Ana sayfa Haber Girişimlerinizi fitness uygulamalarına yönlendirin

Girişimlerinizi fitness uygulamalarına yönlendirin

0

CES 2016‘nın mobil yüzü genellikle fitness uygulamaları, akıllı bileklikler ve diğer sağlık çözümlerinden oluştu. HTC’nin Under Armour ile birlikte geliştirdiği fitness seti firmanın son zamanlar peşisıra açıkladığı zarar durumundan biraz da olsa çıkabilmesini ve önüne bakabilmesini sağlayacak. Bu fitness olayları tamamiyle giyilebilir cihazlar üzerinden yürüyor, meselenin akıllı telefon boyutu bana göre, diğer giyilebilir teknolojiler kadar açık ve daha avantajlı olmayacaktır. Ek olarak firmaların sürekli farklı alanlarda pazar oluşturmaya çalışması ve rekabet içerisinde farklı alanlar, kategoriler oluşturmaya çalışması fitness uygulamalarının veya diğer tarzdaki sağlık uygulamalarının önünü açar. Girişimlerinizde hedeflediğiniz fitness uygulaması, şimdiki trendlerden olan e-ticaret veya mobil uygulamalarından hem firmalara eksik taşları tamamlamalarına, bir rakip oluşturma sağlamakla birlikte sağlık sektörünün gün geçtikçe daha fazla kişiye yönelik olması nedeniyle şirketler bunun gibi fitness uygulamalarına ve diğer sağlık uygulamalarına önem veriyorlar. Evet, bildiğimiz kadarıyla firmalar kolumuzdaki saatlerden veya bilekliklerden data toplayarak bunları sağlık kuruluşlarına, sağlık ekipmanı üreticilerine, kısacası insan anatomisiyle ilgili iş yürüten her platofrm ile paylaşabiliyorlar.

Girişimcilik konusu 2015 itibariyle değişmeye başladı. Değişkenlikle tam olarak anlaşılmasa da siyah ile beyaz kadar ayırt edilebilecek bir değişiklik gözlemiyoruz. Artık firmalar veya yatırımcılar bir uygulamaya yatırım yapmaktansa, sözleşme imzalatarak bu uygulamaları açık kodlu olarak 3. şahıslarla geliştirmeye başladılar. Türkiye’deki bazı girişimcilik platformlarında dirsek çürütmektense, Samsung’un kapısını çalıp geliştirdiğiniz sağlık-fitness uygulamasını tanıtmak artık çok daha yararlı ve gelirli bir yol olacaktır. 

Fitness uygulamalarına yönelik geliştireceğiniz planlar açısından biraz daha vaktiniz var ama çok çetin bir rakip havuzu sizleri bekliyor, söylememiz gerekiyor. Facebook’un yapay zekaya yönelik bir fitness uygulaması geliştirdiğini biliyoruz ayrıca Apple, Microsoft gibi firmalar da kişisel asistanları ile birlikte çalışacak olan uygulamalarını kısa zaman içerisinde tanıtacaklar. Son olarak Twitter’dan tanıdığımız Dick Costolo da fitness uygulaması geliştireceğini duyurdu. 

Bunlarla birlikte daha tanıtılmayı beklenen -sadece bu yıl- 7 veya 8 tane farklı akıllı saat ve akıllı bileklik teknolojileri var. 

Biraz sabır ve fazlasıyla araştırma isteyen bir iş. Ancak bu işe girdikten sonra bir doktor, mühendis, kamuoyu araştırmacısı ve birçok farklı meslek daha edineceğinizden eminim.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here