postalar ele geçirildi. S., 200 bin dolarlık kefaletle serbest kalabildi. 

Peki polis bu ihbarı nereden almıştı? Meraklı bir komşu ya da S.’nin tacizine uğrayan bir çocuk mu? Hayır. İhbarcı, Google şirketiydi. çünkü S., geçtiğimiz gün bir başka kişiye, içinde bir çocuğa ait çıplak fotoğraflar bulunan bir e-posta yollamıştı.

Google sunucularındaki süper bilgisayarlar, alınıp-gönderilen her e-posta gibi, bu e-postayı da süzgeçten geçirmişti. Ve içeriğindeki kelimeler ile görseller, şirketin filtrelerine takılınca, alarm zilleri çaldı. Google, kullanıcısının IP ve kimlik bilgilerini derhal yerel polise teslim etti. 

Evet, bu örnekte de görüldüğü gibi, Google başta olmak üzere neredeyse tüm “endüstriyel” servis sağlayıcılar, internetteki neredeyse tüm hareketlerinizi izliyor ve kaydederek fişliyor. Gmail, Outlook gibi e-posta servis sağlayıcıların e-posta içeriklerini kontrol etmesinin haricinde, ülkemizde TTNET gibi internet servis sağlayıcıları da girilen tüm siteleri kayıt altına alıyor.

Merak edilen soru; bu durum yasal mı? Birincisi; servis sağlayıcılarının üye olurken kabul ettirdiği -ve hepimizin hiç okumadan onayladığı- kullanım şartları ve sözleşmelerinde, buna kendi ellerimizle izin vermiş oluyoruz. İkincisi; sadece Amerikan yasalarına göre değil, Türk yasalarına göre de suçu haber vermemek suç. Yani bu firmalar, sizin onayınızla sizi takip ettikleri müddetçe, eğer suç oluşturan bir davranışınıza şahit olurlarsa, bunu yasal mercilerle paylaşmak zorundalar.

Bu yüzden, siz siz olun internetteki davranışlarınıza dikkat edin ya da izlenmeyi atlatmak için önlemler alın…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here