Ana sayfa Donanım Geniş açılı kompakt kameralar

Geniş açılı kompakt kameralar

0

En geniş açıya sahip on kompakt kamera bir arada

Objektifler, film üzerinde görüntü oluşmasını sağlayan mercekler topluluğudur. Görüş açıları ile sınıflandırılır. Objektifin optik merkezinden filmin çapraz köşelerine çizilen iki çizgi arasında kalan açının değeri o objektifin görüş açısını belirler. Bu dosyamızda normal objektiflerden daha büyük bir görüş açısına sahip olan ve ön plandaki cisimleri olduklarından daha yakın ve büyük, arka plandaki cisimleri ise olduklarından daha uzak ve küçük gösteren, kimi zaman yarattıkları optik kusurlar ile estetik fotoğraflar çekmemize olanak veren geniş açı objektife sahip kompakt kameraları tanıtacağız sizlere.

Geniş açı objektifler
8–35mm odak uzaklığı arasındaki objektifler geniş açılı objektiflerdir. Bu objektiflerin görüş açıları 50 mm”lik normal objektiflere göre çok daha fazladır. Geniş açı objektiflerin tümü kendilerine yakın cisimleri abartılı şekilde büyütürler, buna karşın kendilerine uzakta kalan cisimleri abartılı şekilde küçültürler. Geniş açı lenslerin net alan derinlikleri yapıları gereği çok fazladır. Konunun önünü ve arkasını net yapmak için genellikle diyaframı çok fazla kısmanıza gerek kalmayacaktır. Tam tersine konuyu geri plandan soyutlamakta, geri planı netsiz bırakmakta zorlanacaksınız. Geniş açı objektifler, konular arasındaki mesafelerin normalden daha fazla algılanmasına neden olur. Göreceli olarak daha geniş hacim duygusu verir ve küçük mekanların çok daha büyük olduğu hissini uyandırır.
Optik bozulma geniş açılı objektiflerde çok daha fazla görülür. özellikle kenarlarda kalan düz çizgilerde çok daha belirgin şekilde kendini gösterir. Objektif yere paralel duruşundan saptığında, yukarı veya aşağı doğru eğildiğinde ufka doğru giden düz çizgiler birleşme yanılgısı uyandıracaklardır. 

Geniş açılı kompaktlar

Kompakt fotoğraf makinelerinin çoğunun, odak uzaklığı 35 mm”dir. Bu ölçü, fotoğraf makinesinin fotoğraflayabildiği açıyı belirler. 35 mm odak uzaklığında bu açı yaklaşık 63 derecedir, 28 mm”lik odak uzaklığında 75, 24 mm”de ise 84 dereceye yükselir. Yani odak uzaklığı küçüldükçe görüntüleme açısı büyür. özellikle konudan fazla uzaklaşamadığınız durumlarda bu özellik öne çıkar.
Günümüzde 28, hatta 24mm odak uzaklığına sahip kompakt fotoğraf makineleri bulunmaktadır.
 

  Canon Ixus 860 IS
Canon Ixus dijital kamera serisi özellikle modaya düşkün fotoğrafseverlere yönelik zarif ve üstün özellikli kameraları ile beğeni kazanıyor. Canon Ixus 860 IS, 28mm(fotoğrafçılık eşdeğeri 35mm) ve 3.8x geniş açı zum objektife, optik görüntü sabitleyiciye ve 8.0 MP resim çözünürlüğüne sahip. Canon Ixus 860 IS dijital fotoğraf makinesinin 3.8x geniş açı objektifi kalabalık insan grupları ve manzara çekimlerinde büyük esneklik sağlıyor.
 
28-105mm odak mesafelerine sahip olan Ixus 860 IS, mercek kaydırmalı optik görüntü sabitleme sistemi sayesinde kamera veya kullanıcının elinden kaynaklanan sarsıntıların neden olduğu bulanık fotoğrafların önüne geçiyor. Kameranın objektifi sahip olduğu Canon”un (UA) asferik objektif teknolojisi sayesinde görüntülerin maksimum seviyede net ve berrak olmasını sağlıyor. Ixus 860 IS, insan çekimlerinde daha başarılı netlik için “Yüz Tespiti”, izleme sırasında kırmızı göz düzeltme özelliği, 17 çekim modu, Türkçe menü, hızlı veri aktarımı için USB 2.0 Hi-speed bağlantısı gibi kullanıcı dostu özellikleri ile de öne çıkan bir kamera.

 

 

Casio Exilim EX-Z100
10.1 MP yüksek resim çözünürlüğüne sahip olan Casio Exilim EX Z100 dijital fotoğraf makinesi Exilim serisindeki bir ilk olan 4x optik zum objektifi ile 28mm geniş açı fotoğraf çekimine olanak tanıyor. Mevcut duruma en uygun çekim ayarlarını otomatik olarak gerçekleştiren cihaz, gülümseme gibi tepkileri de otomatik olarak algılayarak kullanıcıya çekim işlemlerinde yardımcı oluyor. İşlevsellik ve performans özelliklerini sürdüren Casio Exilim EX-Z100 dijital kamera yeni gövde tasarımı ile görsellik açısından gözleri okşuyor.
 
 
Yeni geliştirilmiş objektif yapısı ile Casio Z100, geniş açı ve tele yetenekleriyle kullanıcılara esnek fotoğraf çekim olanakları sağlıyor. Görünürlük seviyesi yüksek Super Clear LCD ekrana sahip olan Casio Z100 dijital fotoğraf makinesinin ve Casio”ya özgü “Auto Best Shot” çekim modu duruma en uygun çekim ayarlarını otomatik olarak gerçekleştirerek kullanıcıların çekim ayarları ile uğraşmasına gerek bırakmadan fotoğraf çekmesine yardımcı oluyor. 2.7″ süper net ekrana sahip olan EX-Z100, SDHC, SD, MMC ve MMC Plus hafıza kartlarını destekliyor. Saniyede 3 kare fotoğraf çekim hızı, 400 fotoğraflık pil ömrü, kullanıcı dostu ara yüzü, 4x optik, 4x dijital zoom özelliği, video ve ses kaydı gibi özellikleriyle Casio Exilim EX-Z100, sadece amatör fotoğrafçıları değil, profesyonel fotoğrafçıları da tatmin edecek özelliklere sahip.
  Fujifilm FinePix F100fd
Fujifilm ödüllü F serisi dijital kamera ürün yelpazesine bir yenisi ekledi. Serinin en yeni ve iyi modeli olan Fujifilm FinePix F100fd dijital fotoğraf makinesi, 12 MP çözünürlüğe, 8″nci nesil Super CCD görüntü algılayıcıya, 5x optik zum yapabilen güçlü geniş açı (28–140mm) Fujinon objektife ve 2.7 inç (6.9 cm) büyüklüğünde 230.000 piksel yüksek çözünürlüklü ve geniş görüş açısı sunan LCD ekrana sahip. Fujifilm FinePix F100fd dijital kamera Fujifilm”in üretmiş olduğu çok yönlü kompakt modellerden bir tanesi.
 
FinePix F100fd modeli Geniş Dinamik Alan, çift Görüntü Sabitleme Sistemi, Yüz Tanıma Teknolojisi 3.0 versiyon, Otomatik Kırmızı Göz Giderme gibi gelişmiş özellikler içeriyor. Fujifilm FinePix F100fd dijital fotoğraf makinesi diyafram ve çekim hızı öncelikli modlar gibi kontrolü tamamen kullanıcıya bırakan özelliklere sahip. Cihaz bu özellikleriyle ortalama modellerin üzerine çıkarak kompakt kamera rahatlığından da ödün vermeden ciddi anlamda fotoğraflar çekme olanağı sağlıyor. FinePix F100fd dijital kamera 8. nesil Super CCD HR işlemci ve Real Photo Teknolojisi ile birlikte en yüksek çözünürlükte ISO 3200 değerine kadar ışık duyarlılığına ulaşabiliyor. Daha düşük çözünürlük seviyelerinde ise ISO 12800 gibi müthiş bir ISO değeri kullanılabiliyor. Böylece zayıf ışıkla aydınlatılmış ortamlarda net ve berrak fotoğraflar kolaylıkla çekilebiliyor.

 

 

Leica C-Lux 2
Ultra kompakt fotoğraf makinesi segmentinde üstün özellikleri ve kalitesiyle rakiplerinden farklılaşan Leica C-Lux 2, ufak boyutları ve şık tasarımı ile de yanınızdan ayırmak istemeyeceğiniz bir aksesuar olmaya aday. C-Lux 2, 9.5x5x2.2 cm boyutları ve 130 gr ağırlığı ile bayanların en küçük çantalarının içine dahi sığabiliyor.

 

 
Yeni Leica DC Vario-Elmarit lensi sayesine en doğal renklere sahip muhteşem fotoğraflar çekmenize olanak tanıyan C-Lux 2″nin 28-100mm odak uzaklığına sahip objektifi de geniş açılı fotoğraflar çekmenizi sağlıyor. Kompakt fotoğraf makineleri ile hareketli bir kişi veya nesnenin fotoğrafını çekmek her zaman zor bir iş olmuştur, fakat Leica C-Lux 2″ye eklenen “Intellegent ISO” özelliği ile artık bu zorluk da ortadan kalkıyor. Fotoğraf çekilecek nesnenin hareketini algılayan ve hızını hesaplayan “Intelligent ISO” özelliği, hareket eden kişi ve nesneleri en iyi şekilde görüntüleyebilmek için gerekli olan ISO değerini otomatik olarak seçiyor.
  Olympus µ 1030 SW
Olympus µ 1030 SW, 28 mm”lik geniş bakış açısı ile öne çıkıyor. 10 metre derinliğe kadar su geçirmeyen Olympus µ 1030 SW, 2 metre yüksekliğe kadar da darbelere dayanıklılığı ile de dikkat çekiyor. 20 mm”lik ince ve şık tasarımının yanısıra dayanıklılığı ile dikkat çeken bu makinenin bir başka özelliği ise -10 dereceye kadar soğuk havaya ve 100 kilograma kadar ezilmeye dayanıklı olması. çizilmez metal yüzeyi ile parlak gümüş,  gece siyahı ve ‹ngiliz yeşili renk seçeneklerine sahip Olympus µ 1030 SW, 3.6x zoom özelliği çekimlerde kullanıcısına kolaylık sağlıyor.
 
Dayanıklılık özelliklerinin yanı sıra görüntü kalitesinden taviz verilmeyen hassas Olympus optikleri, gerçeğe yakın sonuçlar veriyor. Entegre uç düzey teknolojiler, konuların kusursuz bir biçimde üretilmesini sağlayan akıllı çözümler sağlıyor.

10.1 MP çekim kalitesi ile daha fazla detay yakalamanıza yardımcı olurken, 2.7″/6.9cm HyperCrystal LCD ekran oldukça parlak gün ışığında bile fotoğraf çekmeden önce kareyi görmenize ve çektikten sonra görüntüleri izlemenize olanak sağlıyor. Yüz Tanıma, Gölge Ayarı ve BrightCapture Teknolojisi gibi ileri teknoloji özellikleri sahip olan µ 1030 SW, kusursuz görüntü kalitesi ve odaklama sunuyor.
Olympus µ 1030 SW”ın sahip olduğu yeni LI-50B batarya daha faz güç sağlarken, kullancılara da daha uzun süre çekim yapma keyfini yaşatıyor.

 

 

Panasonic Lumix FX500
Panasonic Lumix FX500, kullanıcılarına çekim sırasında dokunarak veya ekran üzerindeki kaydırma çubuğunu parmakla ya da “stylus” kalemle kaydırarak ince ayar yapma fırsatı veriyor. 10.1 MP çözünürlüğü ve 5x optik zoom”lu 25mm ultra geniş açılı Leica DC lensi ile fark yaratan Panasonic Lumix FX500; akıllı otomatik mod, HD hareketli resim kaydetme, müzikli slayt gösterileri gibi gelişmiş fonksiyonlarıyla fotoğraf tutkunlarının yaşayacakları deneyimi zenginleştiriyor.
 
 
Panasonic Lumix FX500, “joystick” kontrolünü “dokunmatik ekran”dan işleyişle birleştiren karma bir kontrol sistemine sahip bulunuyor. Temel ayarlar doğrudan doğruya “joystick” ile kontrol edilebiliyor; ince ayarlar için ekrana dokunmak ya da ekran üzerindeki kaydırma çubuğunu parmakla veya ürünle birlikte verilen “stylus” kalemle kaydırmak yeterli oluyor. Kullanıcılar sadece kayıt sırasında otomatik odak ve pozlama ayarı istedikleri noktayı dokunarak otomatik ayarlayabiliyor. Manuel pozlama modunda “açıklık ve deklanşör hızı” kaydırma çubuğunu kaydırarak belirleniyor. Oynatma modunda, görüntü organizasyonunu basitleştiren yeni bir “Kolay Organizasyon” menüsü bulunuyor. Kullanıcı ana pencerenin altında yer alan küçük resimlere dokunarak, tarayıp izleyeceği görüntüyü hızla seçebiliyor ve aynı dokunmatik menü arayüzünü kullanarak görüntüyü düzenleyebiliyor.
  Samsung NV24HD
10.2 MP”lik NV24HD, kullanıcısına net Full HD görüntü kalitesini DRIM Engine II ve geliştirilmiş HDMI teknolojisi ile sunuyor. Dual Image Stabilization ile optik ve dijital görüntü sabitlemeyi birlikte sunan NV24HD ile yüksek kalitede fotoğraflar çekebiliyorsunuz. NV24HD, 24mm ultra optik genişliğe sahip ve 3.6x zoom yapabilen Schneider lensi ile eşsiz görüntü kalitesini küçük bir gövdeye sığdırıyor. Yeni nesil AMOLED ekrana sahip NV24HD, aydınlık dış mekanlarda dahi net görüntü kalitesini, hızlı tepki süresi ve 180° görüş açısı sayesinde en zengin renk seçeneği ile yakalıyor ve kaydediyor.
 
NV24 HD’ nin 2,5 inç ekranı OLED-teknolojisi (Organic Light Emmiting Diode) ile üretilmiş. Bu tür ekranlar daha aydınlık ve daha geniş bir alana hitap edebilen fotoğraflar yaratabiliyorlar ve ayrıca diğerlerine ekranlara oranla enerjiyi daha tasarruflu harcıyorlar. . Samsung NV24HD kamera beraberinde gelen uzaktan kumanda aleti tüm uyumlu Samsung televizyon alıcılarıyla kullanılabiliyor. Bu sayede kullanıcılar fotoğraflarını büyük ekranda izlerken uzaktan kumanda edebiliyorlar. Cihaz ile video görüntüler saniyede 30 kare çekim hızında, 720p çözünürlükte kaydedilebiliyor ve 2.5 inç genişliğindeki AMOLED LCD ekranda izlenebiliyor 98.5x61x18.95mm boyutlarında olan NV24HD, MMC, SD ve SDHC hafıza kartı formatlarını destekliyor.

 

 

Sony DSC-W170
10.1 MP resim çözünürlüğüne sahip olan Sony CyberShot W170 dijital fotoğraf makinesinin 2.7 inç (6.9cm) büyüklüğünde Clear Photo LCD ekranı bulunuyor. Kameranın dikkat çeken diğer özellikleri arasında 5x optik zoom ve geniş açılı Carl Zeiss objektif, Smile Shutter fonksiyonu, Yüz Tanıma fonksiyonu, Super Steady Shot görüntü sabitleyici ve Intelligent Scene Recognition fonksiyonu yer alıyor. Kameranın objektifi 28mm (35mm fotoğrafçılık eşdeğeri) geniş açı özelliği ile dikkat çekiyor.
 
Sony W170 dijital kamerada bulunan, Sony”nin geliştirmiş olduğu BIONZ görüntü işlemci sayesinde gelişmiş seviyedeki Yüz Tanıma Teknolojisi ile çekimi yapılan fotoğraftaki insan yüzleri tespit edilebiliyor. Kameranın yüz tanıma fonksiyonu çocuk ve yetişkin yüzlerini ayırt edebiliyor ve pozlama ile netleme değerlerini en uygun şekilde otomatik ayarlayarak tespit ettiği insan yüzlerindeki ten tonlarının en doğal şekilde elde edilmesine olanak tanıyor. Kameranın benzersiz özelliklerinden bir diğeri de Smile Shutter olarak adlandırılan ve çekimi yapılan insan yüzlerindeki gülümsemeyi otomatik olarak belirleyerek deklanşöre basmaya gerek kalmadan bu anları ölümsüzleştiren fonksiyon. Ayrıca bu özellik hassas bir şekilde ayarlanabiliyor ve kameranın hafif bir gülümsemeye veya kocaman bir gülüşe göre çekim yapması kontrol edilebiliyor.
  Sigma DP1
Sigma DP1 dijital fotoğraf makinesinin SD14 dijital SLR modelinde olduğu gibi Foveon X3 (2652 x 1768 x 3 katman) görüntü işlemcisi bulunuyor. Bu görüntü işlemci silikonun kırmızı, yeşil ve mavi ışığı farklı derinliklerde emme yeteneğini avantaj olarak kullanmak üzere bir araya getirilmiş üç adet silikon katmanlı foto algılayıcı kullanıyor. Kameranın 35mm fotoğrafçılık eşdeğeri 28mm”ye denk gelen geniş açı özelliğine sahip 16.6mm F4 objektifi görüntü algılayıcı eşliğinde fotoğraf kalitesini maksimum seviyeye çıkarmak üzere geliştirilmiş.
 
Sigma DP1 dijital kamerada Sigma”nın yeni ve benzersiz “True” görüntü işlemcisi bulunuyor. Yeni Sigma DP1 dijital fotoğraf makinesi görüntü algılayıcısının süper teknolojisinin sağladığı tüm olanaklardan yararlanıyor. Sigma”nın DP1 modeline entegre etmiş olduğu benzersiz ve güçlü “True” görüntü işlemcisi 14 MP çözünürlükteki büyük boyutlu görüntü dosyalarını rahatlıkla işleyebiliyor ve son derece kaliteli görüntüler elde edilmesine olanak tanıyor. Sigma DP1 dijital kameranın 2.5 inç (6.35 cm) büyüklüğündeki TFT LCD ekranı çekim, netleme, pozlama ve izleme işlemlerinde kullanıcının en büyük yardımcılarından bir tanesi. 250 gr”lik pilsiz ağırlığı ve 113x60x50 mm”lik boyutlarına sahip olan DP1, bellek kartı olarak SD, SDHC ya da MMC tipinde kartları kullanıyor. Hızlı bir kart kullanımı, özellikle RAW formatında çekim yaparken işleri kolaylaştırıyor.
Nikon Coolpix P80
10.1 megapiksel çözünürlüğe sahip olan P80″de uzaktaki nesneleri dahi kaliteli şekilde fotoğraflamaya olanak tanıyan Nikkor objektif bulunuyor. 18x Zoom-Nikkor objektifi, 27-486mm (35mm film eşdeğeri) odak uzaklık değerlerine sahip. Telezoom çekimlerde fotoğrafların titreme ve sarsıntıdan etkilenmemesi için kameraya görüntü sabitleme özelliği de entegre edilmiş. Nikon Coolpix P80, çekim kontrollerine ve pozlama mod ayarlarına kolay ulaşım sağlayan sezgisel yapıda mod ve program kadranlarına sahip.
 
 
Fotoğrafseverler ISO 6400’e ulaşan ışık hassasiyet değerleri ile minimum aydınlatma koşullarında ya da hızlı hareket eden nesnelerin çekimlerinde yeni yaratıcı olanaklara kavuşuyorlar. Fotoğraf kompozisyonlarının oluşturulması ve çekilen görüntülerin izlenmesi, yansıma önleyici kaplamalı, geniş görüş açılı ve 230,000 piksel yüksek çözünürlüklü 2.7 inç büyüklüğündeki LCD ekran üzerinden adeta bir keyif haline geliyor. Kameranın gerekli durumlarda kullanılabilen bir elektronik vizörü de bulunuyor. P80 dijital fotoğraf makinesi, 15 farklı hazır çekim moduna ve video kayıt özelliğine sahip. Kameranın yeni kullanıcı arayüzü de gelişmiş tasarımı ile daha etkileşimli ve hassas menü dolaşımı sağlıyor. P80″de fotoğraf çekim işlemlerinin daha sezgisel ve daha kolay gerçekleştirilebilmesi için kullanıcı dostu yeniliklere de yer vermiş. “Entegre Nikon Yenilikleri” olarak adlandırılan bu teknolojiler arasında “Kırmızı Göz Düzeltme”, “D-Lighting” ve “Face Priority AF” bulunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here