Ana sayfa Makale Giyilebilir Sıra Dışı Sağlık Cihazları

Giyilebilir Sıra Dışı Sağlık Cihazları

Giyilebilir cihazlar gittikçe daha çok sağlık alanında kullanılmaya başlanıyor. İşte bunların kullanım örneklerinin sıra dışı olanlarından bazıları.

0
Julian Brown, right, talks with his mother Kristen during a meeting with Jena Daniels, a clinical research coordinator at The Wall Lab in Stanford, Calif., Wednesday, June 22, 2016. Like many autistic children, Brown, 10, has trouble reading emotions in people's faces, one of the biggest challenges for people with the neurological disorder. Now Brown is getting help from "autism glass" - an experimental device that records and analyzes faces in real time and alerts him to the emotions they're expressing. (AP Photo/Jeff Chiu)

FDA onaylı bir EKG okuyucusundan akıllı fitness takip araçlarına kadar birçok şeyle dolu olan Apple Watch Series 4, şu anda sağlık bilincine sahip giyilebilir dünyasının en iyisi konumunda.

Ama başka birçok daha deneysel sağlık teçhizatı var – bunlarla ne kadar UV ışığının alındığını izlemek için kan almanın yanı sıra her şeyi yapabiliyoruz. İşte en ilgi çekici olanlardan bazıları.

Alkol için Fitbit

Son zamanlarda kendinizi kötü zamanlarda bilgisayarınızın önünde buldunuz mu, kredi kartınız her yeni Apple cihazından birkaç tane almış gibi limitini doldurdu mu?. Öyleyse iki olası seçenek var: Ya çok fazla harcanabilir gelire sahip büyük bir hayransınız ya da çok sarhoştunuz. Eğer ikincisiyse, Milo Sensors tarafından yaratılan alkol izleme giyilebilir cihaz hattına katılmak isteyebilirsiniz.

Proof adlı, çok fazla içki içtiğinizi söyleyen giyilebilir bir cihaz – içki içerken rahat olmanızı sağlayan bir Fitbit. Ciltte bulunan alkol moleküllerini izleyerek bunu yapıyor. Henüz satılmamasına rağmen, içerik oluşturucularına göre, zehirli madde düzeylerini normal bir alkol analiz cihazından çok daha hızlı ölçebilecek.

Kan alan giyilebilir cihaz

Hayır, insanın acılarını hatırlatmak için bir çeşit ortaçağ manastır aracı değil. Bunun yerine, bu e-sivrisinek tarzı giyilebilir cihaz, kan örneklerini almak ve analiz etmek için cildinizi düzenli aralıklarla deliyor.

Kanada’nın Calgary Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen cihaz, diyabet hastaları için giyilebilir bir eşya olarak tasarlanmış – bu, kullanıcının artık bir kan örneği için parmaklarını deldirme konusunda düşünmesi gerekmemesi anlamına geliyor. Halen geliştirme çalışmaları devam etmekte, ancak gelecekte ekip, genetik test veya kanser taraması gibi başka testlerin de yapılması açısından bunun önemli olduğunu düşünüyor.

Anti-UV akıllı giyilebilir cihaz

Eğer akıllı sağlık izleyicisi giyilebilirleri akıllı saatler yerine bir dövme formunda tercih ederseniz, San Francisco merkezli LogicInk’teki kişilere katılabilirsiniz. Cildin üzerine takılan, güneş ışığına maruz kaldıkça renk değiştiren, geçici bir dövme geliştirildi.

Dövme, özel mürekkeplerden oluşturulmuş üç iç içe halkadan oluşan ve beyazdan mora doğru yavaş yavaş geçiş yapan bir tasarıma sahip. Her üçünün de morluğu gittiğinde, kullanıcıların günlük UV sınırlarına ulaştıkları anlaşılıyor.

İçinizi izleyen dövme

LogicInk, akıllı sağlık izleyicisi giyebilirleri dövmeler biçiminde yapan tek yer değil. Harvard ve Massachusetts Institute of Technology’deki araştırmacılar, vücuttaki değişikliklerle renk değiştiren bir biyo-duyarlı mürekkep sistemi olan Dermal Abyss’i geliştirdiler.

Bu mürekkepler, hücreleri çevreleyen cildin dokuları arasındaki glikoz, sodyum ve pH konsantrasyonunu etkili bir şekilde ölçebiliyor. İç sağlığı ölçmek için dövme fikri hala nispeten erken bir aşamada, ancak kişinin sağlığındaki değişiklikler hakkında erken uyarı işaretleri sunmanın son derece yararlı bir yolu olabilir.

Düşmekten çekinen insanlara yardım

Yeni Apple Watch, bir kişinin ne zaman düştüğünü ve yardım istediğini söyleyebiliyor. Ancak İspanya’nın Valencia şehrindeki Politeknika Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından oluşturulan giyilebilir bir cihaz, başlangıçta düşmeyeceklerinden emin olmalarını hedefliyor. FallSkip adlı, bir mobil uygulama ile birlikte çalışan özel bir akıllı bel bandı bu.

Yerleşik bir ivmeölçer ve jiroskop kullanarak, bir kişinin denge ve yürüyüş örneklerini, koordinasyonunu, tepki süresini ve kas gücünü analiz ederek, şahsın yakın gelecekte düşme şansını gösteren bir puan veriyor. Ekip, giyilebilirin, artan yaşlı nüfusun bakımını optimize etmeye yardımcı olmak için her klinikte standart bir araç olacağını umuyor.

Google Gözlük ile otizmlilere yardım

Bu listedeki diğer projelerden farklı olarak, bu yeni bir giyilebilir cihaz değil, mevcut bir cihaz olan Google Gözlük ile yeni bir tıbbi uygulama. Stanford Üniversitesi’nde araştırmacılar, etkileşimde oldukları kişilerin yüz ifadelerini tanımaları için, Google Gözlüğün otizmli kişiler tarafından kullanım yollarını araştırıyorlar.

Bu, otistik spektrumundakilerin belirli zorluklarla karşılaşabilecekleri bir şey. Bu, kullanıcıların emojiyi bir ebeveynin veya bakıcının duyguları ile eşleştirerek kullanması ile evde bir eğitim aracı olarak kullanılabilir, ancak bunun tüm sosyal durumlarda kullanılacağı anlamına gelmiyor. Ayrıca göz teması geliştirmeye de yardımcı olabilir.

FDA onaylı bir EKG okuyucusundan akıllı fitness takip araçlarına kadar birçok şeyle dolu olan Apple Watch Series 4, şu anda sağlık bilincine sahip giyilebilir dünyasının en iyisi konumunda.

Ama başka birçok daha deneysel sağlık teçhizatı var – bunlarla ne kadar UV ışığının alındığını izlemek için kan almanın yanı sıra her şeyi yapabiliyoruz. İşte en ilgi çekici olanlardan bazıları.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here