Ana sayfa Makale Garip Teknoloji Davaları

Garip Teknoloji Davaları

Teknoloji hayatımızın büyük bir kısmını oluştururken, teknoloji kültürünün bazı yönlerinin dava konusu olması hiç de şaşırtıcı değil.

0

Bazı davalar ciddi antitröst davaları veya patent ihlalleri olsa da, bazıları sadece biraz tuhaf geliyor. Maymun selfy’sinden otomatik tamamlamanın kötülüklerine kadar, burada en tuhaf davalardan bazılarını bulacaksınız.

İş dünyasındaki en büyük dava

Eski bir profesyonel güreşçiye ait sızdırılan bir seks kaseti. Trump destekli teknoloji milyarderi şeklinde bir gizem destekçisi. Kalitesiz bir online sansasyon gazetesi, serbest konuşma ve araştırmacı gazeteciliğin savunucusu oldu.

Hayır, John Grisham’ın şimdiye kadar yazdığı en garip kitap değil, ama Hulk Hogan olarak tanınan profesyonel güreşçi Terry Bollea’nın yer aldığı bir seks kasedini Gawker web sitesinin yayınlama kararının ardından 2016 yılındaki yasal bir mücadelenin içeriği söz konusu.

Gawker’dan habersiz olarak Hogan, Gawker’le bir kaç yıl önce onu eşcinsel olarak gösterdiği için kavgalı olan zengin girişimci kapitalist Peter Thiel’den destek alıyordu. Sonuç, Gawker’ın 140 milyon dolar para cezasına çarptırılması ve iflas için derhal dava açılmasıydı. Tüm hikaye Netflix belgeseli Nobody Speak’de anlatılıyor.

Otomatik tamamlama vs Almanya

Otomatik tamamlama, siz yazmayı bitirmeden önce ne arayacağınızı tahmin eden bir Google fonksiyonudur ve oldukça da kullanışlıdır. Kim bundan nefret edebilir? Almanya’dan birkaç kişi.

Otomatik tamamlama, 2009 yılında başlatıldıktan kısa bir süre sonra birkaç kişi, kullanıcıların aradıkları şeylere dayanarak, isimlerinin istenmeyen aramalarla ilişkilendirildiğini fark ettiler. Eski Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un eşi Bettina Wulff, aramalarda eskort hizmetleriyle bağlantılı çıkarken, bir Alman işadamı da “dolandırıcılık” terimi ile bağlantılı hale geliyordu.

Davanın ardından, Google’a Almanya’daki otomatik tamamlamayı temizlemesi söylendi. O zamandan beri, dünyanın başka yerlerinde benzer şikayetler duyuluyor – Fransa’dan bir şahıs Satanist olmakla suçlanıyor, İrlanda’da bir otel yediemin olarak gösteriliyor.

Google trafikte yürümenizi isterse

2009 yılında, Lauren Rosenberg’e karanlıkta bir otoyolda yürürken bir araba çarptı ve sonra dava açtı. Davasına iki hedef koydu: Arabanın sürücüsü ve herkesin favorisi milyarlarca dolarlık dev arama motoru olan Google.

Neden Google? Çünkü Rosenberg, Google Haritalar’ın onu tehlikeli bir trafiğe girecek şekilde bir rota ile yönlendirdiğini iddia etti. Dava daha sonra düştü ama A.I. araçlarına olan güvenimizi ve onlara inanma eğilimimizi sarstı.

Tomtom bana böyle dedi

Lauren Rosenberg’in onu trafikte yürüttüğü için Google’ı suçladığı yıl, 43 yaşındaki İngiliz sürücü Robert Jones da, mahkemede TomTom navigasyon sistemini suçladı.

Jones’a göre SatNav, arabasının dar bir uçurumun kenarında sıkışıp kalmasına neden oldu. Bir traktör ve üç adet dört tekerlekli atv’nin yer aldığı dokuz saatlik bir kurtarma operasyonu ile polis tarafından ana yola kadar çekilmek zorunda kaldı.

Jones’a, körü körüne GPS sistemini takip etmek yerine sağduyusunu kullanması ve dikkatsiz sürüş için para cezası vermesi gerektiği söylendi.

Intel’e alerji

Bunun anlatılması biraz zor: Hollandalı bir kadın Intel işlemcilerine olan alerjisine dayanarak, Intel ve Hollanda Ekonomi Bakanlığı’na karşı 2002 yılında bir şikayette bulundu. Görünüşe göre sorunlar 486 işlemcisine uzanmıyordu, ancak Pentium’dan yayılan yüksek frekanslı radyasyon onu hasta ediyordu.

Sonuç olarak, işini bırakmış ve tazminat talep ediyordu. Anlaşılan mahkeme onun hikayesine tamamen inanmadı.

Mahkemelik Caps’ler

Caps’ler mahkemelerde her gün tartışılmıyor. Bununla birlikte, bu yıl tam olarak olan buydu, gayrı resmi bir ırkçı maskot olan Pepe the Frog’un yaratıcısı Matt Furie, sahte haber sitesi Infowars’dan Alex Jones’u mahkemeye verdi. Furie, Infowars web sitesinde Pepe’nin yer aldığı bir posterin satılmasının ardından telif hakkı ihlali için tazminat talep ediyor.

Şikayette, Furie’nin, bu posterdeki Pepe imgesinin ya da karakterinin kullanımını onaylamadığı ve Pepe’nin Alex Jones’la ya da bu posterde gösterilen diğer figürlerle ya da ‘MAGA’ sloganıyla birlikte kullanımını onaylamadığı belirtiliyor.

Pepe’nin “ırkçı, İslamofobik ve nefret dolu temalar” içeren kendi yayınladığı bir kitap için açılan bir dava 2017 yılında mahkemede uzlaşıyla sonuçlandı.

Maymun selfie’si

Bir maymun telif hakkına sahip olduğu bir selfie çekerse? Bu, doğa fotoğrafçısı David Slater’ın nesli tükenmekte olan Sulawesi tepeli makaklarını fotoğraflamak için Endonezya’ya yaptığı bir gezi sırasında bir kamera kurduğu 2011’deki olaydan kaynaklanan gerçek bir yasal dava.

Muhtemelen Naruto adlı bir makak, arsız bir sırıtışla dolu bir selfie çekmiş. Görüntü internette yayıldı sayısız caps’de kullanıldı. Daha tartışmalı bir şekilde, Wikimedia Commons görüntüleri yayınladı ve maymunlar çektikleri resimler için telif hakkına sahip olamadıklarından bunların kamuya ait olduklarını iddia etti.

Bu dava, o zamandan beri mahkemede tartışıldı. Bir yerlerde hukuk fakültesine gitme nedenlerini yeniden düşünen bir avukat var.


Bu yazı, Newtech dergisinin Temmuz sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here