Ana sayfa Makale Gaziantep ve Zeugma Mozaik Müzesi

Gaziantep ve Zeugma Mozaik Müzesi

0

Gaziantep ve Zeugma Müzesini fotoğrafları…
 

Gaziantep, Güneydoğu Anadolu Bölgesi”nin en önemli kültürel merkezlerinden biridir.Türkiye”nin 6. büyük ili olmasının yanı sıra Güneydoğu Anadolu Bölgesi”nin de en büyük ilidir. Binlerce yıldır önemli uygarlıkların yerleşim yeri olmuştur Gaziantep. Roma, Bizans, Asurlular, Persler, Hititler, Selçuklular, Moğollar, Memlüklüler ve daha birçok medeniyet unsurunun hakimiyetinde kalan şehir, çevresinde yüzyıllar öncesinden günümüze ulaşan eserleri ile adeta bir kültür hazinesidir. Şehirdeki tarihi eserler ise genellikle Hitit, Roma ve Osmanlı dönemlerine aittir. Tarihi İpek Yolu”nun üzerinde yer alan şehrin bir diğer özelliği de Akdeniz ile Mezopotamya arasında adeta bir köprü vazifesi görmesidir. Gaziantep, 1516 yılında Osmanlı İmparatoru Yavuz Sultan Selim döneminde fethedilmiş ve Gaziantep Kalesi”nin anahtarı da 20 Ağustos 1516″da Osmanlı İmparatorluğu”na teslim edilmiştir.
 

 
Coğrafi ve Beşeri özellikler
Gaziantep”in doğusunda Şanlıurfa, batısında Osmaniye ve Hatay, kuzeyinde Kahramanmaraş, kuzeydoğusunda Adıyaman, güneybatısında Kilis yer alır. Akdeniz Bölgesi ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi arasında önemli bir konuma sahiptir.Tarımdaki ve sanayisindeki bolluk ve bereketiyle ticaret merkezi olarak bilinmektedir. Şahinbey, Şehit Kamil, Araban, İslahiye, Karkamış, Nizip, Nurdağı, Oğuzeli, Yavuzeli ilçeleridir. Gaziantep büyük şehir statüsündedir. İlçelerinden Şahinbey, Oğuzeli, Şehit Kamil şehir merkezindedir.

Ulaşım

Gaziantep, İstanbul”a 1125 kilometre, Ankara”ya 670 kilometre, İzmir”e 1105 kilometre mesafededir. İstanbul – Gaziantep arası karayolu ile yaklaşık 15 saattir. Yolu otobandır. Hergün çok sayıda havayolu seferide yapılmaktadır. Uçakla mesafe 1 buçuk saattir.İstanbul”dan Gaziantep”e trenle gitmek isterseniz 26 saatte ulaşabilirsiniz.

 

Festivalleri
Gaziantep her sene çeşitli festivallere ev sahipliği yapmaktadır. 25 Aralık”ta Gaziantep”in düşman işgalinde kurtuluşu festivali, 8 Şubat”ta Antep”e Gazilik ünvanı verilmesi festivali, Nisan ayında Turizm festivali, Mayıs ayında Hıdrellez festivali, Ağustos ayında Islahiye”de Biber ve Kültür festivali, 8 Ağustos”ta Nar ve Kültür festivali,Eylül ayında Nizip ilçesinde Antep fıstığı festivaliyapılmaktadır.

Yöresel Lezzetler
Zeugma Mozaik Müzesi”ne yürüyüş mesafesinde yakın olan Kebapçı Halil Usta, Eski çarşı”da Bakırcılar çarşısı”nın yakınındaki Kebapçı-Baklavacı İmam çağdaş, Şahinbey ilçesindeki Katmerci Zekeriya Usta”da yöresel kebapları ve tatlıları tatmanızı öneririm.
Beyran çorbası, süt eşliğinde katmer tatlısı, Antep baklavası, menengiç kahvesimutlaka tadılmalıdır. Gaziantep yemeklerinde çoğunlukla ekşili soslar, yoğurt ve otantik baharatlar kullanılmaktadır.
 


 
Mutlaka Görün
Zeugma Mozaik Müzesi, Bakırcılar çarşısı, Tahmis Kahvesi, Gaziantep Kalesi, ömeriye Camii, Tekke Camii, Tahtalı Camii (Tahtani Camii),Eski çarşı, Kürkçü Hanı, Paşa Hanı, Şıra Hanı, Tuz Hanı, Tütün, Mecidiye Hanı, Rumkale, Araban Kalesi, Fevkani Kilisesi, Yesemek Açık Hava Müzesi, Zeugma Antik Kenti.

Eski Gaziantep Evleri
Gaziantep’in eski evleri kalkerli taşlardan inşa edilmiştir. Kentin eski semtlerinde ve eski çarşıda bulunan bu evlere büyük bir dış kapıdan girildiğinde ilk olarak hayat ya da avlu adı verilen geniş bahçeli alan görülür. Evlerin giriş katı zeytinyağı, erzak, pekmez depolamak için kullanılır. üst katta ise günlük yaşam olur.

 

Yesemek Açık Hava Müzesi
Gaziantep”de Islahiye”nin Yesemek Köyü”ndedir. Gaziantep”ten İslahiye 90 kilometre mesafededir. Köye gitmek için öncelikle Gaziantep”ten İslahiye”ye otobüsle oradan Yesemek köyüne taksi ya da köye giden minibüslerle gidebilirsiniz. İslahiye-Yesemek arası yaklaşık 25 kilometredir. Köye ulaşmak için Gaziantep”ten 115 kilometre yolculuk yapmanız gerekir. Açık hava müzesi köyün içindedir. Tahtalı Köprü Barajı”nın yakınında dağın yamacında Hititler döneminden günümüze ulaşmış yaklaşık 300 heykelden oluşmaktadır. Müzede; heykeller, kapı üzerinde kullanılan aslan tasvirleri, savaşçı heykeller, at arabası heykelleri,sfenksler yer almaktadır.Köyde heykel atölyesi ve taş ocağı vardır. Yesemek Köyü”nün Antep biberi ve dağ kekiğide meşhurdur.

Zeugma Antik Kenti
Nizip İlçesindeki Belkıs Köyü”ndedir ve Fırat Nehri kıyısındadır. Gaziantep”e 50 kilometre mesafededir.çingene Kızı mozaiği burada yapılan kazıda bulunmuştur. Zeugma Antik Kenti”nde arkeolojik yapılar, freskler, kiliseler, şehrin yapısını oluşturan yollar, heykeller vardır. Birecik Baraj Gölü”nde su birikmesiyle Zeugma”nın bir bölümü baraj gölünün suları altında kalmıştır.
 


 
Zeugma Mozaik Müzesi
Gaziantep şehir merkezindeki Şehit Kamil İlçesi”nde Mithatpaşa Mahallesi”ndedir. Şehirde çalışan minibüslerle ve otobüslerle kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Hacı Sait Konukoğlu Bulvarı”nın karşısındadır. 30 bin metrekare alanda gezginleri ve arkeoloji meraklılarını misafir etmektedir. 9 ile 17 saatleri arasında açıktır. Sadece Pazartesi günleri kapalıdır. Müze giriş ücreti 8 TL”dir. Müze Kart geçerlidir.

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi eserleri ve yapısı nedeniyle dünyanın en önemli müzeleri arasında yer almaktadır.Gaziantep ve çevresi yüzyıllar önce Roma (Bizans) İmparatorluğu”nun doğu sınırındaki en son ve en büyük yerleşimi olduğu için çok sayıda mozaik bu yörede bulunmuştur.Birecik Barajı”nda su biriktirilmesiyle birlikte Fırat Nehri kıyısındaki antik kentlerden kurtarılan mozaikler Zeugma Mozaik Müzesi”nde sergilenmektedir. Giriş katında ve üst katta Fırat Nehri kıyısında bulunan mozaikler ve Roma Bizans dönemine ait mozaikler sergilenmektedir. Zeugma Müzesini flash”sız ve tripod”suz fotoğraflayabilirsiniz.

 

Zeugma Müzesi”nde çingene Kızı Mozaiği
çingene Kızı Mozaiği Gaziantep”in Nizip İlçesi”ne 10 kilometre mesafedeki Zeugma antik kentinde Belkıs Harabeleri”ndeki bir villanın 300 m2’lik taban parçası olarak bulunmuştur. çingene Kızı Mozaiği, Zeugma antik kentininve Gaziantep’in de simgesi halini almıştır. Bir süre Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen mozaik, 9 Eylül 2011 tarihinden itibaren Zeugma Mozaik Müzesi”nin üst katında kendine ayrılan özel bir oda içinde sergilenmektedir.Zeugma Mozaik müzesi, Türkiye”nin en önemli mozaik müzelerindendir mutlaka gezmenizi tavsiye ederim.
 

 
Gaziantep, Kurtuluş Savaşı”ndaki başarılarından günümüze ulaşan kültürel dokusuyla, doğal güzellikleri, lezzetli yemekleri, mozaikleri, bakır işlemeleri, mimari ögeleri, kaleleri, müzeleri, antik kentleri, hanları, çarşıları, kiliseleri, türbeleri, camileri, yaylaları, ovaları, kebapları ve baklavası ile fotoğrafçılar için doğal platodur.Gezginlerin ve fotoğrafçılarınilk fırsatta Gaziantep yöresini gezmesini tavsiye ederim.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here