Ana sayfa Donanım Geleceğin akıllı telefonları

Geleceğin akıllı telefonları

0

Teknoloji eğilimleri durağan değildir ve zaman, herşeyi geliştirip değiştirdiği gibi eğilimleri de farklılaştırabilir. önde gelen teknoloji üreticileri, değişimi hayal gücünün yeni ataklarını, bir başka deyişle rüzgarın eseceği yeni yönleri önceden tahmin edebilme yeteneklerine sahiptirler. Bilgisayar algoritmaları, akıllı telefonlarla ilgili süreçler ve diğer yüzlerce alt başlık, tamamen eğilimler üzerine kurgulanır. örneğin akıllı telefon artık yalnızca kendi zihniyle değil diğer zihinlerle de etkileşimin vücut bulduğu bir noktaya doğru ilerliyor. Aynı şekilde dizüstü bilgisayarlar da rekor donanım güçleri ile artık gittikçe daha “orantısız güç” kullanır oldular. Düşünsenenize 12 saate varan pil ömrüyle yeni “incecik” Apple MacBook Air ve diğer fantastik örnekler… 

 

 

 

Akıllı Telefonlar

 

Peki akıllı telefon pazarı hangi doğrultuya ilerliyor. Farklı özelliklerle tüketicilerin karşısına çıkan bu aygıtlarda en son fiziksel dokunuşlarla benlikte yer edinen bir markanın Blackberry”nin Z10″unda da görüldüğü üzere temel prensip “dokunmatik” olmak şeklinde. Hatta “zorunluluğunda!” Ancak bu güncel konunun ötesine de geçilmeye başlandı. Parmağın ekranın 0,2-0,5cm”lerden başlayıp yaklaşık 10 cm uzaklıktan sensörler yardımıyla algılanması ve ekrana dokunmadan işlemlerin gerçekleşmesine tanıklık ettik. Gözle kontrol da hareketle kontrolün yanına eklemlendi. Yine sesle kontrol özellikleri de arama yapma gibi çok ilkel konularda uzun yıllar önce bizlerin huzurunda yer aldı. Ancak gelecek çok daha farklı tezler üzerine kurgulanacağa benziyor.  

 

Hareketler, sesler, görmek… Neredeyse tüm algılarla kontrol edilebilir özelliğe ulaşan akıllı telefonlarda henüz başlangıç seviyesindeki uzaktan kontrol gibi unsurların çok daha yüksek düzeyde evrimine hazırlıklı olmak gerekiyor. çok daha uzaktan sesle kontrol, hareketle kontrol ve çok daha kapsamlı gözle kontrol mekanizmaları akıllı telefonların yakın gelecekte bizlerle buluşacak özelliklerinden sadece birkaçı. Yenilik olarak ise akıllı telefonla daha yoğun etkileşim söz konusu. örneğin Facebook“ta bir fotoğrafa yorum yapmak, beğenmek gibi ilginç özelliklerde dokunarak değil “daha uzaklardan” ve “daha farklı şekillerde” gerçekleştirilebilir. Akıllı telefonlarda son nokta ise artık dokunmatik ekrana ihtiyaç duyulmayacak seviye olacağa benziyor. Bunu kaç sene sonra yaşarız bilinmez ama teknolojinin inanılmaz hızı ile bir arada düşünüldüğünde vakit yakın da olabilir. Geleceğe fokuslandığımızda ekran çözünürlükleri, kamera özelliklerinen daha ziyade “diğer teknolojilerle daha yoğun etkileşim” faktörlerinin tüketici satın alma eğilimlerini etkilemek üzere ön planda tutulması güçlü bir gelecek öngörüsü ama mümkün. iCloud ve buluta entegre teknolojilerin daha gelişmiş biçimleri ile karşılaşılması olası. Artık Bluetooth teknolojisinin farklı evrimleri, akıllı telefonların tablet PC“lerle, Smart TV“lerle daha entegre şekilde kullanıcıları cezbetmesine tanık oluyoruz. Ancak kişileştirmede sınırlar daha da zorlanacağa benziyor… 

 

iPhone for Architech?

 

Görülen o ki yakın zamanda teknoloji, kişiselleşmenin ötesine geçecek. İnsan karakterleriyle aynı çizgide ilerleyen telefonlar görebiliriz. örneğin ben çok fazla seyahat ediyorum, akıllı telefonum bana programlı olup tüm ihtiyaçlarıma yanıt verecek özelliklere sahip olacak. Gereksiz özelliklerle dolu olmayacak. Bir inşaatta çalışan kişinin telefonu da kullanıcısıyla daha yoğun ilişki içinde olacak. örneğin XPhone for Architect ya da XPhone for Football Player gibi isimlerle karşılaşabiliriz. 2013 yılı teknolojide gelişimin oldukça fantastik öğeleri ile buluşturdu bizleri. örneğin bir iPhone uygulaması ve bir aygıt birlikte çalışarak insane vücudunda ultrason gerçekleştirdi. 

 

 

iPhone for Architech?

 

Görülen o ki yakın zamanda teknoloji, kişiselleşmenin ötesine geçecek. İnsan karakterleriyle aynı çizgide ilerleyen telefonlar görebiliriz. örneğin ben çok fazla seyahat ediyorum, akıllı telefonum bana programlı olup tüm ihtiyaçlarıma yanıt verecek özelliklere sahip olacak. Gereksiz özelliklerle dolu olmayacak. Bir inşaatta çalışan kişinin telefonu da kullanıcısıyla daha yoğun ilişki içinde olacak. örneğin XPhone for Architect ya da XPhone for Football Player gibi isimlerle karşılaşabiliriz. 2013 yılı teknolojide gelişimin oldukça fantastik öğeleri ile buluşturdu bizleri. örneğin bir iPhone uygulaması ve bir aygıt birlikte çalışarak insane vücudunda ultrason gerçekleştirdi.  Düşünsenenize hamile bir bayanın bebeğinin tüm hareketlerini kontrol edebileceğiniz bir teknoloji. Daha sonra da kalp ritmini takip edip herhangi bir sorun olduğunda iPhone üzerinden bildiren bir çip üretildi. Bu tür gelişmelerin akıllı telefonlarda “kişileştirme” konularına eklemlenmesi yakın gelecekte olası.Küresel trendlere verilen yeni yanıtlarla akıllı telefon pazarındaki rekabet iyice kızışırken Macline olarak gelişmeleri izlemeye, geleceğe dair kuvvetli öngörülerde bulunmaya ve siz değerli okurlarımıza sunmaya devam edeceğiz. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here