Ana sayfa Donanım Geotagging ve outdoor fotoğrafçılar için GPS uyumlu/entegre dijital makine ve aksesuarlar

Geotagging ve outdoor fotoğrafçılar için GPS uyumlu/entegre dijital makine ve aksesuarlar

0

Kısaca “çektiğimiz fotoğraflara konum bilgisinin eklenmesi” olarak tanımlayabileceğimiz geotagging özelliğine sahip ürünler gün geçtikçe artıyor

 

PS (Global Positioning System; Küresel Yer Belirleme Sistemi ya da Küresel Konumlandırma Sistemi), düzenli olarak kodlanmış bilgiler yollayan bir uydu ağıdır ve uydularla arasındaki mesafeyi ölçerek dünya üzerindeki kesin yeri tespit etmeyi mümkün kılar. Bu sistem, ABD Savunma Bakanlığı”na ait, yörüngede sürekli olarak dönen uydulardan oluşur. Bu uydular, radyo sinyalleri yayarlar ve yeryüzündeki GPS alıcısı bu sinyalleri alır. Böylece konum belirlenmesi mümkün olur.

Bu sistemin ilk kuruluş hedefi tamamen askeri amaçlar içindi. GPS alıcıları yön bulmakta, askeri çıkartmalarda ve roket atışlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Ancak, 1980″lerde GPS sistemi sivil kullanıma da açılmıştır.

Peki GPS sisteminin biz fotoğrafçılar için anlamı nedir? Bu sistem sayesinde bir fotoğrafın çekildiği yeri tanımlamak, gün geçtikçe daha da kolaylaşmaktadır. Buna ek olarak, piyasaya sürülen dahili GPS sistemli ve fotoğraf çekebilen cep telefonlarının sayısı gittikçe artmakta, hatta dahili GPS sistemi bulunan fotoğraf makineleri de sunulmaktadır.

Coğrafi verilerin faydaları sadece çekim yerinin tam olarak tanımlanmasında değil, fotoğrafa daha fazla veri ekleme imkanı ve bunların internet ve taşınabilir telefon şebekelerinden edinilebilmelerinde yatmaktadır. Bu süreçte Google-Maps, Microsoft Virtual Earth, Yahoo Local Maps, Navtech ve Wikipedia gibi sağlayıcılar vasıtası ile fotoğraflar, güncel haritalar ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgilerle beslenmektedir. GPS verilerinin sunduğu diğer bir imkan ise hem kişisel albüm için hem de örneğin fotoğraf topluluklarında benzer konuları arama özellikli fotoğrafları düzenleme işlevidir. Bu süreçte Geotagging işlevi, benzer ilgi alanlarına sahip olan insanları birleştirme aracı olarak görev yapmaktadır.

Taşınabilir alandaki uygulamalar da ilginçtir, örneğin Nokia N95, Samsung innov8, Sony Ericsson C905 gibi çoklu taşıyıcı özellikleri olan bir telefon ile fotoğraf çekildiğinde, konu ile ilgili bilgiler anında verilmektedir. Bu süreç, ters yöne doğru da çalışmaktadır. Yani emin değilseniz, yer verileri vasıtası ile neyi çektiğinizi öğrenmeniz de mümkündür.

Geotagging
Geotagging son zamanların popüler terimlerinden. Kısaca “çektiğiniz fotoğraflara konum bilgisinin eklenmesi” olarak tanımlayabileceğimiz bu özelliğe sahip ürünler gün geçtikçe artıyor. GPS özelliği ve kamerası olan cep telefonları için geotagging yeni bir özellik değil. Fakat fotoğraf makinelerinde entegre GPS özelliği çok yeni bir özellik ve henüz pek yaygın değil.
    Sony Ericsson C905 CyberShot
kameralı cep telefonu
Sony Ericsson C905 CyberShot cep telefonu Sony Ericsson’un kayar kapaklı ilk Cyber-shot modeli ve en gelişmiş kameralı cep telefonu. 8.1 megapiksel çözünürlüklü dijital kamerası, gerçek anlamda flaşı ve diğer en son teknoloji özellikleri ile Sony Ericsson C905 cep telefonu sadece görünümü ile değil aynı zamanda görüntü kalitesi ile de dijital fotoğraf makinesini çağrıştırıyor.
Samsung innov8
Samsung”un ilk 8 megapiksel kameralı cep telefonu olarak bilinen Samsung innov8; gelişmiş kamera teknolojisi, surround sesli sinematik videosu, mobil internet ve mobil oyun özellikleri ile fotoğraf çekmeyi ve multimedya uygulamalarını bambaşka bir boyuta taşıyor. Optik faresi ve 4 yönlü navigasyon tuşu sayesinde kullanıcılar PC”lerindeki gibi tarama yapabilirken, HSDPA yüksek hızlı Internet ve WiFi bağlantısı kullanıcıların nerede olurlarsa olsunlar rahat ve kesintisiz Internet”e  girmelerine olanak sağlıyor. GPS teknolojisi ile donatılmış olan telefon navigasyon ve Geo-İzleme hizmeti de sunuyor.

GPS teknolojisi, üst seviye D-SLR”lerde ek aksesuarlar yardımıyla kullanılan bir fonksiyon. Ayrıca bazı ek cihaz ve yazılımlarla fotoğraflara bu bilgileri işlemek mümkün. Son zamanlarda kompakt fotoğraf makinelerine bu özellik entegre edildi. Bu makinelerin başında Nikon P6000 geliyor. Ayrıca henüz Türkiye”de satılmayan General Electric E1050 de bu makinelerden. GPS entegre fotoğraf makineleri herhangi ek bir yazılım ya da aksesuara gerek duymadan fotoğrafların enlem ve boylam gibi konum bilgilerini EXIF datasına otomatik olarak işliyor.
 

Hasselblad H3D
Dünyanın ilk 48x36mm tam boyutlu imaj algılayıcısı barındıran orta format DSLR”si Hasselblad H3D makinesinde, GIL (Global Image Locator) adında bir özellik bulunuyor. Kamera içinde bulunan GPS modülü, fotoğrafın çekildiği koordinat bilgilerini fotoğraf ile birlikte kaydediyor. Hasselblad H3DII ile gelen yazılımla birlikte, Google Map ile entegre çalışarak, GPS bilgisinden fotoğrafı çektiğiniz yerin uydu görüntüsünü verebiliyor.

Peki ya entegre GPS özelliği olmayan diğer makineler, çok beğenerek aldığımız eski dijital fotoğraf makinelerimiz, D-SLR’lerimiz? Bunlar için de çözüm oldukça kolay: Görevi uydular ile bağlantı kurup konumunuzu belli aralıklarla kaydetmek olan donanımlar ve bu konum bilgilerini fotoğraflarınızın EXIF bilgilerine eklemeye yarayan ücretli/ücretsiz yazılımlar.
 

 

Sony GPS-CS1KASP GPS konum kaydedici
Sony GPS-CS1, GPS uydu kapsama alanının olduğu yerlerde gerçek konum ile birlikte tarih ve saat bilgilerini de kaydeden taşınabilir bir GPS (Küresel Konumlandırma Sistemi) cihazı. GPS-CS1 yardımıyla, Cyber-shot dijital fotoğraf makineleri, HandyCam kameralar veya Alpha serisi bazı DSLR”lerde çekilen sabit görüntüler uydu tabanlı konum bilgileri ile geliştirilebiliyor. Sony Picture Motion Browser yazılımı kullanılarak görüntüler Google Maps”in katkılarıyla online bir harita üzerinde tam olarak çekildikleri yerde gösteriliyor.

 

 

Cihazla gelen GPS Image Tracker yazılımı kullanılarak, konum verisi, her bir JPEG fotoğraf makinesi görüntüsüne karşılık gelen tarih ve saat bilgisi ile eşleştirilebiliyor. Konum bilgileri ile geliştirilen görüntüler daha sonra online Map View fonksiyonu içeren Sony Picture Motion Browser yazılımı ile görüntülenebiliyor. Harita biçimi ve boyutu kullanıcı tercihlerine (taslak ya da uydu, küresel ya da yerel) göre ayarlanabiliyor. Kompakt, hafif kayıt cihazı sadece 55gr ağırlığında ve 87x36x36mm boyutlarında. Güç tasarruflu tasarım, herhangi bir marketten hazır halde satın alınabilen tek bir alkalin pil ile 10 saate (Ni-MH pil ile 14 saat) kadar sürekli kullanım sağlıyor. Kurulumu basit olan cihaz otomatik çalışıyor, izleme ve kayıt sırasında hiçbir kontrol ayarı gerektirmiyor. Görüntüleme cihazı ile GPS-CS1 arasında hiçbir bağlantı mevcut değil; bu nedenle bir çantaya koyulabiliyor ya da kullanıcının sırt çantasına veya kemerine birlikte gelen askı aparatı ile takılabiliyor. Cihazın ağırlık merkezi dahili anteninin her zaman dike yakın bir konumda kalmasına yardımcı oluyor. Normal kullanımda, GPS-CS1 konum verisini her 15 saniyede bir kaydediyor. Konum doğruluğu uydu durumuna göre değişiyor ve optimum koşullarda 2m”lik doğruluğa ulaşabiliyor. İki kayıt noktası arasında bir fotoğraf çekildiğinde, birlikte gelen GPS Image Tracker yazılımı çekilen fotoğraftan önce ve sonra alınmış kayıtları temel alarak gerçek konumu tahmin ediyor. Tahmin sistemi benzer şekilde uydu sinyalinin alınamadığı yerlerde çekilen fotoğraflar için de kullanılıyor. GPS-CS1, 31MB veri tutabiliyor. Bu da günde yaklaşık 12 saatik bir izleme ve kayıt ile bir aylık veriye karşılık geliyor. Kaydedilen veriler daha sonra birlikte gelen USB kablosu aracılığı ile GPS-CS1″den Sony GPS Image Tracker yazılımını çalıştıran bir PC”ye indirilebiliyor. Fotoğraf makinesi görüntüleri aynı PC”ye Memory Stick ya da doğrudan USB kablo bağlantısı ile indirilebiliyor.

 

Nikon GP-1
Nikon”un çektiğiniz fotoğraflara enlem, boylam, rakım ve zaman eklemenizi sağlayan GPS ünitesi GP-1, taşınabilir GPS ünitelerinden biri.
GP-1″in teknik özellikleri:
• Kazanılan bilgi: enlem, boylam, rakım, zaman
• Uydu alıcısı için gerekli zaman: Yaklaşık 45sn. (soğuk başlatma), yaklaşık 5sn (sıcak başlatma)
• Güç Kaynağı: kamera gövdesi
• Göstergeler:
– Kırmızı yanıp sönme (GPS bilgisi kaydedilmez)
– Yeşil yanıp sönme (üç uydu kullanarak GPS bilgi kaydı)
– Green sabit(Dört veya daha fazla uydu seçimli)
• Uyumlu modeller: D90 (GP1-CA90 terminal kablosu ile), D3, D300, D700, D2X, D2Hs, D2Xs ve  D200 (GP1-CA10t erminal koblosu ile)
• ölçüler: Yaklaşık 2 x 1.8 x 1 inç

Yazılımlar
Geotagging için, GPS ile kamera/fotoğraf makinesi arasında fiziksel bağlantı yoksa kullanılan kameranın tarih ve saat kaydedici özellikte olması yeterli oluyor. Kamera ile fotoğraf çekilen yerde herhangi bir el GPS alıcısı ile koordinat kaydı yapılır. ücretli ya da ücretsiz herhangi bir GPS-foto birleştirici (GPS-Photo Linker) yazılımı kullanılarak tüm fotoğraflar koordinatlandırılır(GPS konum bilgileri sayısal resim içerisine kaydedilir). 

GPS ile kamera arasında fiziksel bağlantı varsa, GPS alıcısı kameraya kart (GPS kartı) şeklinde takılı durumdadır. Burada, fotoğraf çekimi sırasında kameraya takılı GPS kartı sayesinde koordinat bilgileri de elde edilmektedir. Kameraya takılan “Compactflash Bluetooth” özellikli bu kart ile GPS biriminden gelen koordinatlar kamera tarafından okunarak her bir fotoğraf “*.jpg” formatında hafızaya kaydedilmektedir. Daha sonra aynı dosyalar içerisinde kayıtlı olan GPS bilgileri ve fotoğraflar kişisel bilgisayara yüklenir. GPS-foto birleştirici yazılımı çalıştırılarak istenen bilgiler veri tabanına aktarılır. Daha sonra bu bilgiler, uydu fotoğrafları, topografik haritalar ve yol bilgileri ile birleştirilerek kullanılabilir.

Microsoft”tan ücretsiz yazılımlar
M icrosoft, geotagging olarak adlandırılan ve fotoğrafseverlerin dijital fotoğraflarının koordinatlarını kaydetmelerine olanak tanıyan iki yeni yazılımını duyurdu. Microsoft geotagging olanaklarının tüm fotoğrafseverler tarafından kullanılmasını sağlayarak bu yeni yazılımlarını web sitesinden ücretsiz olarak kullanıma sunuyor. Microsoft ayrıca yaratıcı profesyonellerin kullandığı Expression ürün serisinin yeni üyesi Expression Media 2’yi de tanıttı. Yazılım geotagging fonksiyonunun yanı sıra çok sayıdaki dijital fotoğrafın ve dijital medyanın organizasyonu için gerekli olan süreyi kısaltan özelliklere sahip.

     


     

 

 


 


 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here