Ana sayfa Donanım Genelec 8130A Stüdyo Monitörü

Genelec 8130A Stüdyo Monitörü

0

Bu bölümdeki misafirimiz müzikle uğraşan herkesin yakinen bildiği bir marka “Genelec”.

8130, Genelec”in DSP sisteme sahip en küçük üyesi. Nedir bu DSP sistemi peki? Bu sistem hoparlörü dijital olarak bağlamanıza olanak sağlıyor ve içerisindeki çevirici yani konvertör yardımı ile başka herhangi bir ara yüze gerek kalmaksızın hoparlörü kullanmanıza olanak sağlıyor. Sistemin bir diğer özelliği ise size Genelec”in DSP hoparlörleri için üretmiş olduğu GLM (Genelec Loudspeaker Manager) sistemini kullanmanıza olanak sağlaması. Tabi 8130 sadece dijital girişe sahip bir model değil isterseniz hoparlörü analog olarak bağlamak da mümkün. Bunun için hoparlör tek bir girişe sahip. Hem analog hem de dijital girişi aynı yerden yapıyorsunuz. Açıkçası ilk gördüğümüz zaman analog girişin ayrı olacağını düşündüğümüzden şaşırmadık desek yalan olur. Hoparlörün tek bir giriş kullanması sizi yanıltmasın, isterseniz XLR ile analog, isterseniz AES/EBU ile dijital bağlantı yapın, hoparlör yapılan bağlantının dijital veya analog olduğunu ayırt edip sinyali ona göre yönlendiriyor. Bu arada hoparlörün dijital girişi 16-24 bit arası sinyali destekliyor.
 
Genelec 8130A
Hoparlörün diğer özelliklerine baktığımızda , 5″ bas ve ¾” metal dome tweeter kullandığını görüyoruz. Hoparlör için verilen frekans cevabı 58hz-20khz olarak belirlenmiş. Genelec 40W bas ve 40W tiz olmak üzere 80W bir güce sahip. Bu arada hoparlör aynı zamanda DCW ( Directivity Control Waveguide ) teknolojisine sahip . Bu teknoloji kötü akustik ortamlarda bile hoparlörün frekans dengesini korumasına yardımcı oluyor.

 

Kullanım
Bu kadar bilgiden sonra hoparlör ile testimize başlayabiliriz. 8130, 5″lik bir bas sürücüsüne sahip demiştik fakat bu size yanıltmasın. Dinlediğiniz zaman alt frekansların yetersizliğini hissetmiyorsunuz. Birçok hoparlör firmasının 5″lik modellerinde oluşan bu durum 8130 için mevcut değil. Altlar yeterince tatmin edici. üstler ise gayet açık ve berrak, uzun sureli kullanımlarda rahatsız edici bir etkisi olmuyor. Bunun dışında genel olarak hoparlörün dengesini çok iyi bulduğumu söyleyebilirim. Cihazı dinlediğinizde orta gövdenin belki biraz eksik olduğunu hissedebilirsiniz, fakat yine de 8130 birçok hoparlörde olmayan bir gövdeye sahip. özellikle elektronik müzik ile uğraşıyorsanız sizi kesinlikle tatmin edecektir. Ben özellikle elektronik müzik duyumunda hoparlörün altlarını çok beğendim.
 

Aranje yapması gerçekten çok keyifli bir hoparlör. Bunun dışında rock gibi orta gövdenin daha fazla hissedildiği müziklerde de hoparlör birçok rakibinden daha başarılı. Bu tarz iş yapan arkadaşlar monitörün boomy olduğunu düşünebilirler. çünkü hoparlör gerçekten dinlediğim birçok hoparlörden daha başarılı bir alt frekans cevabına sahip.
 

En başta belirttiğimiz gibi hoparlör DSP sisteme sahip. Bu sistem sayesinde hoparlörü dijital olarak bağlama ve Genelec”in GLM (Genelec Loudspeaker Manager) Kit”ini kullanmak mümkün. Bu sistem hoparlörünüzü çalıştığınız oda ile kalibrasyonu yapmanıza olanak sağlıyor. Böylece hoparlör performansını daha da artırmanız mümkün. Fakat bizim asıl ilgilendiğimiz kısım cihazın içerisinde ki dijital giriş ile alınan sonuçlar.

 

Hoparlörün bu performansı için iyi diyebiliriz fakat elinizde kaliteli bir konvertör varsa daha iyi sonuç alabilirsiniz. Bu aslında hoparlörü ne amaçla ve nerede kullanacağınız ile ilgili. Eğer dijital kullanmayacaksanız ve GLM sistemine de yatırım yapmayacaksanız Genelec”in sadece analog girişe sahip modeli 8030″u tercih edebilirsiniz zira iki hoparlör de temelde aynı özelliklere sahip. Genel olarak sistemde her şeyin ayrı olmasının daha iyi olduğunu düşündüğümden hoparlörü dijital olarak kullanmak sizin kararınıza kalmış bir durum.
 
 
Sonuç
Sonuç olarak hoparlörü beğendiğimi söylemeliyim. Genel olarak duyumunu çok başarılı buldum. Ayrıca dijital giriş ve GLM sisteminin kullanımına olanak sağlaması bir diğer artı özellikleri. Eğer elinizde iyi bir konvertör yok ise hoparlörün dijital sistemi sizi fazlası ile tatmin edecektir. Genelec markasının Türkiye distribütörü “Compel ” ve bu modelin fiyatı ise 1590 EURO + KDV olarak belirlenmiş.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here