Ana sayfa Haber GİTARCAFE’DE OCAK BULUŞMALARI

GİTARCAFE’DE OCAK BULUŞMALARI

0
Kadıköy”ün sıradışı müzik mekanı Gitarcafe”de ayın ilk konserinde, sesiyle farklı projelere imza atan Sumru Ağıryürüyen, basklarnetin en önemli isimlerinden Oğuz Büyükberber, başarılı müzik adamlarımızdan gitarist-besteci Cenk Erdoğan ve Fransa”da özellikle özgür doğaçlama alanında sesini duyuran çellist Anıl Eraslan”dan oluşan grup var. Konserde Ağıryürüyen”in Issız albümünden parçaların yanı sıra, Eraslan”ın beste ve düzenlemeleri, doğaçlamalarla harmanlanacak. Bu ay Fransa”dan başka konuklarımız da var. Japon müzisyen Maki Nakano ve Fransız müzisyen Yann Pittard, kurdukları KY ile altı yıldır Tokyo-Paris-NewYork üçgeni üzerinde 300″den fazla konser verdi. KY, aslında daima konuklara yer veren bir grup. Fransızca” kim” anlamına gelen sözcükten üretilmiş bu ad, önceden kim olduklarını bilmedikleri, ama grubun üyesi saydıkları bu konukları işaret ediyor. KY, Mingus, Coltrane, Toru Takemitsu ve özellikle de Erik Satie”nin eserlerinden yola çıkıp doğaçlamalara uzanıyor.

çağdaş Batı müziği, Türk müziği ve caz dağarcığını kullanarak bas klarnette özgün bir doğaçlama dili geliştiren Oğuz Büyükberber, üçlüsü OB3″le bu ay ikinci kez geliyor Gitarcafe”ye. çeşitli türlerde müzik yazan ve çeşitli sanatçılarla uluslararası düzeyde işbirliği yapan Büyükberber”in üçlüsünde, elektronikler ve klavyede Tolga Tüzün, basta Demirhan Baylan yer alıyor. Ayın öne çıkan bir diğer konserinde, Düş Sokağı Sakini Murat çelik, gitarist Emre Karabulut ile birlikte bestelerinden oluşan konserinde hayranlarıyla buluşuyor.

Arkadaşları ve Sarp Maden konseri ayın dikkat çeken etkinliklerinden bir diğeri. Sarp Maden”in sıkı müzisyen “Arkadaşları” ise, Engin Recepoğulları , Matt Hall ve Derin Bayhan. Gitarcafe”de bu ay “caz” tınılı birçok konser var. Kerem Türkaydın, Cem Tuncer ve Elif çağlar Muslu”dan oluşan The Curly Trio, caz standartları ve kendi bestelerinden oluşan repertuarlarını, yalın ve eğlenceli bir tavırla sunuyor. Farklı müzik tarzlarında çalışmalar yapan müzisyenlere eşlik etmenin yanı sıra, caz ve türevi tarzlardan beslenen bir anlayışla müzik üretmeyi benimseyen gitarist Berkant çelen, kontrbasta genç kuşağın başarılı temsilcilerinden Ozan Musluoğlu ve davulda Emre Günaydın ile birlikte kendi bestelerini ve çeşitli caz klasiklerini seslendiriyor. Yine cazseverlerin yakından tanıdığı bir isim olan usta gitarist Röne Macaroğlu önderliğinde, saksofonda Kayhan Doğan ve trompette Doğan özcan”dan oluşan Little Band de Gitarcafe”de.

 

 

 

 

Karadeniz”in sesini duymak isteyenleri bu ay çok özel bir sanatçı bekliyor Gitarcafe”de: Türkçe, Gürcüce, Lazca, Megrelce, Hemşince şarkılarıyla Bayar Şahin. Gürcü müziği sevenler ise, özellikle bu müziğe has erkek seslerinden oluşan vokal topluluğuyla ilgi uyandıran Kafdağı Müzik Topluluğu”nu kaçırmamalılar. Adını, bugün Kurtuluş olarak bildiğimiz Tatavla semtinden alan Tatavla Keyfi, damardan rebetiko şarkılarla ilk kez Gitarcafe”de. Mekanın müdavimlerinin yakından tanıdığı Laterna ise; aralarına çizilmiş yapay sınırlara inat, aynı ezgilerle coşan ve aynı denizin tuzundan beslenen İzmir, İstanbul ve Pire”nin şarkılarını taşıyor sahneye. Murat Meriç”in pikap ve projeksiyon marifetiyle sunacağı Tarih-i Pop etkinliği, bugünden “mazi”ye bakmak ve hatırlarken eğlenip, eğlenirken de ayrıntıların keyfine varmak isteyenlere şiddetle önerilir.

Arp sanatçısı Meriç Dönük, Devr-i Alem”de, arpın sahip olduğu zengin “efekt” yelpazesini klasikten caza, geleneksel ezgilerden deneysel müziğe uzanarak sunacak. Genç sanatçı, aynı zamanda “Dünya Arp Kongresi” Türkiye gençlik elçisi ve “Arp Sanatı Derneği” yönetim kurulu üyesi. Ayın bir diğer “klasik Batı müziği” etkinliğinde ise Novavon Flüt Dörtlüsü yer alıyor.

Gitarcafe’de atölyeler tüm hızıyla devam ediyor. Amatör sanatçılara açık Sahne Sizin etkinlikleri de sürüyor. Bütün etkinlikler küçük bir mekanda gerçekleştirildiği için telefonla rezervasyon yaptırmak gerekli. Programlara son anda sürpriz sanatçılar katıldığından, arada bir www.gitarcafe.com ya da www.myspace.com/gitarcafe adreslerine göz atanlar pişman olmuyor.

3 Ocak 2010 Pazar – 21.00
SUMRU AĞIRYüRüYEN – CENK ERDOĞAN –ANIL ERASLAN- OĞUZ BüYüKBERBER
Sumru Ağıryürüyen (vokal), Cenk Erdoğan (gitar), Anıl Eraslan (çello), Oğuz Büyükberber (basklarnet)
Giriş: 15 TL

6 Ocak 2010 çarşamba – 21.00
ARKADAŞLARI & SARP MADEN
Sarp Maden (gitar), Engin Recepoğulları (saksofon), Matt Hall (kontrbas), Derin Bayhan (davul)
Giriş: 15 TL

8 Ocak 2010 Cuma – 21.00
TATAVLA KEYFİ Dünyanın Zeybekleri, Zorbaları, Mangasları Birleşin!
Alper Tekin (vokal), Haris Rigas (buzuki, baglamadaki), Ceyhun Kaya (gitar, buzuki, klarnet, darbuka), Mamed Dzhafarov (akordeon)
Giriş: 15 TL

9 Ocak 2010 Cumartesi – 21.00
Murat çelik (Düş Sokağı Sakini) (vokal, gitar)
Emre Karabulut (gitar)
Giriş: 20 TL

14 Ocak 2010 Perşembe – 21.00
Berkant çelen (gitar), Ozan Musluoğlu (kontrbas), Emre Günaydın (davul)
Giriş: 15 TL

15 Ocak 2010 Cuma – 21.00
BAYAR ŞAHİN
Darçello, akordeon, gitar, flüt, tulum, panduri, salamuri eşliğinde
Türkçe, Gürcüce, Lazca, Megrelce, Hemşince şarkılar.
Giriş: 15 TL

16 Ocak 2010 Cumartesi – 21.00
LATERNA Ege’nin İki Yakasından
Burhan Hasdemir (perküsyon), çağatay çoker (gitar), Dicle Hasdemir (klarnet), Onur Aygüneş (vokal, perküsyon), Seda Köksal (vokal, keman), Selim Koytak (ud)
Giriş: 20 TL

20 Ocak 2010 çarşamba – 21.00
THE CURLY TRIO
Kerem Türkaydın (gitar), Cem Tuncer (gitar), Elif çağlar Muslu (vokal)
Giriş: 15 TL

21 Ocak 2010 Perşembe – 21.00
KAFDAĞI MüZİK TOPLULUĞU
Giriş: 20 TL

22 Ocak 2010 Cuma – 21.00
DEVR-İ ALEM
Meriç Dönük (arp)
Konuk: Tunçay Korkmaz (mızıka)
Giriş: 15 TL

23 Ocak 2010 Cumartesi – 21.00
OB3
Oğuz Büyükberber (basklarnet), Tolga Tüzün (klavye ve elektronikler), Demirhan Baylan (bas)
Giriş: 15 TL

24 Ocak 2010 Pazar – 21.00
LITTLE BAND
Röne Macaroğlu (gitar), Kayhan Doğan (saksofon), Doğan özcan (trompet)
Giriş: 15 TL

29 Ocak 2010 Cuma – 21.00
Murat Meriç pikap marifetiyle sunar:
MüZİKLİ ŞAMATA: TARİH-İ POP
Giriş: 10 TL

30 Ocak 2010 Cumartesi – 21.00
KY
Yann Pittard (bariton gitar, ud), Maki Nakano (saksofon, metal klarnet, ses)
… ve konuklar
Giriş: 15 TL

31 Ocak 2010 Pazar – 21.00
NOVAVON Flüt Dörtlüsü
Sıla Gerbağa, Ayşen Bulut, Fırat Esenerli, Selin Sümbültepe
Giriş: 15 TL

ATöLYELER
Nilgün Onat “Ses-Nefes”
Cem Küçümen “Klasik Gitarda Ustalık ve Oda Müziği”
Sumru Ağıryürüyen “Birlikte Söyleyelim”
İberya özkan “Akordeon”
Korhan Erel “Bilgisayar ile Müzik”
Sıla Gerbağa “Flüt”
Nihan Gezen “Ritm”
Onok Bozkurt “Klasik Gitar”
özgür çiftçi “Elektrogitar”
Kaan Ezgimen “Turkish for English Natives”

Atölyeler için iletişim: gitarcafe.atolye@gmail.com
Caferağa mah. Sakızgülü sok. Taranto ap. 7/1, Kadıköy
216 348 60 55
gitarcafe@gmail.com
www.gitarcafe.com
www.myspace.com/gitarcafe,

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here