Gece fotoğrafçılığı

Çektiğiniz fotoğrafın nasıl çıkacağını diğer birçok fotoğraf dalında kestirebiliyorken gece fotoğrafçılığında işin içine “zaman” kavramı giriyor.

Çektiğiniz fotoğrafın nasıl çıkacağını diğer birçok fotoğraf dalında kestirebiliyorken gece fotoğrafçılığında işin içine “zaman” kavramı giriyor. Bu durumda fotoğraf çekerken sonucun nasıl çıkacağını kestirmek çok daha güç oluyor. Bu zorluk ve bilinmezlik, gece fotoğrafçılığını ilginç, benzersiz ve eğlenceli kılan yegâne faktörlerdir
 

Gece fotoğrafçılığı ile az ışıkta fotoğraf çekimi arasındaki farklar

Çoğumuz ya gece kendimiz tripodla fotoğraf çekmeye çıkmış ya da çekilmiş fotoğrafları incelemişizdir. Gece yapılan fotoğraf çekimlerinde ilk akla gelen teknik DSLR fotoğraf makinesini tripoda sabitlemek, ISO’yu yükseltmek, diyaframı sonuna kadar açarak denklanşöre basmaktır. Bu şekilde anı, makine ve lens el verdiği kadar yakalayarak bazı düzgün sonuçlar elde edebiliriz.
 
gece fotoğrafçılığı
 
Günümüzde gece fotoğrafçılığı ile az ışıkta fotoğraf çekimi birbirine çok karıştırılmaktadır. Bunların ikisi de DSLR makinelerin teknolojik tasarımlarındaki ideal ışık seviyesinin altında kullanılacak teknikler olmalarına ve tripod, denklanşör kablosu gibi benzer ekipmanlar kullanılmasına rağmen aralarında çok büyük bir hedef farkı vardır. Az ışıkta fotoğraf çekiminde amaç; o anı makineye yakalatmaktır. Gece fotoğrafçılığında ise amaç; çekilen fotoğrafta zamanı da içeren bir kompozisyon yaratmaktır. Aşağıdaki fotoğraflardan sağdaki az ışıkta fotoğraf çekme tekniği ile diğeri ise gece fotoğrafı tekniği ile çekilmiştir.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam