Ana sayfa Sektörden Geçmişe davetlisiniz efendim…

Geçmişe davetlisiniz efendim…

0
Hilmi Nakipoğlu, tüm fotoğrafseverleri Nefus Nakipoğlu Zihinsel Engelliler Okulu’nda oluşturduğu
Kamera Müzesi”nde sergilediği bine yakın fotoğraf makinesi ile geçmişe bir yolculuk yapmaya davet ediyor
Dünyanın bilinen ilk fotoğrafı, Fransız Ordusu”ndan emekli eski bir subay olan Joseph Nicephore Niepce tarafından 1827 yılının bir yaz günü çekildi. Fotoğrafına haliograph yani güneş çizimi adını veren Niepce”nin fotoğrafında bir kulübenin çatısı üzerindeki güvercin yuvasının bulanık görüntüsü yer alıyordu. Yani, herşey bir güvercin yuvasının bulanık görüntüsü ile başladı…

Joseph Nicephore Niepce”in ilk fotoğrafı çekip insanlığa armağan etmesinin üzerinden tam 182 yıl geçmiş. İcat edildiği günden bugüne inanılmaz bir gelişme süreci izleyen fotoğraf makinesi ise tıptan, eğitime, tarihten sanata, iletişimden arkeolojiye kadar pek çok alanda önemini korumuş bir araç olarak insanlık tarihinin en önemli buluşlarından biri olmuş. Dünyada bu değerli buluşun tarihini gelişimini yaptıkları koleksiyonlarda yaşatan pek çok fotoğrafsever bulunuyor. Bu koleksiyonerlerden biri de Hilmi Nakipoğlu. İstanbul”da fotoğrafa gönül vermiş Bakırköylü işadamlarından olan, İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği(İFSAK) üyesi Hilmi Nakipoğlu”nun Türkiye”de var olan en büyük fotoğraf makinesi ve malzemeleri koleksiyonu, Nakipoğlu”nun kendi olanaklarıyla kurduğu Kamera Müzesi”nde 1997 yılından bu yana sergileniyor.
 

 

 

 


Fototeknik: Kaç yıldır fotoğraf makinesi topluyorsunuz?

Hilmi Nakipoğlu: 1970″ten bu yana gerek kullanmak, gerekse koleksiyon yapmak amacıyla yeni ve kullanılmış birçok fotoğraf makinesi toplamaya başladım. Uzun yıllar süren sabırlı bir çaba sonucu fotoğraf makinelerimin sayısı 1000″e yaklaşınca, bunlarla bir müze oluşturmanın doğru olacağına karar verdim. İnşa ettiğimiz ve Milli Eğitim Bakanlığı”na devrettiğimiz Zihinsel Engelliler Okulu”nun, bakanlıkla yaptığımız protokol gereği 10 yıllığına kullanma hakkımız bulunan üst katında, bu müzeyi kurduk. Birçok Avrupa ülkesinde olmayan bir müze bu.

FT: Fotoğraf tutkunuz nasıl başladı?
HN: Fotoğraf tutkum, çocuk yaşlarda annemin bodrum katında duran ahşap çeyiz sandığı içinde gerçekleştirdiğim ilk kontak baskı fotoğraf banyolarıyla başladı. Yine o yıllarda cep harçlıklarımı biriktirerek aldığım 6×6 plastik Ferrania marka makinesiyle ilk fotoğraf çekimlerimi gerçekleştirdim. Daha sonra da Rus malı Zorki marka makineye terfi ettim. Bu merak, benim eski fotoğraf makinelerine bakış açımı da değiştirerek eski makineleri toplamama neden oldu.
Hilmi Nakipoğlu bu tutkusunu gelecek kuşaklara da aktarmak ve yaşatmak amacıyla Bakırköy”deki Zihinsel Engelliler Okulu”nun en üst katını müzeye çevirmiş. 38 yıldır topladığı eski makinelerle büyük bir koleksiyon sergileniyor müzede. Bine yakın fotoğraf makinesi, tarih ve markaları dikkate alınarak özel vitrinlere yerleştirilmiş. Flaş, pozometre, film, tripod, agrandisör, çanta gibi aksesuarlar ve eski fotoğraflar müzenin önemli parçaları. Müzenin korunması için klima ve ışıklandırma sistemi özel olarak düzenlenmiş.
 

 

 

Müzedeki en eski makine, 1896 yılında yapılmış. Alman, el yapımı, epey büyük, körüklü ahşap bu makine yüzyılımızın başlarında Beyazıt”taki bir fotoğrafçı stüdyosunda kullanılmış.

1900’lere ait el yapımı makineler de var. Bunlar ahşap üzeri deri kaplanmış körüklü makineler. Cam negatif taşıyan, plan film, roll tipi film kullanan makineler var. Bunlar antikaya giriyor, değerleri 1930’lardan sonra başlayan fabrikasyon üretimlerden farklı. Casus ya da mini makineler var. Müzede yer alan fotoğraf makinelerinin hepsi, çalışır durumda mekanik makineler. Aralarında orijinal olanları da var. Meşrubat kutusundan plastik bir topun içine gizlenmiş kameralara, çakmak cebine sığacak küçüklükteki casus fotoğraf makinelerine kadar her bir makineyi Hilmi Nakipoğlu bize tek tek takdim ederek tanıttı.
Fotoğraf tutkunları gibi, geçmişe özlem duyanlar için de bir mabedden farksız bir müze burası. Her karesi buram buram tarih kokuyor. Hilmi Nakipoğlu, İstanbul”daki üniversitelerin fotoğraf bölümleri ve iletişim fakültelerinde bu tür birim bulunmadığını vurguluyor ve söyleşimizi şu cümlelerle bitiriyor: “Bu müze, kimse gelip gezmezse benim; fotoğraf meraklıları, öğrenciler gelirse onların.” Sizler de geçmişe doğru bir yolculuk yapmak isterseniz bu müzeyi mutlaka gezmelisiniz. Müze hafta içi 09.00-17.00 saatleri arasında ücretsiz gezilebilir.
Adres: Nefus Nakipoğlu Zihinsel Engelliler Okulu 4.kat
Osmaniye Caddesi No: 18/B Bakırköy
0 212 543 0920

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here