Ana sayfa Donanım Gerçek ile çizgi film karakteri arasındaki aynasız

Gerçek ile çizgi film karakteri arasındaki aynasız

0

Orta format görünümlü ve alımlı

Pentax, aynasız sistem fotoğraf makinesi K-01 ile test merkezimizdeydi. Dış tasarımında ünlü bir tasarımcı olmasının yanı sıra bu özelliğini defalarca kez kazandığı ödüllerle kanıtlayan Marc Newson”ın imzasının yer aldığı yeni Pentax”ın çarpıcı bir dış görünüme sahip olduğunu inkâr etmek mümkün gözükmüyor. K-01, detaylarla bezeli ve son derece şık öğeleri, dış tasarımına dair konular içerisinde barındırıyor. Cihaz, teknoloji özelliklerinden daha ziyade bir tasarım objesi!
 
Pentax K-01 Marc Newson özel tasarımında üst-sol kısımda verileri silmeye yarayan ayrıca flaşı açan buton; sağ tarafta TV, AV, P, Manuel, sahne seçenekleri, HDR çekim, otomatik çekim, video ve flaş opsiyonlarının yer aldığı döndürmeli kontrol yer alıyor. Bu butonun yanında açma-kapama ve fotoğraf çekimi görevleri için yine şık bir kontrol bulunuyor. üst kısımdaki diğer kontroller kırmızı renkli video butonu, menü üzerinden atama yapılabilen yeşil kısayol butonu ve odaklama kontrolü oldukça estetik. LCD ekranın bulunduğu arka taraftaki kontrol konumlandırmaları ise diğer birçok makinedeki ile hemen hemen aynı. AF/AE-L, play, info ve menü butonları ekran yanında yer alırken flaş, iso, zamanlayıcı ve beyaz dengesi için sağ kısımda kontroller yer alıyor. Bu butonların ortasında ok tuşu var. K-01″in ön kısmında objektifin değiştirilmesi için pratik bir buton ve yine otofokus için başka bir kontrol mekanizması bulunuyor. Cihazın ön tarafı gerçekten güzellik kavramına dair bazı duygular için hazırlanmış. Beyaz-siyah ya da sarı-siyah renk seçenekleri… Hangisi olursa olsun renk geçişleri muhteşem görünüyor. Elinizde bir fotoğraf makinesinden daha çok bir tasarım öğesi taşıdığınızı etrafınızın fark etmemesi olanaksız. Ancak konu dikdörtgenler prizması şeklindeki dış görünümünün boyutları ile ağırlığına geldiğinde kafa karıştırıcı sonuçlara doğru ilerliyoruz. Cihaz, adeta bir orta format makine görünümünde ve ağır. Kompaktlık adına herhangi bir özellik içermiyor. Vizöre sahip olmaması ise en önemli ikinci negatif puana neden oluyor.

 

Teknoloji ile Pentax arasında uzun yıllara dayanan bir ilişki söz konusudur. Pentax D-SLR modelleri ve objektifleri uzun yıllar boyunca ikonik bir duruş sergilerdi. Eskisi kadar olmasa da Pentax”ın hala özel bir teknolojiye sahip olduğunu söylememiz gerekir. Daha sonra kompakt modeller, rengarenk aynasız modeller derken Pentax K-01 Marc Newson ile Ricoh bünyesinde yer alan şirketin tasarıma dair duruşunun tam gaz devam ettiğine tanık oluyoruz. Şimdi sırada teknoloji var. K-01, 15.7mm x 23.7mm ölçülerinde 16.28-megapiksel fotoğraf elde edinimine olanak tanıyan CMOS sensöre sahip. Bu sensör, görüntü veri sinyallerinin hızla okunmasını sağlarken ISO 100 ile 12.800 arasında değişebilen aralık boyunca ayrıca 25.600″a kadar genişletilebilen düzeyi ile etkileyici bir ışık hassasiyetine olanak tanıyor.
 
Tüm duyarlılık seviyelerinde dijital noise(gürültü) rahatsız edici sonuçları minimize etmeyi başarıyor. Cihaz, Pentax tarafından geliştirilen SR (Titreme Azaltma) mekanizmasına sahip. Bu teknoloji, kullanıcının net, sorunsuz fotoğraflar çekmesine olanak tanıyor. Cihazda 3-inç LCD ekran yer alıyor. 921.000 noktalı ekran 170 dereceye kadar yanal ve dikey açıdan rahatlıkla görülebiliyor. K-01, Full HD video kaydı gerçekleştirebilir. Bu özelliğin artık bir klişe olduğu biliyoruz. Ancak K-01, video kaydı sırasında uygulanabilen filtreler ile videoyu daha keyifli hale getiriyor. K-01″in en önemli avantajlarından biri olağanüstü düzeydeki lens uyumluluğu. Tam 214 farklı Pentax K-Mount lens, 21 dijital ve 7 analog aynasız sistem lens ile uyumlu. Ayrıca dünyanın en küçük sabit odaklı focal objektifi de K-01 ile birlikte geliyor. 40mm f/2.8 lens, yalnızca 1cm!

 

HDR modunun kullanımına ayrıca değinmekte fayda var. çekilen 3 farklı görüntüden çok daha kapsamlı görsel sonuçlar elde etmenizi sağlayan HDR(High Dynamic Range) modu, 3 farklı fotoğraf için gelişmiş bir hiza ayarlama işlevi ile çok daha doğru görsel sonuçlara imkân tanır. Türkçe dil seçeneği bulunan menünün kullanımı son derece net ve pratik. Pil dayanıklılığı oldukça iyi. Cihaz, DA 40mm XS ve DAL 18-55mm lens seçenekleriyle sunuluyor. Her iki seçenek için fiyat değişiyor.
 


Puan:
85

Fiyat: 2.499 TL
 

Artıları:
Şık tasarım
Objektif uyumluluğu
Kullanım kolaylığı
 

Eksileri
Boyutları, ağırlığı
Vizörü yok

www.pentax.com.tr

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here