Ana sayfa Haber Gizemli Mısır piramitlerinin sırrı nihayet çözüldü

Gizemli Mısır piramitlerinin sırrı nihayet çözüldü

0

Araştırmacılar haklarında yüzlerce yıldır efsaneler üretilen, hatta bir dönem uzaylı üssü olarak yorumlanan Mısır piramitlerinin nasıl yapıldığına dair sorunun üzerindeki esrar perdesini kaldırmayı başardılar.

Uzaylı medeniyetlerden yardım alınarak kayaların taşındığı düşünülüyordu ama, meğer işin aslı bambaşkaymış. Sorunun cevabı, Merer adı verilen Mısırlı”nın günlüklerinde açığa çıktı.

3 bin yıllık günlükte yazıldığına göre 2.5 ton ağırlığında kireç taşı ve granitten oluşan dev bloklar Nil Nehri üzerinden piramitlerin yapıldığı bölgeye getirilmiş. İple birbirine bağlana sandalların geçişi için Mısırlı mühendisler Nil kıyısında bulunan bir limandan, piramitlerin yapılacağı Gize”ye kanal açmışlar.

Anlayacağınız, 800 kilometre öteye taşınan bu dev taşların iletim yöntemi sandallarmış. Binlerce işçi taşıma işlemine iştirak ederken, toplam olarak 170 bin ton kaya bu işlem için taşınmış. Arkeolog Mark Lehner, Mısırlıların yaptıkları kanalın taslağını çıkardıklarını, en kısa sürede paylaşacaklarını bildirdi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here