Ana sayfa İnternet Gerçek Bir Sanatçı “Sait Maden”

Gerçek Bir Sanatçı “Sait Maden”

0

Büyük bir ustayı ve onun engin dünyasını anlamak.
 

çevirmen, ressam, fotografçı ve grafik sanatçısı. Yazılarla anlatmak gerçekten çok zor. Yaşamak, görmek ve konuşmak gerekir. Duruşu, tavrı, efendiliği. Tam bir Cumhuriyet Dönemi insanı bana kalırsa. Usta’yı anlatmak gerçekten zor hele ki aldıgımız kötü haberden sonra daha da zor. Lisans ve yüksek lisans projelerimde ele aldıgım grafik tasarımcılarından biriydi. Bu sene de İzmir K2′ de açılan sergisine gitmiştim. İyi ki de gitmişim. Ustanın son sergisiydi.
 

 
1932 yılında çorum”da doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü”nü bitirdi(1956). Şiir yazmaya ortaöğretimin ilk yılında başladı. Şiirlerini İstanbul, Türkçe, Soyut, Yazko Edebiyat, Soyut, Varlık, Gösteri gibi dergilerde yayınladı. Bunları Açıl, Ey Gizem (1996), Yol Yazıları ve Hiçlemeler (1997) adlı üç kitapta topladı.

“Bir şiir dervişi”
1950″de Varlık Yayınları”nın düzenlediği çeviri şiir yarışmasında Baudelaire”den uyarladığı “Moesta et Errabunda” adlı şiirle birincilik ödülü kazandı. O günden bu yana değişik ülke şairlerinden çok sayıda şiir çevirdi. Charles Baudelaire’den “Moesta et Errabunda” çevirisiyle Varlık dergisinin yarışmasında birincilik ödülü kazandı. Federico García Lorca”yı doğrudan kendi dilinden çevirebilmek için İspanyolca öğrendi. Baudelaire”in “Kötülük çiçekleri”, Lorca”nın bütün şiirleri, Pablo Neruda, Louis Aragon, Octavio Paz, Vladimir Mayakovski, Paul Éluard, Saint-John Perse”in bazı şiirlerini çevirdi. Maden’in şiirleri “İstanbul”, “Türkçe”, “Soyut”, “Yazko Edebiyat”, “Varlık”, “Gösteri” gibi önemli dergilerde yayımlandı. Birkaç kuşak onun çevirileriyle dünya şairlerini tanıdı. Şair Haydar Ergülen onun için “Bir şiir dervişi” demiştir.

 

Grafik Sanatçıları Derneği”nin kurucularından…
1968′ de Grafik Sanatçıları Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı; bir süre derneğin başkanlık görevini yürüttü. Bu süreçte çalışmaları yurtdışındaki yayınlarda yer alan Maden, 1979′ da ülkemiz adına bir ilk olan “Başlangıçtan Bugüne Türk Grafik Sanatı” adlı kitap projesine başladı. Türkiye’deki grafik tasarımın geçmişine yönelik bir arama çabasıyla başlayan araştırmaların sonucunda oluşan kitabın ilk bölümü çevre dergisinde yayımlandı.
Logo, broşür, ambalaj… Tasarımın birçok alanında.
 

 
Logo, broşür, ambalaj ve etiket tasarımları yaptı. 1964″te kendi özel atölyesini kuran Maden, 1969″da Grafik Sanatçıları Derneği”nin kurucuları arasında yer aldı, derneğin bir süre başkanlık görevini yürüttü. “Başlangıcından Bugüne Türk Grafik Sanatı” adlı kitap projesinin ilk bölümünü “çevre” dergisi”nde yayımladı. özet olarak kaleme aldığı 1830 sonrasına ait bölüm ise “Grafik Sanatı” dergisi”nde yayımlandı. Logo tasarımlarını da 1990″da yayımladığı “Simgeler” adını verdiği kitabında topladı.

Modern ve paylaşımcı
çağdaş tipografi anlayışını Türkiye’ ye getiren grafik tasarımcı olarak değerlendirilen Maden’in 17 Aralık 2010 tarihinde “Bir Usta Bir Dünya: Sait Maden. Tasarımcı, Sanatçı, Şair” retrospektif sergisi açıldı, sergi kapsamında bir de kitap yayımlandı. Şiir yazıyor ve grafik çalışmaları yapıyordu. Daha ne kadar ince bir insan olabilirdi. Bizler, kendisini gördük, konuştuk ve çok şey öğrendik. Seni özleyeceğiz büyük Usta.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here