Ana sayfa Donanım Gibson“PAF” Klonları(Bölüm 2)

Gibson“PAF” Klonları(Bölüm 2)

0

Seth Lover tarafından tasarlanmış ve icat edilmiş olan PAF (Patent Applied For) lakaplı HumBucker (dip gürültü yok edici) manyetiklerin Gibson tarafından üretilen günümüzdeki “klonları”nı incelemeye devam ediyoruz.

Aşağıda PAF manyetiklerinin ortak noktalarını sayalım:
1. #42 AWG (American Wire Gauge) ebadında ve “plain enamel” ensulasyonlu bobin telleri ile sarılmışlardır.
2. Ohm dereceleri 7.50K ile 9.00K arasındadır. Her bir manyetik diğerine benzemez, bunun hakkında altta daha detay vereceğim.
3. İçlerinde kullanılan mıknatıs Alnico 2 – 5 arasında bir derecedir. Yine burada da bir kural yok, Alnico 2″li PAF”lar olduğu gibi, 4lüler de var.
4. Renkleri siyah, zebra veya çifte krem şeklindedir.
5. Manyetikler parafin banyosundan geçmemişlerdir. Bu unsuru yazımın en sonunda detaylandıracağım.
 

Bu unsurları yapılan klonlarda aklımızda tutmak gerekecek.
Orjinal PAF”ları yapan şirket de Gibson ama fabrika değiştirdiğinden ve de o bilgilerin kaybolma durumu olduğundan dolayı, o günkü Gibson ile son dönemdeki şirketi bir tutmamak lazım. Farklı bir üretici şeklinde bakmak daha doğru olacaktır.

Günümüzde Gibson”ın ürettiği PAF klonları olarak karşımıza şu modeller çıkıyor : Burstbucker #1 #2 #3; Burstbucker Pro (veya V); 490R & T; 498T; 57 Classic; 496R ve 500T. Geçtiğimiz ay son ikisi dışında hepsini incelemiştik. Bu ay 500T VE 496R”yi inceliyoruz.
 

 

Gibson 500T

Pasif manyetikler arasında en yüksek çıkışlı manyetiklerin başında gelir. Bu alet, DiMarzio x2n ve Duncan Invader (bir de Bill Lawrence L500XL) gibi cidden çok yüksek çıkışlı aletlerdendir. Ama Gibson tarafından “yüksek çıkışlı” PAF klonları diye lanse edilir. Bu lanse ediliş, ton olarak benzeştikleri iddiasında bulunmasına rağmen, çıkış hadisesi cidden çok ama çok farklıdır.

Tonalitesi DiMarzio x2n”e benzer. Bu manyetikler arasında sadece Duncan Invader farklıdır. Yapı olarak bu 4 manyetik de birbirlerine benzerler çünkü içlerinde 1 değil 3 tane güçlü seramik (Alnico değil) mıknatıs vardır. Bir tanesi, normal olması gereken yerdedir. 500T”de ötekiler “spacer” görevi de görür, yani normalde manyetik olmayan spacer yerine bu manyetikteki spacer”lar manyetiktir ve de güçlü seramik mıknatıslıdır.

Tonu düzdür, yani ekolayzır olarak PAF gibidir. Sadece çıkışı gayet yüksektir. Baslar tane tane, tizler yırtıcı, mid”ler de gayet köşeli bir şekildedir.
 

Alnico 5 PAF tonunu son sürat ileri gazlamak isteyenlerin gayet seveceği bir manyetik kısacası. Duncan Custom da bu olaylara yakın ama mesela bence o, bu aletten daha kötü gazlanmış maksimize edilmiş PAF tonu arayışı açısından. Ama genel olarak Duncan Custom çok güzel manyetiktir, sadece gazlanmış PAF hadisesi açısından 500T bence daha iyi.

Problemlerine gelince, sapta çok seçim yaptırtmaz size eğer “gazlanmış PAF” hadisesi peşinde iseniz. Köprü olarak dediğim gibi hiç fena değil. Ama saptaki 496R haricindeki her türlü manyetik ya PAF tipi bir ekolayzır barındırmaz, ya da çıkış olarak 500T altında ezilir gider. Bir yerde illa ve illa Gibson 496R ile kullanacaksınız. İkinci bir problemi alnico 5 PAF tonuna sahip bütün manyetiklerin problemidir aslında… Eğer gitar tiz ise bu alet çok tiz kalacaktır, fazla cartlak olacaktır. Dayanılmaz boyutlarda bir cartlak uppermid ton alacaksınız. Dolayısı ile bu manyetik her gitara gitmez. Tiz gitarlardan uzak durması lazımdır özellikle.
 

 

Bu aşamada Gibson USA Classic denen modelden bahsedelim: Bu gitarlar Standardların ucuzudur ve daha ağır tahtadan genelde yapılırlar idi. Dolayısı ile genelde (ortalama olarak elbette yoksa aradan çok iyi bir tane bulabilirsiniz) Standard”lara göre kesinlikle daha tiz olurlar. Gibson kanımca yanlışlık yaparak nedense “Classic” modeline adına aykırı olarak 500T ve 496R koymuştur. Yapılacak son şey bence kesinlikle. Onun yerine neden 490T ve 490R koymazsın. Kesinlikle daha “klasik”. İsmi bile bence abes, zira gelmiş geçmiş en yüksek çıkışlı manyetiklerden birini tak ve bu aletin adını da şaka gibi “Classic” koy. Explorer”larda ve bazı “metal” odaklı Gibson modellerinde bulunması da elbette gayet doğal bir durum.
 
Bu manyetikleri ikinci elde bulursanız ve güçlü manyetikleri seviyorsanız kesinlikle atlamayın, ve bence kaçırmayın. Benim şahsi tercihlerime göre Duncan JB”den falan çok daha güzel bir manyetik kendisi. Trembucker/F-Spaced versiyonunun olmaması Jackson”cılara ve daha genel olarak superstrat severlere çok hitap etmiyor tabi, ve bence ondan zaten gerektiği kadar iyi bir nam salamadı. Ayrıca, tiz gitarların üzerindeki taktire şayan kötü performansı da buna yardım etmedi. Halbuki superstratlarda gayet güzel bir şekilde kullanılabilecek bir manyetiktir. çünkü, laf oraya geldiğine göre şunu da belirtelim: Bu ve diğer yukardaki bütün Gibson manyetikleri 50mm vida aralığı ile yapılıyor . Yani normal olarak DiMarzio 48mm Duncan 49mm ve Gibson da 50mm kullanır. Bunun yanında F spaced 51mm Duncan trembucker 52mm olur. Dolayısı ile DiMarzio”nun F spaced”i gibi nerdeyse bu manyetik, yani 500T. 50mm, 1 mm fark var sadece. Dolayısı ile tremololu gitara takılabilir. Bundan dolayı, trembucker veya F spaced versiyonu yok, ondan kesinlikle düşünmem demeyin.

 

Gibson 496R

Bu bir sap manyetiğidir. Kendisi yanlış hatırlamıyorsam AWG#42 ile sarılmış olup içinde güçlü mü güçlü, cazgır mı cazgır bir seramik mıknatısı vardır. Rezistans değerleri, 490R”ler gibi 8.00K civarı bir rakamlardır.

Bu alet kesinlikle bir PAF klonu değildir. Yüksek çıkışlı bir manyetiktir. 498T”yi bile boğar açıkçası. Ama ekolayzır olarak hala PAF cinsidir ve de dolayısı ile gazlanmış, çıkışı maksimize olmuş PAF hadisesi açısından, bence ortalıktaki en iyi sap manyetiğidir. Bunun gibi gazlanmış PAF sap manyetiği benim bildiğim yok. Bu manada eşi benzeri bulunmaz bir manyetiktir… Ama şunu söylemek durumundayım: Yüksek çıkışlı manyetikler arasında en PAF tonuna sahip (EQ olarak düz bir şekilden bahsediyorum) manyetik, benim bildiğim kadarı ile bu. Bir çok manyetik denedim, Duncan Distortion sap versiyonu, DiMarzio”lar, vesaire.
 

Bence en PAF yüksek çıkışlı manyetik bu. Yani eğer köprüde çok ciddi çıkışlı bir manyetik kullanıyorsanız ve de sapta güçlü bir manyetik lazımsa ve de bu manyetiğin tonu PAF kılığında olsun diyorsanız, bence tek seçiminiz var. örnek olarak şöyle bir durum düşünün: Köprüde bir DiMarzio x2n var ve de ve sapta keşke PAF tarzı Guns and Roses tonları olsa diyorsunuz. Bu durumda normal bir PAF takarsanız olmaz. Zira x2n onu siler atar. Ondan dolayı güçlü PAF sesli bir alet edinmeniz lazım. İşte bu durumda benim fikrime göre 496R tek.

Kullanıyor musun derseniz, hayır uzun süreler kullandıktan sonra sattım. O kadar yüksek çıkışlı manyetiklerle işim yok. Ondan dolayı kullanmıyorum. ama yarın öbür gün bir invader bulup bir gitara takacak olursam, tek sap tercihim 496R olur. Hatta daha da net söyleyeyim, yüksek çıkışlı manyetikler arasında benim tek tercihimdir kendisi.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here