Gezi fotoğrafçılığı rehberi

Newtech'te bu ay: Doğa ve gezilerde ihtiyacınız olacak ekipmanlar, aksesuarlar...

Yaz dönemi demek daha fazla deniz, kum, doğa demek. Görülecek, keşfedilecek yeni yerler ve elbette yeni insanlar demek. Gezi fotoğrafçısı ise bu noktada ve bu dönemde eşsiz bir konu havuzunun içine dalıyor; birbirinden hoş enstantaneleri, doğanın harika renk ve dokularını fotoğraf makinesi ile belgeleme imkanı yakalıyor. Peki gezi fotoğrafçısı bu hareketli zamanlarda yanında hangi teknoloji ürünlerini bulundurmalı, gerektiğinde hangi gereçlerden faydalanmalı? İşte yanıtlar…

 

Hangi fotoğraf makinesi?

 

Nikon Coolpix AW130

 

Japon fotoğraf teknoloji markası Nikon, Coolpix AW130 modeli ile gezi fotoğrafçılarına dayanıklı ve oldukça yetenekli bir seçenek sunuyor. 16 MP çözünürlükte fotoğraf çekimi gerçekleştirilebilen modelde 3 inç ekran, optik görüntü sabitleyicisi, Full HD video kaydı, 5x zoom, GPS, WiFi özellikleri öne çıkıyor. Suya dayanıklı yapı sunan kuvvetli izolasyon özelliği ise gezi fotoğrafçıları tarafından ansızın yere düşürüldüğünde sorunsuz şekilde görevine devam edebilmesinin önünü açıyor. Çok sayıda renk alternatifi de sunan fotoğraf makinesi fiyat/performans anlamında son derece iddialı.

 

Olympus Tough TG-4

 

Olympus’un dayanıklı fotoğraf makinesi serisi Tough’un öne çıkan üyesi TG-4. 16 MP fotoğraf çekim özelliği, Full HD video kaydı, 3 inç ekran, 4x zoom, Wifi, GPS ve suya dayanıklı gövdesiyle dikkat çekici. Oldukça yeni bir görüntü sabitleme teknolojisi de sunan fotoğraf makinesinin zoom performansı da gayet başarılı. Dayanıklılık konusundaki yetenekleri sadece suya dayanıklılıkla sınırlı da değil, belli bir yükseliğe kadar mesafeden yere düşme durumuna karşı dayanıklı. 

 

Pentax K-3 II

 

K-1 gibi Full Frame bir DSLR fotoğraf makinesi olan K3-II’de düşük ışıkta yüksek netlik sunan ISO aralığı, 27 noktalı AF, görüntü sabitleme teknolojisi, 24.35 MP sensör, RAW formatta çekim özelliği öne çıkıyor. Dayanıklı ve güven veren bir gövdeyle gelen aygıt, nispeten hafif tasarımıyla da iddialı. Gezi esnasında her koşulda en iyi fotoğrafları elde edebilmenizi mümkün kılıyor. Sunduğu manuel kullanım imkanı ve pratik arayüzü de altı çizilmesi gereken diğer artıları arasında.

 

Canon EOS 80D

 

Yeni EOS 80D, APS-C boyutlu sensörü, gelişmiş AF sistemi, düşük ışıkta net fotoğraflar sunabilmesi ve ay fotoğraflarına meraklı gezi fotoğrafçılarının da yüzünü güldürme potansiyeli ile dikkat çekiyor. 24.2 MP çözünürlükte fotoğraf çekilebilen modelde RAW desteği de mevcut. Canon’un geniş lens yelpazesi ise modelin öne çıkan diğer yönü. Tasarımı ve kullanışlılığıyla gezi fotoğrafçılarının yeni gözdelerinden biri.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam