Ana sayfa Haber General Mobile”dan yazılım atağı!

General Mobile”dan yazılım atağı!

0
 
Türkiye”ye ilk Android işletimli telefonu siz getirdiniz. Peki, telefonlarınızda Android işletim sistemi kullanmaya nasıl karar verdiniz? Google ile nasıl bir işbirliği süreci gelişti?

Yıllık ve quarter toplantılarında biz General Mobile”a neden telefonlarımızda Symbian yok, Windows kullanmıyoruz, bir işletim sistemimiz yok diye sorduk.
Sıra dışı işler yapılıyor, çift sim kart işleri yapılıyor fakat bir işletim sistemimiz yok.
 

  Daha sonra bu konuda çalışmalarımız başladı. General Mobile zaten 2 yıl önce Linux tabanlı bir işletim sistemi üzerinde çalışmalar yapmaya başlamıştı. Daha sonra Google Android”i lanse edince çalışmanın ve yatırımın bu tarafa kaydırılmasının daha mantıklı olduğuna karar verildi. Sebebini de şöyle açıklayabiliriz. General Mobile olarak şu anda dünya pazarındaki payımız düşük.
Bu sebeple mühendislerin dünya çapında tanınmamış bir firma için yazılım yapmalarını bekleyemiyorsunuz. Fakat bir Google Android”e baktığınız zaman neredeyse tüm dünya markalarının bunu yapacağına emin olabiliyorsunuz. Bizim buradaki avantajımız; 1,5 yıl önce bu sisteme başlanmış olması. Ayrıca SDK dediğimiz toolkit ve açık kaynak kodları tamamen Google”dan satın alındı. çünkü normalde standart halde bir cihaz yaparsanız; e-compass”ı olmalıdır, ekran HWGA çözünürlüğünde değilse çalışmaz. Fakat telefonu yaparken çift sim kart, 5 MP kamera veya görüntülü konuşma desteği geliştirmek istiyorsanız kaynak kodlarını almanız gerekiyor. Şu anda Google, dünyada dört, beş tane firmaya kaynak kodlarını verdi. Bunlarda bir tanesi de General Mobile. çünkü Anrdoid sistemde çift sim kart kullanabilmek için işin temeline inip bazı kodları düzenlemek gerekiyor. Bu süreç uzun geçti. İlk prototip ise Barselona”da tanıtıldı. Barselona”daki fuar biteli 4-5 ayı geçmiş olmasına rağmen Amerika”da satışı yeni başladı ve Türkiye”de de yeni lanse ettik. İki ayı bizim yüzümüzden uzadı açıkçası… çünkü biz burada sistemi Türkçeleştirmek için uğraşıyorduk. Ayrıca Android”le alakalı olarak hem market uygulaması hem de Türkçeleştirme yapan arkadaşlarımız var. Kendi içimizde yazılım çalışmalarımız devam ediyor. Global olarak bakarsak Anrdoid marketten sonra General Mobile olarak ikinci en büyük marketi yaratmayı hedefliyoruz. Mühendisleri de işin içine alarak çok geniş bir Pazar ortaya çıkaracak.

Şu anda ilk Android işletim sistemli modeliniz olan DSTL1″de 3G yerine Wi-Fi bulunuyor. İlerde Android”le 3G”yi birleştimeyi düşünüyor musunuz?

Evet, o konuda da çalışmalarım devam ediyor ve aslında bakarsanız tamamlanmak üzere… Fakat o çıkacak modelde de ne yazık ki çift sim kart desteği olmayacak. Hepsini bir arada görmemiz biraz zor olacak çünkü işletim sistemi bunu destekleyemiyor. İşletim sistemleri temel olarak bantlar üzerinden çalışıyor. Dolayısıyla ikisini meşgul ettiğiniz zaman geriye sadece bir tek hakkınız kalıyor. İşte o noktada seçim yapmak zorunda kalıyorsunuz; ya Wi-Fi ye 3G…

Peki, neden Wi-Fi seçtiniz?
Bu proje iki yıl önce başlamıştı. O zamanlar 3G, hem dünyada çok yaygınlaşmamıştı hem de ülkemize geleceği belli değildi. Avrupa”da ise 3G popülerliğini kaybetmiş ve Wi-Fi daha etkin kullanılıyordu bu sebeple baştan Wi-Fi tercih edilmiş oldu.

Yakın dönem içerisinde General Mobile”dan daha fazla Android İşletim Sistemli telefon görebilecek miyiz?
Yılsonuna kadar dört yeni Android İşletim Sistemli modeli piyasaya sürmeyi hedefliyoruz. Her bir model ihtiyaca yönelik olarak gelecek. Mesela bu dört modelin arasında Q klavyelisi, dokunmatik ekranlısı, daha incesi gibi farklı ürün gruplarında telefonlar yer alacak. Elbette, bu iki yıllık tecrübe cihazlarda kullanılmaya başlanacak. 3G”li çift sim kartlı modelimiz de var. 3G modeller de bundan sonra ağırlık kazanacak.

2009 sonu ve 2010 yılı beklentileriniz hakkında biraz bizi bilgilendirebilir misiniz?
İş artık mültimedya cihazlara doğru kayıyor. Burada bir segment oluşacak. Cihazlar ikiye bölünecek. Bir tanesi MID (mültimedya-internet) tarzı cihazlar, diğeri ise feature phone dediğimiz sadece telefon açma kapaya yönelik olan düşük bütçeli cihazlar… Kullanım alışkanlıklarına bakarsanız sektörün daha dokunmatik teknolojine kaydığını düşünüyorum. Bu sebeple General Mobile da önümüzdeki sene daha çok bu tarz cihazlara yönelecek.

Android açık kaynaklı olduğu için yazılımlara da açık bir mobil işletim sistemi. Siz de bir online uygulama mağazası düşünüyor musunuz?

İnternet üzerinden indirilebilir olarak bir mağaza bulunuyor. Cihazın üzerinden indirmek için ise üzerinde halihazırda çalışılıyor. Şu andaki tüm uygulamalar ücretsiz olarak sunuluyor. İngilizce olan uygulamaların ise lokalizasyonunu yapar yapmaz sisteme ekliyoruz. Şu anda yaklaşık 10-12 arkadaşımız uygulamalar üzerinde çalışıyor. Elbette bu çalışma sadece bu cihaz için değil, bundan sonra gelecek cihazları da kapsıyor.

Bu arada Andoid”i de insanlara öğretmeyi düşünüyoruz. Mesela insanlara SDK”yı nasıl kullanacaklarını öğretmek istiyoruz. Nasıl yazılım yazılabilir? Hangi komutlar kullanılır? Bu sayede insanlar kendi istedikleri ufak tefek yazılımları da kullanabilirler. Ayrıca ilerde belki dışarıdan gelen yazılımları da mağazaya alarak buradan ufak bir meblağ ile satılmasına olanak tanımayı düşünüyoruz. Şu anda operatörlerle konuşuyoruz bu konuda. İlerde bu uygulamalar kontör karşılığı veya faturaya işlenerek satın alınabilir hale gelebilir. Fakat ücretli yazılımların yüzde 30″u geçememesini öngörüyoruz. Mesela bir kişi on tane uygulama yazmışsa bunların ancak üç tanesini ücretli olarak sunabilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here