Ana sayfa Haber Galaxy S9 deli gibi hızlı olacak: Snapdragon 845 hız testi

Galaxy S9 deli gibi hızlı olacak: Snapdragon 845 hız testi

0

Samsung’un yeni Galaxy S9 modelinin hızlı olup olmayacağı konusunda bazı şüpheler var. Qualcomm’un merkezinde yapılan bir testte cihazın ne denli hızlı olacağının tespiti yapıldı. 

Galaxy S9’un 2018 yılında Qualcomm’un Snapdragon 845 çipsetini kullanacak ilk telefon olması bekleniyor. çipsetler, telefonun beynidir. Onlar olmadan işletim sistemini çalıştıramaz, internete bağlanamaz ya da fotoğraflarınızı düzenleyemezsiniz. Snapdragon 845 aynı zamanda daha renkli fotoğraf ve video oluşumunu sağlayan, daha uzun batarya ömrü sunan ve parmak izi ya da yüz tanıma sistemleri üzerinden daha güvenilir biyometrik güvenlik imkanları sunan bir işlemci. 

Qualcomm’un iddiasına göre Snapdragon 845, Snapdragon 835’e oranla yüzde 25 daha hızlı çalışıyor. Bu iddianın doğruluğunu test etmek isteyen gazeteciler,

Android tabanlı telefonlarda gerçekleştirilen 12 testin gerçekleştirilmesini gözlemlediler. 

Yapılan tüm bu testlerde ekran kartı işlemcileri, cihaz işlemcisi ve web sitelerinin telefonlar üzerinde ne denli performans sağladıklarının görülmesi amaçlandı. 

Test sonuçlarını yukarıdaki tabloda görebilirsiniz. 845’in çalıştığı cihazlar, diğer cihazlara oranlar yüzde 25’lik performans artışı sağladılar. Testin gerçekleştirildiği telefonlar, prototip değil, satın alınabilecek konfigürasyona sahip telefonlar. 

Testin gerçekleştirildiği Snapdragon 845 telefonunun özellikleri:
* 5.5 inç LCD ekran, 2.560 x 1.440 piksel çözünürlür
* Dual arka kamera : 12 megapiksel ve 13 megapiksel
* ön yüz kamerası: 12 megapiksel
* 2.8 GHz Snapdragon 845 işlemci
* 6GB RAM
* USB-C
* Kulaklık girişi yok

Snapdragon 845 ile Galaxy Note 8, Pixel 2 XL ve LG V30 karşılaştırması

Kıyaslamaa için 12 telefon üzerinde en az 3 test gerçekleştirildi. Hedefin sağlanamadığı bazı durumlarda ise 6 kez tekrarlandı. Test sonuçlarının ortalaması yukarıdaki çizelgede yer alıyor. 

Daha sonra bu testler diğer üç modelde de uygulandı. Galaxy Note 8, Pixel 2 XL ve LG V30 marka Snapdragon 830 çipseti üzerinde yapılan denemelerde genel toplam üzerinden elde edilen karşılaştırma sonucu 150 oldu. 

Snapdragon 845 referans cihazının modellere göre en hızlı Snapdragon 835 cihazından ne oranda hızlı olduğu, tablonun en sağ sütununda yer alıyor. 

Bu sonuçlardan elde eldebileceğimiz en iyi sonuç, Qualcomm’un iddiasının büyük oranda yerinde olduğu yönünde. Snapdragon 845 çip ile çalışan telefonların, 2017 yılı telefonlara oranla ortalama yüzde 25 daha hızlı çalışacaklarını söyleyebiliriz. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here