Ana sayfa Yazılım Geek Tool

Geek Tool

0

Programların en üst seviyesindeki uygulamalardan Geektool”u tanıyacağız.

çoğu kullanıcının olmazsa olmazı durumunda olan sistem izleme yazılımları, kullanıcıların sistem kaynakları hakkında bilgi almasını sağlamanın yanında daha birçok ek bilgiye ulaşmamızı ve gözlemlememizi sağlamaktadırlar. çoğunlukla sistem yöneticilerinin bu tür yardımcı uygulamaları kullandığı bilinmekle birlikte artık çoğu kullanıcının sistem ile ilgili bilgilere ulaşması için gerekli gördüğü bu tür yazılımlar gündelik hayatın bir parçası haline gelmiş bulunmakta.Bu tür bedelli veya bedelsiz uygulamaların birçoğunu internet üzerinden bulmak mümkün olmakla beraber bu ay inceleyeceğimiz ve bu tür programların en üst seviyesinde bir uygulama olan GeekTool’u tanıyacağız.

öncelikle uygulamanın göze çarpan en büyük özelliği uygulamak istediğiniz herhangi bir komut setini çalıştırarak bu komut setinin çıktısını masaüstüne taşıyabilmek. Biraz dashboard mantığını andırdığı söylense bile ondan daha esnek ve daha detaylı çıktılar alınabiliyor, hatta sistem yöneticilerinin olmazsa olmaz dizinlerinden bir tanesi olan /var/log dizini içerisinde bulunan log dosyalarını direkt olarak masaüstüne görüntülemek olası.

Kurulum
ücretsiz bir yazılım olan GeekTool uygulamasını “http://projects.tynsoe.org/en/geektool/download.php” adresinden indirebilirsiniz. Şu andaki versiyon numarası 2.1.2 fakat sayfada yakında 3. versiyonun çıkacağını belirten bir duyuru var. Her neyse umarım yeni versiyonda daha fazla özellik bizleri bekler. Uygulamanın açık kaynak kodunu  yine bu sayfadan indirebilir ve derleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.  Uygulamayı rutin kurma işlemini uyguladıktan sonra “System Preferences” menüsü içerisinde “Other” bölümünde görebiliyoruz.

Kısa bir bakış
Uygulamayı çalıştırdığımız zaman karşımıza gelen ekranı ikiye bölebilir ve öyle düşünebiliriz. Sol kısımdaki bölümde görülen “Groups” bölümünün altında bulunan menüden grup eklemek, çoğaltmak ve silmek mümkün olabiliyor.  O alanın hemen altında bulunan “Active group” bölümünden aktif grubu seçebiliyoruz.

Hemen alt tarafta bulunan iki çek kutusundan geektool uygulamasını pasif hale çekebiliyoruz ve “Show menu” kısmından ise Apple menu barında ikon olarak görülüp görülmemesini seçebiliyoruz.

En alt kısımda ise yeni girişlerimizin yapıldığı alan bulunmakta: “New Entry” ile yeni bir giriş tanımlamak, daha önce girilen bir girişin çoğaltılmasını sağlamak ve silme işlemlerini gerçekleştirmek mümkün olabiliyor.

Sağ kısımda kalan bölümün en önemli menüsü üç kısma ayrılmakta, bunlar: File, Shell ve Picture. Yarattığımız her bir “Entry” için bu bölümler bulunmakta. Bunların ne işe yaradığına ise teker teker değinelim.

File: Dosya menüsünden masaüstünde görüntülemek istediğimiz metin dosyalarını görüntüleyebiliriz. öncelikle /var/log altında bulunan sistem ile ilgili log dosyalarının görüntülenmesini veya herhangi bir metin dosyasının çıktısını ekrana taşımak için bu bölümden yararlanabiliriz.

Bu alanı seçtiğimizde bu alana has özellikler menüde belirmekte ve buna uygun seçenekler işaretlenebilmekte. özellikle File (dosya) bölümünü seçtiğimizde görüntülenmesi gereken dosyayı seçmemiz gerekiyor bunun dışında “Colors and Font” (renk ve font) bölümünden gerekli metin bilgisinin rengini ve font özelliklerini değiştirebiliyoruz. “Text” bölümünde ise ilgili metin bilgisinin ekranda nasıl hizalanacağı ile ilgili bilgiler yer almakta.
Shell: Kabuk bölümü olarak adlandırabileceğimiz bu bölümde ise çalıştırmak istediğimiz komut tabanlı uygulamaların çıktıları ile haşır neşir oluyoruz. Ayrıca kabuk script”lerinin çalıştırılması da buradan yapılmakta.

Bu alandaki özellikler yukarıda bahsettiğim “Text” (metin) ile ortak noktalar taşımakta, burada farklı olarak “Command” alanı dikkatimizi çekebilir. Bu alanda çalıştırmak istediğimiz komutu veya komut setlerini verebiliriz. 

Picture:
Resim bölümünde ise, masaüstünde görüntülemek istediğimiz resimleri hem lokal diskimizden çağırabilir hem de bir URL vererek veriyi internet üzerinden alabiliriz.

Picture sekmesinde iki alan bulunmakta. İlki “Source” (kaynak) olup ilgili resim objesinin nereden çağırılacağı bilgisini içermekte. İkinci alan ise resim alanının özelliklerini içermektedir. “Frame” (çerçeve)  alanından resmin çerçeve bilgilerini, opacity sekmesinden resmin saydamlığını seçebiliriz. Bunların dışında imajın ölçüsü ile ilgili verileri “Image size” bölümünden değiştirebiliriz.

Son olarak GeekTool yazılımının sağ alt bölümünde göreceğimiz “Location” bölümünde ekrana vermek istediğimiz verinin ekranın neresinde olması gerektiği bilgisi bulunmakta. Koordinatlar ile oynayarak veya masaüstünde tutup herhangi bir alana bırakarak buradaki dataları değiştirmek mümkün. Bunun dışında genişlik ve yükseklik bilgileri de girilebilmekte.

Bu menüleri biraz didikleyerek ilginç örnekler ve farklı masaüstü görüntüleri çıkarmak mümkün. Fakat bu ayki yazımızda sadece menülere kısa bir bakış yaptık ve detaylı komut uygulamalarını sonraki aya bıraktık. önümüzdeki ay uygulayabileceğimiz alternatif komut setlerini göreceğiz ve farklı masaüstü çeşitleri yaratacağız. Bir sonraki ay görüşmek üzere hoşça kalın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here