Ana sayfa Donanım Gitaristler için Çok Fonksiyonlu Pedal

Gitaristler için Çok Fonksiyonlu Pedal

0

Gitaristler için son derece kullanışlı olan, hem ses kartı hem de wah pedal formatında kullanılabilen Stealth Pedal mercek altında…

Stealth Pedal

Geçen sayıda bu köşede, Sonar 8 Producer Edition”da “VX-64 Vocal Strip”, “Studioverb2” plug-in”lerini ve “REX File Import” işlemini incelemiştik. Bu sayıda ise IK Multimedia firmasının piyasaya çıkardığı, kilolarca ampli ve “pedal board”ları taşımaktan usanan gitaristler için vazgeçilmez olabilecek ve daha önce kullandıkları setup”larını hiç aratmayacak, hem ses kartı hem de wah pedal formatında kullanılabilen bir kontrolör olan Stealth Pedal”a göz atacağız. Cakewalk Sonar 8.5 Producer Edition kullanıcıları için de Sonar 8.5 Producer Edition güncellemesindeki yenilikleri incelemeye bir dahaki sayıdan itibaren kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Stealth Pedal, piyasada ilk defa olmak üzere USB ses kartı ve kompakt “wah” pedal formatında tasarlanmış, özellikle gitar ve bas gitaristlere hitap eden bir cihaz. Stealth Pedal, ayrıca kullanıcıya çalarken kayıt imkânı sağlıyor ve beraber geldiği AmpliTube ve diğer MIDI kontrolü sağlayan programlarla tam uyumlu. Gitarist ve bas gitaristler, standart pedal anlayışından uzaklaşmayan Stealth Pedal”ı kullanırken yabancılık çekmiyor.

PC ve Mac tabanlı sistemlerle uyumlu olan Stealth Pedal, gitar, bas gitar ve keyboard gibi enstrümanları kolay ve mümkün olan en yüksek kalitede “24-bit A/D ve D/A çevriminde 44.1/48 kHz”de kaydetmenize imkân sağlIıyor. ‹ki farklı enstrüman girişi, “Hi-Z” ve “Line” olarak ayrılmış. ‹ki ayrı çıkışı ve bir de kulaklık çıkışı bulunan Stealth Pedal, kullanıcı için ses kartı olmaktan ziyade, kullanımda klasik bir “wah” ve volüm pedal hissi veriyor. 109Dba “Ultra Low Noise” özelliği ise yüksek volümlerde ortaya çıkan dip gürültülerini minimuma indirmekte gayet başarılı.

 

 

Stealth Pedal
Kutuda Gelenler…
Akalın Müzik tarafından Türkiye”ye getirilmeden az önce Amerika”da Musician”s Friend firmasından satın aldığım Stealth Pedal”ın kutu içeriğinde AmpliTube X-GEAR, AmpliTube 2 Live, AmpliTube Jimi Hendrix, Ampeg SVX UNO, Sonoma Riffworks T4 gibi “stand alone” özelliğine sahip programlar bulunuyor. Sonoma Riffworks T4 programı ve CD ile gelen AmpliGrooves Loops ile istediğiniz gitar riff”lerini hemen kaydedip internet üzerinden paylaşmanıza yardımcı oluyor. Kutuda aynı zamanda 3 metrelik bir USB kablo da bulunuyor. Tüm CD”ler, programlar, USB kablosu ve kitapçıkları ile kurulumu çok basit olan Stealth Pedal için ekstra bir adaptör kullanmaya gerek yok. USB bağlantısından beslenen Stealth Pedal “wah” pedal ya da klasik volüm pedalı ağırlığında.

Stealth Pedal, ses kartı olmasının yanında çok başarılı bir program kontrolörü. üzerinde bulunan “built-in expression” pedalı, tüm AmpliTube modelleriyle tam uyumlu olmakla beraber MIDI kontrol özelliği taşıyan ampli ve Fx modellemeli programlarla da rahatlıkla kullanılabiliyor. Canlı performans ve kayıt için ideal olan Stealth Pedal, ek olarak 2 “mini switch pedal” ve 1 “expression pedal” bağlantısı ile kendi üzerindeki switch ve volüm pedalı dahil 5 farklı efekti aynı anda kontrol edebildiği gibi, pedalları kendi hazırladığınız ya da AmpliTube”da hazır bulunan preset”ler arasında geçiş yapacak şekilde programlanabiliyor. Stealth Pedal kullanıcıları sadece ampli ve Fx modellemelerini kontrol etmekle sınırlı değiller. Asio ve Core Audio driver”ları destekleyen, MIDI kontrol özelliğine sahip tüm plug-in, “DAW” ve “VSTi” sanal enstrümanları da kontrol edebiliyorlar.

IK Multimedia firmasının ürettiği Stealth Pedal, sert ve dayanıklı metal gövdesi ile her türlü yüzeyde rahatlıkla ve güvenle kullanılabiliyor. Pedalın sağ bölümünde bulunan ulaşımı rahat volüm düğmesi, istenildiği zaman kolaylıkla kontrol edilebiliyor. Pedalın sol tarafında ise, 2 normal çıkış, 1 kulaklık çıkışı, 1 USB bağlantı port”u bulunuyor ve 3 adet renkli LED ışık da, tuner ya da giriş sinyal seviyesini gösteriyor.

Başta da belirttiğim gibi Stealth Pedal ile istediğiniz yerde rahat ve profesyonelce sound”unuzu oluşturabilirsiniz. Eğer benim gibi canlı performans için sürekli seyahat ediyorsanız da, Stealth Pedal çok mantıklı, zahmetsiz ve fiyatıyla da çok ekonomik bir seçim. Stealth Pedal kullanabilmek için ihtiyacınız olan minimum özelliklerini aşağıda vereceğim bir laptop, kablo, kulaklık ve tabii ki gitar olacak.

 

 

Stealth Pedal   IK Multimedia şirketinin resmi sitesindeki Stealth Pedal için gerekli olan minimum sistem gereksinimleri ise şöyle:

Power PC tabanlı Macintosh
Minimal: Dual 1GHz G4 işlemci, 1GB Ram, Mac OS X 10.4.4 ya da üstü ve boş bir USB port”u
Tavsiye edilen: Dual 2GHz işlemci, 2GB Ram Mac OS X 10.4.4 ya da üstü
Desteklenen plug-in formatları: AU, VST, RTAS.

 

Intel tabanlı Macintosh
Minimal: 1.5 GHz Intel işlemci, 1GB Ram, Mac OS X 10.4.4 ya da üstü ve boş bir USB port”u
Tavsiye edilen: 2.3 GHz Intel Core Duo işlemci, 2 GB RAM, Mac OS X 10.4.4 ya da üstü
Desteklenen plug-in formatları: AU, VST, RTAS.

Windows
Minimal: Pentium 4 / Athlon XP işlemci, 1 GB RAM, Windows XP, Windows XP, Windows
Vista, Windows 7, 32 ya da 64 bit ve boş bir USB port”u
Tavsiye edilen: 2.33 GHz Intel Core Duo işlemci, 2 GB RAM, Windows XP, Windows
Vista, Windows 7, 32 ya da 64 bit.
Desteklenen plug-in formatları: VST, RTAS.

 

 

Stealth Pedal
Benim ilk test ettiğim konfigürasyona göz atacak olursak;
Dell Inspiron 6400 laptop, Core 2 Duo T7200 2.00 GHz işlemci, 1GB RAM, 128MB ekran kartı,
Windows XP Service Pack 3.

AmpliTube programlarının bir güzel yanı da, program pencerelerinin altında CPU göstergelerinin olması sayesinde programın, bilgisayarın işlemcisini yüzde kaç oranda kullandığını görebilmemiz. Bu konfigürasyonda kullandığım Stealth Pedal ile AmpliTube X GEAR Stand Alone versiyonunun Cpu göstergesi ortalama %17 ila %30 arasındaydı. Bu rakamlar ile Asio driver “latency” (gecikme ayarları) ise “300 samples” yani ortalama 10 milisaniyeydi. Bu ayarda çalarken çok sıkıntı yaşamamama rağmen, daha sonra denediğim 7 milisaniyelik ayarda çok daha kontrollü çaldığımı gördüm.

Kurulum…
Stealth Pedal almaya ve kullanmaya karar verenler için biraz da kurulumdan bahsetmek istiyorum. Driver”ların kurulumu çok kolay ve hızlı bir şekilde işliyor. Fakat her yeni aldığınız bilgisayar destekli donanımda olduğu gibi, Stealth Pedal”ın driver”larını hemen güncellemekte fayda var. Güncellemeden kastım yeni sürümlerini indirmek oluyor. Bir kereliğine mahsus olarak IK Multimedia sitesinden satın almış olduğunuz ürünü kayıt ediyorsunuz. Daha sonra AmpliTube programının sahip olduğunuz tam kullanımlı versiyonlarının en son sürümlerini hemen siteden indirebiliyorsunuz. Stealth Pedal”ın orijinal CD ile gelen driver”larını ilk kurduğum zaman AmpliTube programına giren sinyal akışında sorunlar ve kesilmeler olduğunu gördüm. Bu sorun güncelleme işleminden sonra hemen çözüldü. Genel olarak kurulumda ve Stealth Pedal”ı bilgisayara tanıtmada hiç sorun yaşanmıyor.

 

 

Stealth Pedal

Canlı performans dışında stüdyoda başarılı kullanımı ile tüm gitaristlerin bir hayli ilgisini çeken Stealth Pedal ve Stealth Pedal Deluxe, 2 farklı fiyat ve versiyon olarak piyasada bulunabiliyor. özellikleri ve fiyatları ise şöyle:

Stealth Pedal:
AmpliTube 2 Live (deneme sürümü), Ampeg SVX UNO (deneme sürümü), AmpliTube X-GEAR (tam sürüm), RiffWorks T4, AmpliGrooves Loops, AmpliTube Jimi Hendrix (sınırlı süreyle tam sürüm): 199$ (ABD fiyatı).

StealthPedal Deluxe:
AmpliTube 2, Ampeg SVX, AmpliTube X-GEAR, RiffWorks T4, AmpliGrooves Loops
AmpliTube Metal (tüm programlar tam sürüm) 449.99 $ (ABD fiyatı).

Bu arada, AmpliTube kullanıcıları için IK Multimedia şirketi AmpliTube 3 programını ?ubat ayı itibariyle farklı promosyonlarla piyasaya süreceğini açıkladı. Eğer AmpliTube kullanıcısıysanız sahip olduğunuz herhangi bir kayıtlı IK Multimedia ürünü ile “crossgrade” yapıp AmpliTube 3 programına 199 $ karşılığı sahip olabiliyorsunuz. Programların indirilebilir versiyonlarını kolayca kredi kartınız ile internet üzerinden satın alabiliyorsunuz.

Gelecek sayıda yine bu köşede, Sonar 8.5″in yeniliklerini incelemeye devam edeceğiz. O zamana kadar bana aliinceoglu@gmail.com ve aliinceoglu@myspace.com adreslerinden ulaşabilirsiniz. Görüşmek dileğiyle!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here