Ana sayfa Haber Giyilebilir teknoloji, doktorlara detaylı bilgi sağlayacak

Giyilebilir teknoloji, doktorlara detaylı bilgi sağlayacak

0

Dünyanın neresinde olursanız olun, hastane süreci oldukça meşakatli bir süreç oluyor ve hastalar zaten kendileriyle başa çıkmak zorunda kalmakla birlikte hastane çilesini de yaşamak günleri zehir ediyor. Sürekli doktor tarafından gözetim altında tutulan; buna ek olarak şeker hastaları gibi sürekli bilgi toplaması gereken hastalıklar için de giyilebilir teknoloji çok ayrı bir boyut kazanıyor. Evde, iş yerinde, sokakta sağlık bilgilerini derlemek ve uzaktan bağlantı ile sağlık bilgilerinizi doktorlara sunmak hastalar için ayrıcalık olacak. Internet of Things kavramı henüz %40’lara ulaşmışken (sadece test süreci kullanıcı sayısı) ve henüz yayılmamışken, evdeki ve iş yerindeki günlük yiyecek tüketiminiz, ilaç tüketiminiz, su tüketiminiz tamamen kontrol altında ve kayıt altında olacak. 

 

 

Apple, bu çerçevede Nike işbirliği içerisinde şeker hastalığına (tip 1 diyabet) çare arayışı içerisinde. Internet of Things ve akıllı ev teknolojisi konusunda yeni patentler ve cihazlar geliştiriyor. Bunlardan bir tanesi – bunun iWatch olacağı düşünülmüyor- Nike ile ortak çıkartacakları akıllı bileklik olacak. Apple çıkartacağı yeni akıllı bileklik ile akıllı ev teknolojisini senkronize ederek, bunun üzerine de kişisel sağlık bilgilerini de kayıt altına alarak kişisel sağlık bilgilerinizi doktorlara uzaktan bağlantı ile sunacak. 

Bununla birlikte, Google da Google Glass ve şuan konsept olarak bilinen akıllı kontak lensi ile sağlık sektöründe farklılık yaratacak. Google Glass‘a nasıl bir sağlık özelliği katılacağı bilinmezken, akıllı kontak lense şeker hastalığı, tansiyon, alzheimer gibi sorunlarda da doktorlara yardımcı olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here