Ana sayfa Donanım Gelmiş geçmiş en iyi iMac : 5K Retina

Gelmiş geçmiş en iyi iMac : 5K Retina

0

5k imac

Apple, geçtiğimiz Ekim ayında, iMac serisinin yeni ürününü ve tartışmasız gelmiş geçmiş en iyi modelini, 5K Retina ekranlı, 27 inçlik iMac“i tanıttı. İlk etapta inanılmaz gelen görüntü kalitesiyle göze çarpan yeni iMac, donanımsal özellikleri ve performansıyla da “en iyi” unvanını hakediyor.

Aynı lansman etlinliğinde, Apple”ın yeni iPad modelleri hem kullanıcılar, hem de teknoloji yazarları arasında en ufak bir heyecan bile uyandırmazken, yeni iMac”in gördüğü ilgi de bunu pekiştiriyor.

5k imac

Bir iMac”ten 4 kat fazlası : 5K

ürünün az önce belirttiğimiz gibi en iddialı yanı ekran çözünürlüğü. 27 inç 5K Retina ekranlı iMac tam 5120 x 2880 piksel çözünürlüğe sahip. iMac”in bir önceki modelinin ekran çözünürlüğünün 2560 x 1440 piksel olduğunu hatırlatırsak, aradaki farkı daha net anlayabilirsiniz.

Daha detaylı kıyaslama yapmak gerekirse; standart HD çözünürlüğün kalitesi 1920 x 1080 piksel. Şimdilerde çok rağbet gören 4K Led TV”lerin ise 4096 x 2160 piksel. Yani 5K Retina iMac, 4K televizyonlardan %67, standart HD ekranlardan ise tam 4 kat daha fazla piksel yoğunluğuna sahip.

Peki, standart bir iMac”ten dört kat fazla piksel yoğunluğuna sahip olduğunu söylediğimiz yeni iMac”in elektrik tüketimiyle arası nasıl? Dört kat yoğun görüntü, dört kat fazla elektrik mi demek? Hayır, tam tersi, aradaki fark sadece %30. Bu da elbette yeni iMac”in piksel koordinasyonu ve parlaklık için daha çok LED kullanmasından kaynaklanıyor.

 

5k imac

Görüntü tamam, peki ya performans?

İşin performans kısmına gelirsek; yeni iMac 3.5 GHz dört çekirdekli Intel Core i5 işlemciye, 8 GB RAM”e, 1 TB Fusion diske ve 2 GB AMD Radeon R9 grafik işlemcisine sahip. Ekranın arkasında ise iki adet Thunderbolt 2, dört adet de USB 3 girişi ve Wireless kartı yer alıyor.

Bu konfügirasyon elbette Apple”ın canavarı Mac Pro ile kıyaslanamaz. (3.5 GHz 6 çekirdekli Intel Xeon E5 işlemci ve 16 GB RAM) ancak serinin bir önceki iMac”inin sadece tek çekirdekli 3.5 GHz Intel Core işlemciye sahip olduğunu da unutmamak lazım. Hele ki yeni iMac”in SSD ve Fusion diskleri, bir önceki iMac”in standart hard diskiyle aynı kulvarda bile anılamaz.

Biraz daha rakamların içine girmek gerekirse; Cinebench”in CPU ve OpenGL testlerine göre, bir önceki iMac”lerin skoru 452 iken, yeni iMac 530 puanı yakalıyor. (Mac Pro ise 930″larda…) Tek çekirdekli testte ise yeni iMac, Mac Pro”yu bile sollayıp geçiyor; 142″ye 133!

OpenGL testinde ise yeni iMac saniyede ortalama 88 kare görüntü üretirken, Mac Pro 72, eski iMac ise 56 fps”de kalıyor.

7 bin liraya helal olsun (mu?)

Daha ayrıntılı veriler de var. örneğin bir Logic Pro X belgesini 16 bit AIFF ses dosyasına çevirmek için komut verdiğimizde yeni iMac bunu 1 dakika 12 saniyede tamamlıyor. (Eskiden 1 dakika 30 saniyeydi.) Ya da 5 dakikalık bir HD video klibini Final Cut ile 720p”lik bir standart video dosyasına convert etmek için 1 dakika 9 saniye gerekiyor. (Eskiden bu da 1 dakika 30 saniyeydi.) Daha uzun işlemler için, bu farklar belirginleşiyor. örneğin BlueRay diske yazılı bir filmi dönüştürmek istediğimizde eskiden 2 saat 52 dakika süren işlem, yeni iMac”te 2 saat 24 dakikaya iniyor.

Tüm bu testler şunu gösteriyor ki; yeni iMac 7 bin lirayı geçen fiyatını hakediyor. Bunda performansının etkisi azımsanmayacak ölçüde. Ancak video ya da ses işleme – düzenleme konusunda bir profesyonelseniz ve zaman sizin için önemliyse, Mac Pro bir adım daha önde.

 

5k imac

BUNLARLA KULLANIN

Fare, klavye ve trackpad

Eğer 7 bin küsür lirayı basıp bir 5K Retina iMac aldıysanız, kullanım keyfinizi ikiye katlayacak şeyler biliyoruz. Bunların en başında ise Apple Magic fare geliyor. Pürüzsüz ve tek parça üst yüzeyi, geniş bir kaydırma olanağı sunuyor. Farenin üzerinde tek ya da iki parmağınızı kaydırarak fotoğraflar arasında gezinebilir ya dau uzun bir Safari sayfasındaki metni aşağıya çekebilirsiniz. (179 TL) Apple Wireless klavye ise masanızın üzerinde tam boyutlu klavyelere oranla %24 daha az yer kaplıyor. Zaten sizin iMac”inizin olayı da bu, kasa yok, hepsi bir arada tasarım ve daha az yer! Alüminyum gövde çok şık ve tuşlar çok hassas, böylece yazı yazmak çok keyifli. Sadece iki pille çalışan klavye de aynı fare gibi, Bluetooth ile bilgisayarınıza bağlanıyor. (179 TL) Magic Trakcped ise iPhone ve iPad”inizden alışkın olduğunuz ekranda parmaklarınızı hareket ettirme deneyimini iMac”inize de taşıyor. Pürüzsüz cam yüzeyinde, aynı dokunmatik ekranda olduğu gibi alışkın olduğunuz parmak hareketlerinizle iMac”inizi yönetebilirsiniz. Magic Trakcpad, klavye ile aynı yükseklik ve aynı açıya sahip. Böylece klavyenizle yan yana koyarsanız, el hareketleriniz kesintiye uğramadan kullanabilirsiniz. (179 TL)

Her yerden çıktı alın

Air Print ve HP ePrint destekli HP Deskjet Ink Advantage 5525, tam bir hepsi bir arada (all-in-one) cihazı. Yüksek kaliteli çıktılar alırken mürekkebi en az harcayan kartuşları ve taradığınız belgeyi doğrudan ağa ya da e-posta adresinize göndermeyi sağlayan dokunmatik ekranı var. (299 TL.) Daha profesyonel bir seçim isteyenler ise HP LaserJet Pro 200″ü denemeli. Kablosuz bağlantı desteğiyle iPhone, iPad ya da Mac cihazlarınızdan, nerede olursanız olun yüksek kalitede renkli çıktılar alabilir, otomatik açma-kapama fonksiyonu ile elektrikten tasarruf edebilir, bunun yanında dakikada 14 sayfa yazdırabilirsiniz. (899 TL)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here