Ana sayfa Makale Gece Fotoğrafı Çekiminin Püf Noktaları

Gece Fotoğrafı Çekiminin Püf Noktaları

0

Gece Fotoğrafçılığı zaman dilimi, gün batımından hemen sonraki ilk 45 dakika veya 1 saat içinde gerçekleştirilir. Farklı teknikler uygulanarak da geç zaman dilimlerinde gece çekimleri yapabilirsiniz. Ama genel kurallar çerçevesinde gökyüzünde parliament mavisini elde etmek için gün batımı sonrası ilk 45 dakika veya 1 saattir.

 

Gece Fotoğrafçılığında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Her ne kadar şehir ışıkları ya da Ay vasıtasıyla bizlere ulaşan Güneş ışınları olsa da, bunlar iyi fotoğraf üretmemiz konusunda yetersiz kalmaktadır. Gece fotoğraf çekmek için birçok farklı teknik mevcuttur, siz nasıl bir fotoğraf çekmek istiyorsanız, o fotoğraf için en uygun tekniği uygulayarak yetersiz ışık kaynağı sorununu çözmeniz gerekir.

Bunun içinde öncelikli olarak gece çekimlerinizde yanınızda mutlaka bir adet üç ayak, yani tripod bulundurmanız gerekiyor. Tripod, gece fotoğrafçılığın olmassa olmazıdır. Tripodun önemini, tripod kullanmadığınızda ortaya çıkan ve net olmayan fotoğrafları görünce daha iyi anlayacaksınız.

Gece çekimi demek, bir anlamda uzun pozlama yapmak demektir. Uzun pozlama deyince 0,5 saniyeden, çok uzun sürelere kadar değerler aklınıza gelebilir. Bu durumda enstantaneyi dengeli ayarlamanız fotoğrafınızın daha da göze hoş gözükmesini sağlayacaktır.

Tripod ile çekim yapacağımız için düşük ISO değerlerini tercih edebiliyoruz ve böylelikle fotoğraflarımızda oluşacak kumlanmayı azaltmış oluyoruz.

1600 gibi, 3200 gibi ISO değerleri size daha cazip teklifler sunuyor olsa da, bir tripodunuz olduğu sürece ISO”dan yana endişe duymanıza gerek yok. Sonuçta fotoğrafınızı uzun pozlayacaksınız.

 

çekim Aşaması

çekim aşaması kısmını aşağıda maddeler halinde açıklıyorum.

– çekim yeriniz için uygun alanı belirleyin ve tripodunuzu kurun.

– Makinenizi tripodunuzun üzerine yerleştirin.

– çekim ayarları için öncelikle ISO”yu minimum seviyeye çekin, ISO değerini 100 olarak seçmenizi öneriyorum, çünkü yüksek iso değerleri fotoğrafta noise oluşmasına sebep olacaktır.

– Eğer A(AV) modunda çekim yapıyorsanız diyaframı ayarlayın.

– Eğer S(TV) modunda çekim yapıyorsanız enstantaneyi ayarlayın.

– Eğer M modunda çekim yapıyorsanız hem diyaframı hem enstantaneyi ayarlayın.

– çekim için kullanılan lenste titreşim engelleme özelliği IS (VR) varsa kapatılmalıdır.

 

 

 

– Deklanşöre basarken makinemizde oluşabilecek sarsıntıyı engellemek içinse

uzaktan kumandayı veya zamanlayıcı ayarlayın.

– En güzel açı ve kompozisyonu kurduktan sonra kadrajınızı belirleyin

– Deklanşöre veya  kumandaya basarak çekimin başlamasını sağlayın.

– çekim sona erdiğinde LCD ekrana görüntü gelinceye dek makineye dokunmayın ve bekleyin.

Yukarıda belirttiğim çekim kurallarını uygulamadan önce mutlaka çekim yapılacak alanı daha önceden görmenizi, ışık koşullarını incelemenizi hatta güneşin batışını fotoğraflayacak iseniz en doğru açıyı gözlemlemenizi tavsiye ediyorum.

 

YAZAN: özlem Dikel/Photoline

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here