Ana sayfa Makale Geleceğe Hazır mısınız? 8K Notebook’lar Geliyor!

Geleceğe Hazır mısınız? 8K Notebook’lar Geliyor!

8K ekranlı notebook’lar için bekleyiş çok uzun sürmeyecek gibi. Hatta ilk ekranlar tanıtıldı bile. İşte bu çarpıcı teknolojinin gelişimi ve gelecek beklentileri.

0

Günümüz notebook’larının büyük kısmı HD çözünürlüğe sahip. Takribi 720 x 1330 piksellik bu değer, çoğu kişinin gözü için gayet iyi. Net ve hoş bir deneyim vaat ettiklerine de şüphe yok. Ama şu da bir gerçek ki yavaş yavaş bir dönemin fenomeni Apple iPod’lar gibi sıraları geçmek üzere. Full HD ekranlar emin adımlarla kendini hissettiriyor ve sayıları da her geçen gün artıyor.

Bu noktada fiyat-performans alanında tüketiciye sunulan notebook seçeneklerinin bir nebze yüksek fiyat skalasına göz kırpmaları ise daha çok notebook’ta yer almamalarının önündeki engellerden biri. Ancak şu bir gerçek ki yeni nesil ‘iddialı’ notebook’larda istisnasız standart olarak geliyorlar. Peki ya 4K?

Dell XPS 13 9370 veya  DELL XPS 15 9575 gibi 4K ekranlı modeller söz konusu. 13 inç için 15 bin TL, 15 inç için 19 bin TL’yi bulan fiyatlarıyla bütçeleri oldukça zorlayan bu segmentte deneysel modeller bile var; HP Spectre x360 olağanüstü hafif bir 2-in-1 örneğin. 13 inç ekranda 4K çözünürlük sunan Spectre x360, aynı zamanda sofistike bir tasarım argümanı. Bununla birlikte 15 bin TL civarındaki fiyatıyla çok da mütevazı değil.

Süper-ekranlarıyla çarpıcı bir görsellik ve detay sunan Dell ve HP gibi markaların 4K modellerinin ardından aslında yeni yeni duyulan bir kavram daha var. Şimdilik beklenti demek zor, çünkü 4K model skalasının dahi bu denli pahalı oluşu nedeniyle tüketiciye fiyat açısından yansımalarının oldukça ‘anormal’ olabileceği tahmin ediliyor.

Diğer taraftan 8K ekranlı notebook’lar gerçek. Hızlı bir şekilde dijital hayata entegre olmayı bekliyorlar. Peki 2019 ilk çeyreği itibarıyla 8K ekranlı notebook teknolojisine dair neler söylenebilir? Çalışmalar ne yönde?

Geleceğin ‘göz alıcı’ ekranları için geliştirme çalışmaları devam ediyor. Japon teknoloji şirketi Semiconductor Energy Laboratory, geçtiğimiz aylarda 8K ekranlı 8.3 ve 13.3 inç OLED ekranlar geliştirdi. Geleceğin 8K ekranları için birer tablet ve notebook formu özetle. Yapı itibarıyla birer -ön tasarım- oldukları kaydediliyor.

Çözünürlük değerleri ise tam olarak şu şekilde;

  • 3 inç ekran için 7680 x 4320 piksel
  • 3 inç ekran için 7680 x 4320 piksel

13.3 inçlik ekranda 662ppi seviyesindeki piksel yoğunluğu son derece çarpıcı. Bu ekranda aynı zamanda 120 Hz’lik bir yenileme hızı mevcut. İlginç ama 8.3 inçlik ekran, SEMICON Japan adlı teknoloji fuarında sergilendi, ancak 13.3 inç ekranlı model henüz yalnızca Semiconductor Energy Laboratory’nin ‘özel’ laboratuvarlarında bulunuyor. Sır gibi saklanıyor desek yeridir.

663ppi, bir 2018 MacBook Air Retina’nın (geçtiğimiz sayıda incelemesini yayınladığımız model) neredeyse 3 katına denk geliyor. Bu kıyaslamanın nedeni, MacBook Air’in en popüler 13 inç ekranlı notebook’lardan biri olması.

Bu arada ilginç bir ayrıntıya hazır olun. Bir karşılaştırma;

4K çözünürlüğe sahip Android akıllı telefon Sony Z5 Premium, 801 ppi’lık piksel yoğunluğuna sahip. Sahip olduğu ekran formunu, yani 6.5 inç seviyesini eğer 8K çözünürlükte sunabilseydi 1355ppi piksel yoğunluğuna sahip olacaktı. Nasıl bir ‘enerji tüketimi’ ile sunulabileceği gerçekten büyük bir soru işareti. Teoride bu şekildeki bir piksel yoğunluğuyla gelecek akıllı telefonun pilinin uzun süre dayanması neredeyse imkansız. Buradan şuna geçeceğiz, 8K ekranlı notebook’lar için ciddi soru işaretlerinin başında pil tüketiminin nasıl olacağı geliyor.

Bir başka detay olarak Semiconductor Energy Laboratory’nin çalışmalarının odak noktasının işlemciler ve ekranlar dahil çeşitli yarı iletken teknolojilerinin geliştirilmesi olduğu biliniyor. Diğer bilinen konu da şirketin kendi üretim kapasitesine sahip olmaması, bu yüzden Semiconductor Energy Laboratory, olası bir CAAC-IGZO 8K notebook ekranı tedariğinin gerekliliği halinde bir ortağa ihtiyaç duyacak. Şirketin şu anda bir imalatçı ortağı aradığı ve bu yeni ekranları seri üretime uygun hale getirmek için çalıştığı biliniyor.

Bir başka ekran üreticisi Japan Display de notebook’lar için 8K ekran duyurdu. Sony, Toshiba ve Hitachi’nin ortak girişimi olan Japan Display, küçük ve orta ölçekli bir ekran yapımcısı. 8K ekranının Semiconductor Energy Laboratory’e göre farkı ise biraz daha büyük formlar için geliştirilmiş olması.

Japan Display, 17.3 inç ekran için söz konusu çözünürlüğü (7680’e 4320) sunmaya hazır. Gözlerinizi 33 milyondan fazla pikselle buluşturan bu ekran, 510 ppi gibi bir değerle geldi. CEATAC Japonya adlı fuarda görücüye çıkan 17.3 inçlik 8K ekran, büyük notebook’ları olduğu kadar TV’ler, oyun ve tıbbi uygulamaları da hedefliyor gibi görünüyor.

Sonuç

Masaüstü PC’ler ve notebook’larda 8K ekranlar dünyayı sallamadan önce birçok konu çözüldü. Teknik açıdan ele alındığında HDMI ve standart DisplayPort gibi mevcut konektörlerin, 8K’nın ihtiyaçlarını karşılama işi birkaç sene önce gerçekleşti. Thunderbolt 3, 8K ekranları destekliyor örneğin.

Bununla birlikte maliyetler hala inanılmaz yüksek.

Bazı otoriteler, günümüzde notebook’larda 4K’nın bile gereksiz olduğunu savunuyor. 8K’ya girmiyoruz bile… 4K ekranlı notebook’ların sayıları bile henüz bir elin parmağından çok az fazla ve fiyatları da 20 bin TL’lere kadar çıkıyor. Konfigürasyonun yapılandırılmasıyla rakam daha çılgın hallere dahi uzanabiliyor. Nihai olarak 8K ekranlı notebook’ların ilk evresinde (fiyatları nedeniyle) şöyle bir göz atılıp çıkılan ürünler olması muhtemel.

Yani zamanı henüz gelmedi, ama şu da bir gerçek ki kesinlikle gelecek…

Çılgınca!

4K ekranların çılgınca olduğunu düşünüyorsanız, muhteşem 8K çözünürlüklü ‘mini’ ekranları görene kadar bekleyin.

Endüstri 8K’ya hazır mı?

Elbette endüstri buna henüz hazır değil. Henüz her şey birer ‘bileşen’ halinde. Seri üretim için hazırlıklar, bazen de iş birliğine hazır riske bayılan üreticiler gerekiyor. Açıkçası Asya gibi düşük kar marjına rağmen üretime yatkın ülkelerde bile 8K’nın gelişim hızına etki edecek adımlar çok nadir görülüyor.

Akıllı telefon üzerinden bir örnek…

4K çözünürlüğe sahip Android işletim sistemli akıllı telefon modeli Sony Z5 Premium, 801 ppi’lık piksel yoğunluğuna sahip. Sahip olduğu ekran formunu, yani 6.5 inç seviyesini eğer 8K çözünürlükte sunabilseydi 1355ppi piksel yoğunluğuna sahip olacaktı.

Bir de 16K var…

Çok sonra…


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here