Ana sayfa İnternet Gezi Parkı için 8 Saatte 2 Milyon tweet atılmış

Gezi Parkı için 8 Saatte 2 Milyon tweet atılmış

0

NewYork üniversitesi Sosyal Medya ve Politik Katılım Laboratuarı tarafından yapılan bir araştırmaya göre, gösterilerin başladı 31 mayıs 2013 cuma gecesi sadece öğleden sonra 4 ile geceyarısı (12:00) arasındaki 8 saatte atılan tweet sayısı 2 milyon

New York üniversitesi’nin yayınladığı bir rapora göre sadece 31 Mayıs Cuma günü saat 16.00 ile 00.00 arasında gösterilerle ilgili 2 milyon tweet atıldı.
 

Etiketlerde #direngeziparkı 950 bin tweet’le birinci sıradayken, ardından #occupygezi (170 bin tweet) ve #geziparki (50 bin tweet) geldi.
 

Gece yarısından sonra bile her dakika 3 bin tweet atılmaya devam edildi.
 

New York üniversitesi’nin özellikle altını çizdiği noktalardan biri Türklerin sosyal medya kullanımının diğer benzer olaylarda vatandaşların sosyal medya faaliyetlerine kıyasla da yüksek olmasıydı. Türklerin gösterilerle ilgili Twitter kullanımının “olağanüstü” ve “benzersiz” olduğu ifade edilen raporda, atılan tweet’lerin yüzde 90’ının Türkiye kaynaklı olduğu ifade edildi. Raporda, örneğin Mısır’da 2011’deki devrim sırasında atılan tweetlerin sadece yüzde 30’unun Mısır IP’lerinden atıldığı hatırlatıldı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here