Ana sayfa Yazılım GeekTool III

GeekTool III

0
Sistemde çalışan uygulamaların detaylarını ps komutu yardımı ile alabildiğimiz gibi ayrıca kullanılan top uygulaması ile de gerekli olan bilgileri elde edebiliriz. Top uygulaması sistemde çalışan uygulamaları aynı ps gibi cpu ve hafıza kullanımına göre sıralayabilen bir uygulamadır. Uygulama ilgili parametre kullanılmadığında belli bir süre içerisinde kendisini sürekli güncelleyerek, çalışan uygulamaların listesini vermektedir.
Top uygulamasını ilgili örnekte inceleyelim ve kullanımın açılımını özetleyelim.
top -n 10 -l 2 -o -cpu | tail -11
* -n 10 parametresini kullanarak sadece 10 uygulamayı listelemesini istiyoruz.
* -l 2 parametresi ile daha önce bahsettiğim üzere uygulamanın sürekli örnekleme üretmesi yerine, sistem bilgisinin 2 defa örneklenmesini istemiş oluyoruz. Burada örnekleme sayısı için 1 kullanmanız gerçek sistem değerlerini vermediğinden 2 değerini kullanmış oluyoruz.
* -o -cpu ile çıktının cpu kullanımına göre yapılmasını sağlamış olduk, burada vereceğiniz cpu değerinin önüne – veya + koyarak artan veya azalan olarak sıralama yapmasını sağladık.
* tail -11 ile sıralanmış işlemlerin 11 tanesini çıktının altından başlayarak almış olduk.
Yine top uygulamasını kullanarak bir işlemin hafızada ne kadar yer işgal ettiğini öğrenebilir ve listelemesini yapabiliriz. Bunun için aynı komut sistemini kullandım fakat ek olarak “rsize” parametresini ekledim.
top -n 10 -l 2 -o -rsize | tail -11
Görüldüğü üzere ps ve top uygulamaları sayesinde çalışan uygulamalarımız hakkında detaylı bilgiye ulaşmış olduk. Artı olarak uygulamayı kullanıcı belirterek, bildirilen kullanıcının sistem kaynaklarını nasıl tükettiğini görebiliriz.
 top -n 10 -l 2 -o -rsize -U macintoshmacbook | tail -11
Eklediğim -U parametresi sayesinde sadece (macintoshmacbook) kullanıcısının kullandığı sistem kaynaklarına ulaşmış oldum. Geliştirilebilir bir betik dosyası sayesinde sistemde hangi kullanıcının çok hangi kullanıcının az cpu veya ram kullandığını böylelikle bulabiliriz veya hazır olan uygulamaları kullanabiliriz. 🙂
 

 

Diğer Sistem Bilgileri
çoğu Unix türevi işletim sisteminde en çok kullanılan sistem bilgilerini şu ana başlıklar altında toplayabiliriz: sistem yükü, disk kullanımı, network kullanımı sayılabilir.
Daha önce bahsettiğim üzere sistem yöneticilerinin kullandığı bilgiler arasında yer alan cpu yükü, özellikle sunucu bilgisayarlarında çokça takip edilen bir bilgi olup, uptime komutu ile 1,5 ve 15 dakikalık periyotlarda cpu’nun üstüne yüklenen işlem gücünü görebiliriz. Bu değer genellikle 1’den küçük bir değer almasına rağmen işlem yoğunlugu (kullanıcı sayısı ile artar) fazla olan sunucularda daha büyük bir değer alabilir. Değerlerin çok daha yüksek olması kullanıcılara sistemde yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu gösterir. Yine uptime gibi kullanılabilen iostat komutu da kullanıcılara disk ve cpu kullanımının istatistiki verilerini özetleyerek problemin çerçevesini daraltmamızı sağlayabilir.

uptime0:07  up 1 day,  8:30, 5 users, load averages: 0.32 0.35 0.37iostat
örnekte görüldüğü üzere, kullanıcı bazında (us) ve sistem bazında (sy) cpu oranları belirtilmektedir. Id olarak belirtilen veri ise sistemin kullanımda olmayan durumunu belirtmektedir.
 

 

System Profiler   
Kullandığımız bu bilgiler dışında, Mac OS X Leopard işletim sisteminde komut satırında yer alan ve sistem donanım detaylarını öğrenmemizi sağlayan bir uygulama daha bulunmakta. Sol üst köşede bulunan elma logosu altındaki menüden ulaşabildiğimiz “About This Mac” seçeneği sayesinde grafik ekranında System Profiler uygulamasına ulaşabiliriz. Bu bilgileri GeekTool uygulamasında kullanmak için ise, komut satırından çalıştırmamız yeterli olacaktır.
system_profiler -detailLevel mini
Komutunu kullanarak tüm sistem özelliklerine ayrıca,
system_profiler -listDataTypes
komutunu uygulayarak bölümlere ayrılmış datalara ulaşmak mümkün olabilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here