Ana sayfa Haber Gitarcafe’de Cazdan Geleneksele

Gitarcafe’de Cazdan Geleneksele

0
Kadıköy”ün çok sesli-çok renkli müzik mekanı Gitarcafe, Nisan gecelerinde caz ile geleneksel müziği buluşturuyor. Gitarcafe”ye pek çok kez konuk olan ünlü Arjantinli gitarist Ricardo Moyano, bu kez “manouch” gitarın önemli adlarından Fransız gitarist Joseph Lipomi ile birlikte çalacak. Senem Diyici ve Alain Blesing konseri, ayın kaçırılmayacak etkinliklerinden. çalışmalarını Fransa”da sürdüren ikili, 22 yıllık ortak serüvenlerinde geleneksel temalardan doğaçlamalara, köklerden günümüze uzanan müziklerini tüm dünyada 1000″den fazla konser ve 17 albümle paylaştılar. Ocak ayında başka bir projeyle Gitarcafe”ye konuk olan viyolonselist Anıl Eraslan ise, bu kez Fransız müzisyenlerle kurduğu dörtlüsü Auditive Connection ile geliyor. Dörtlü, Eraslan”ın bestelerinin yanı sıra, Anadolu ezgileri ve şiirini günümüz penceresinden ve gelenekselden özgür doğaçlamaya uzanan bir yelpazede yorumluyor. Konserde, Anıl Eraslan ve ülkemizde özgür doğaçlamanın önemli adlarından Korhan Erel”in ikili olarak çaldıkları bir bölüm de yer alıyor.
 

 

Uzun süre ABD”nin önemli caz mekanlarında ve caz festivallerinde sesini duyuran, geçtiğimiz yıl da Finlandiya”da “Lady Summertime” ünvanı alan Hırvat şarkıcı ve şarkı yazarı Lela Kaplowitz, piyanist eşi Joe Kaplowitz ile birlikte, caz, soul, blues ve funk dünyasında geziniyor. Bu ay Gitarcafe”ye konuk olan bir başka güçlü kadın şarkıcı ise, Brigitte Beraha. İtalya”da doğup Monaco”da büyüyen Beraha, İngiliz ve Türk karışımı bir aileden geliyor ve 10 yıldır İngiltere”de yaşıyor. “Flying Dreams” albümünün ardından konser turnelerine çıkan sanatçı, Gitarcafe”de ünlü gitarist önder Focan eşliğinde söyleyecek ve bir de caz vokal teknikleri üzerine atölye çalışması yapacak. Yıllardır İstanbul”da yaşayan Ukraynalı multienstrümantalist, besteci, ses mühendisi Yuriy Ryadchenko, müzikle ilgilenenlerin yakından tanıdığı bir sima. Stüdyosunda birçok projeyi hayata geçiren usta sanatçı, aynı zamanda Sonbahar filminin ödüllü müziğini yapan ekipten. Bugünlerde “Sazın Sözü” adlı televizyon programını sunan Ryadchenko, bu kez çok enstrümanlı müzikal dünyasını tek kişilik bir projeyle paylaşıyor.

Bill Evans’ın öncüsü olduğu, “interplay” odaklı piyano triosu formatını benimseyen Gri, kendine özgü bir ses ve tarz edinebilmeyi amaçlıyor ve klasikleşmiş standartların dışında, daha yakın dönemlerden müzisyenlerin eserlerini de yorumluyor. İki gitar ve bir kontrbastan oluşan Harmanlijazz”ın repertuarı, Django Reinhardt başta olmak üzere, Gypsy cazın önemli bestecilerinin eserlerinden ve Türk musıkîsi bestelerinden oluşuyor. Gitarist Yurdal çağlar, kendi bestelerinin yanı sıra, caz standartlarını seslendirdiği üçlüsüyle geliyor Gitarcafe”ye.

 

 

Karadeniz”in sesini soluğunu Sonbahar filminin temalarıyla harmanlayan Sonbahar Kumpanya ise, bu sezon son kez Gitarcafe seyircisiyle buluşuyor. Gürcü ezgilerini sevenler Kafdağı”nın sürprizli programını kaçırmayacaklar. Mehmet Kala ve Serhat Karan”dan oluşan Sade, yine gelenekten bugüne Anadolu”nun seslerini taşıyor sahneye. Murat Meriç, Türkiye”nin pop tarihine baktığı keyifli etkinlikler dizisinin üçüncüsünde, yine plaklarını ve geçmişten gelen görüntüleri bizlerle paylaşıyor.

Gitarcafe atölyeleri devam ediyor. Amatör sanatçılara açık Sahne Sizin etkinlikleri de sürüyor. Bütün etkinlikler küçük bir mekanda gerçekleştirildiği için telefonla rezervasyon yaptırmak gerekli. Programlardaki son gelişmeler www.gitarcafe.com ya da www.myspace.com/gitarcafe adreslerinden izlenebilir.
 

1 Nisan 2010 Perşembe – 21.00
Murat Meriç pikap marifetiyle sunar:
TARİH-İ POP Kısım 3
Giriş: 15 TL
 

2 Nisan 2010 Cuma – 21.00
GRİ TRİO
Ali Murat Cengiz (klavye), Esat Ekincioğlu (bas), Berke Yalçı (davul)
Giriş: 15 TL
 

3 Nisan 2010 Cumartesi – 21.00
Köklerden günümüze…
SENEM DİYİCİ – ALAIN BLESING
(vokal-gitar)
Giriş: 20 TL
 

7 Nisan 2010 çarşamba – 21.00
YURİY RYADCHENKO “1Man 2Many”
(tenor ve soprano saksofon, bayan, flüt, gitar, klavye, insan sesi, dijital şeyler)
Giriş: 15 TL
 

8 Nisan 2010 Perşembe – 21.00
SADE – Gelenekten Bugüne Anadolu”nun Sesleri
Serhat Karan (ud, vokal), Mehmet Kala (bağlama, vokal)
Giriş: 15 TL

9 Nisan 2010 Cuma – 21.00
YURDAL çAĞLAR TRİO
Yurdal çağlar (gitar), Emrah Günaydın (bas), Onur Baştürk (davul)
Giriş: 15 TL
 

10 Nisan 2010 Cumartesi – 21.00
SONBAHAR KUMPANYA
Ayşenur Kolivar (vokal), Sumru Ağıryürüyen (vokal, mandolin), Kenan Yaşar (vokal, bas panduri), Onok Bozkurt (gitar, panduri), Onur Şentürk (kemençe, tulum, çonguri, vokal), Mikail Yakut (akordeon), Onur Dedetaş (vurmalılar)
Giriş: 20 TL
 

15 Nisan 2010 Perşembe – 21.00
RICARDO MOYANO – JOSEPH LIPOMI (latin gitar, manouche gitar)
Giriş: 20 TL
 

17 Nisan 2010 Cumartesi- 21.00
AUDITIVE CONNECTION
Anıl Eraslan (viyolonsel), Jeanne Barbieri (ses), Maxime Roncart (elektrogitar), Olivier Maurel (vurmalılar ve elektronikler)
Konuk: Korhan Erel (bilgisayar)
Giriş: 15 TL
 

18 Nisan 2010 Pazar – 21.00
LELA KAPLOWITZ – JOE KAPLOWITZ
Caz, blues, soul ve funk…
Giriş: 20 TL
 

23 Nisan 2010 Cuma – 21.00
HARMANLİJAZZ
Erdal Oral (gitar), Alev Ergen (kontrbas), Hasan Akagündüz (ritm gitar)
Giriş: 15 TL
 

24 Nisan 2010 Cumartesi – 21.00
BRIGITTE BERAHA – öNDER FOCAN
(vokal-gitar)
Giriş: 20 TL
 

30 Nisan 2010 Cuma – 21.00
KAFDAĞI
Kafdağı”ndan ezgiler
Giriş: 20 TL
 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here