Ana sayfa Donanım General imaging X5

General imaging X5

0
ülkemize Temmuz ayından itibaren Ocak Elektronik tarafından ithal edilmeye başlanan General Electric imzalı ürünlerden üçünü sizin için inceledik. 2007 yılında fotoğraf makinesi üretimine başlayan General Electric grubu, fotoğraf makinelerini General Imaging adı altında pazarlıyor. General Imaging ürünleri arasında dikkatimizi en çok çeken ürün X5 oldu. Oldukça küçük bir boyutta, tek elle çok rahat kullanabileceğiniz çok pratik bir ürün olan X5, daha önce hiçbir markada görmediğimiz kadar kaliteli bir malzemeden üretilmiş.

General imaging X5
Ergonomik olarak ele çok iyi oturan ürünün düğmeleri de doğru yerlerde ve hassasiyetleri yüksek. Açıkçası bu kadar iyi tasarlanmış ve üretilmiş bir ürünün 500TL”nin altında bir fiyatla satılıyor olması çok şaşırtıcı. Aynı ürünün üzerinde daha tanınmış bir markanın logosu olsa, kolaylıkla iki katı fiyata satılabilecek bir ürün X5.

 

Tasarımı ve malzeme kalitesi iyi olan bir ürünün kullanışlılığı da genellikle sorunsuzdur. X5 de bu anlamda bir istisna değil ve Türkçe menü sayesinde kullanışlı bir ürün. çok fazla özellik barındıran bir ürün olduğu için X5″in menüsü de kalabalık ve çok sayfalı. Benim düzeyimdeki bir kullanıcıyı rahatsız eden tek şey, herhangi bir işlem yaptıktan sonra menüye yeniden girdiğinizde hep en başa dönüyor olmaktı. Bir profesyoneli rahatsız edebilecek bu durum, hedef kitlesi her düzeyde amatörler olan bu üründe fazla sorun yaratmayabilir. Malzeme kalitesi anlamında eleştirilebilecek tek konu LCD ekranın renk tanımlamadaki yetersizliği olabilir. 2,7 inçlik ekranın çözünürlüğü yeterli fakat renk doygunluğu düşük.

General imaging X5

27-405 mm eşdeğerindeki 15x”lık zoom objektif, geniş açıyı da içeren bir noktadan başladığı ve çok uzun bir teleye kadar uzandığı için çok kullanışlı. 1/2.3 inç boyutundaki 14 milyon piksellik CCD algılayıcıyla uyum içinde çalışan objektifin zoom ve otomatik netleme hızı, bu fiyattaki bir “süper zoom” kamera için çok iyi. Sağ ele çok iyi oturan ve pilsiz ağırlığı 382 gram olan X5, 4 adet AA boyutunda kalem pil ile çalışıyor. üretici firma, X5″in fiyatını düşük tutabilmek için şarj edilebilir bir pil yerine kalem pil kullanmayı tercih etmiş. Kutudan çıkan alkalin piller ile 500 karenin üzerinde fotoğraf ve 12 dakika video çekmiş olmama rağmen piller hâlâ kullanılabilir durumdaydı. çok başarılı olan bu değer, şarj edilebilir Ni-MH pillerle daha da yukarı çıkarılabilir.

 

General imaging X5

X5″in görüntü kalitesine gelince… 15x”lık zoom objektif geniş açıda iyi iş çıkarıyor, ama teleye doğru gittikçe keskinlik ve kontrast biraz düşmeye başlıyor. Renkler son derece canlı ve kontrast, parlaklık gibi değerler tam da olması gerektiği düzeyde. öte yandan makinenin 80-3200 arasında bulunan ISO değerlerinin neredeyse tümünde “kirlilik” olarak bildiğimiz “noise” sorunu dikkat çekiyor. Bu sorun özellikle düşük kontrastlı ortamlarda belirgin hale geliyor, ama güneşli ortamlarda tüm ISO değerleri sorunsuz olarak kullanılabiliyor. Optikten kaynaklanan distorsiyon benim gibi bir kullanıcının hemen dikkatini çekse de, hedef kullanıcı grubunu rahatsız edici boyutta değil. 15x”lık zoom objektifi 200mm”nin üstünde elde tutmak sorun yaratıyor doğal olarak. Neyse ki, optik görüntü sabitleme sistemi var ve büyük ölçüde işe yarayarak titreşimi engelliyor. Yine de iç mekanlarda ve loş ortamlarda odak uzaklığını arttırmak görüntü kalitesinde belirgin bir düşüşe yol açıyor.

 

Ergonomisi mükemmel olan ve SD/SDHC bellek kartlarını kullanan ürün yalnızca siyah renkte satın alınabiliyor. Pan yaparak panorama modu, göz kırpma ve gülümsemeyi algılayan sensörleri ve yüksek dinamik aralığı gibi özelliklere ek olarak 17 farklı çekim modu ve VGA çözünürlüğündeki videosuyla son derece kolay kullanılabilen X5 manuel olarak da kullanılabiliyor. 30-1/2000 saniye arasında değişen enstantane değerleri, 9 noktalı otomatik netleme sistemi, çok bölgeli ve noktasal ışık ölçüm sistemleri gibi güzel özellikleriyle de bizi etkilemeyi başaran X5, her gün yanınızda bulundurabileceğiniz, her çantaya sığabilecek ideal bir yol arkadaşı. Belki dünyanın en iyi 14 milyon piksellik görüntülerini üretmiyor, ama kesinlikle fiyat/performans açısından dünyanın en iyi fotoğraf makinelerinden biri. Biz test süresince X5″i elimizden düşürmedik ve geri verirken de içimizi bir hüzün kapladı, eğer satın alırsanız, sizin de elinizden düşürmeyeceğinizden eminiz.

General imaging X5

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here