Ana sayfa Donanım Geniş açılı kompakt kameralar

Geniş açılı kompakt kameralar

0

En geniş açıya sahip on kompakt kamera bir arada

Objektifler, film üzerinde görüntü oluşmasını sağlayan mercekler topluluğudur. Görüş açıları ile sınıflandırılır. Objektifin optik merkezinden filmin çapraz köşelerine çizilen iki çizgi arasında kalan açının değeri o objektifin görüş açısını belirler. Bu dosyamızda normal objektiflerden daha büyük bir görüş açısına sahip olan ve ön plandaki cisimleri olduklarından daha yakın ve büyük, arka plandaki cisimleri ise olduklarından daha uzak ve küçük gösteren, kimi zaman yarattıkları optik kusurlar ile estetik fotoğraflar çekmemize olanak veren geniş açı objektife sahip kompakt kameraları tanıtacağız sizlere.

Geniş açı objektifler

8–35mm odak uzaklığı arasındaki objektifler geniş açılı objektiflerdir. Bu objektiflerin görüş açıları 50 mm”lik normal objektiflere göre çok daha fazladır. Geniş açı objektiflerin tümü kendilerine yakın cisimleri abartılı şekilde büyütürler, buna karşın kendilerine uzakta kalan cisimleri abartılı şekilde küçültürler. Geniş açı lenslerin net alan derinlikleri yapıları gereği çok fazladır. Konunun önünü ve arkasını net yapmak için genellikle diyaframı çok fazla kısmanıza gerek kalmayacaktır. Tam tersine konuyu geri plandan soyutlamakta, geri planı netsiz bırakmakta zorlanacaksınız. Geniş açı objektifler, konular arasındaki mesafelerin normalden daha fazla algılanmasına neden olur. Göreceli olarak daha geniş hacim duygusu verir ve küçük mekanların çok daha büyük olduğu hissini uyandırır.
Optik bozulma geniş açılı objektiflerde çok daha fazla görülür. özellikle kenarlarda kalan düz çizgilerde çok daha belirgin şekilde kendini gösterir. Objektif yere paralel duruşundan saptığında, yukarı veya aşağı doğru eğildiğinde ufka doğru giden düz çizgiler birleşme yanılgısı uyandıracaklardır. 

Geniş açılı kompaktlar
Kompakt fotoğraf makinelerinin çoğunun, odak uzaklığı 35 mm”dir. Bu ölçü, fotoğraf makinesinin fotoğraflayabildiği açıyı belirler. 35 mm odak uzaklığında bu açı yaklaşık 63 derecedir, 28 mm”lik odak uzaklığında 75, 24 mm”de ise 84 dereceye yükselir. Yani odak uzaklığı küçüldükçe görüntüleme açısı büyür. özellikle konudan fazla uzaklaşamadığınız durumlarda bu özellik öne çıkar.
Günümüzde 28, hatta 24mm odak uzaklığına sahip kompakt fotoğraf makineleri bulunmaktadır.
 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here