Ana sayfa Mobil Galaxy S4 iPhone için tehdit mi?

Galaxy S4 iPhone için tehdit mi?

0

Samsung”un dördüncü nesil Galaxy S modeli, yakın zaman içerisinde lansmanı beklenen yeni nesil iPhone”un satışlarına ne yönde etki edecek?

Teknolojisi, tasarımı ve ilginç özellikleri ile Galaxy S4 şimdiden 2013″ün en önemli akıllı telefonlarından biri. “Yenilik” anlayışı S4″ün temel felsefesini oluşturmuş durumda. Tüm detaylarında gelişim akan yeni Galaxy S4″ün teknoloji özellikleri akıllı telefon kavramında adeta sınırları belirledi. Samsung Galaxy S4, şüphe götürmez biçimde şimdiden Apple iPhone”un yeni versiyonlarının da en ciddi rakibi. Yeni model, kısa sürede elde edilen yüksek ön sipariş rakamları ile bunu daha piyasaya resmi olarak çıkmadan göstermişti. Yakın zaman içinde de 10 milyon adetlik rekor satış adedine ulaştı. Galaxy S4’ün birkaç ay içinde lansmanı beklenen yeni iPhone modelinin global satışlarına ne ölçüde etki edebileceğini bazı veriler eşliğinde değerlendireceğiz.

Büyük Yarış
Geçtiğimiz yıl Galaxy S3, iPhone 4S ve ardından iPhone 5″in aynı dönemde tüketicilerin karşısında yer alışına tanıklık etmiş ve rekabeti canlı şekilde gözlemlemiştik. Samsung Galaxy S3, global anlamda yüksek satış rakamlarına ulaşırken kullanıcılarının da beğenisini kazanmıştı. Bununla birlikte iPhone 4S”in Galaxy S3″ten çok daha önce pazara sunulmuş olduğunu da hatırlatalım. Genel satış adetlerine baktığımızda ise iPhone”un daha iyi durumda olduğunu görebiliyoruz. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 150 milyon iPhone satıldı. Bununla birlikte Samsung Galaxy S3″ün satış adedi bu rakamın üçte birinden daha az oranda gerçekleşti. Modelin Mart ayı itibariyle 50 milyon barajına ulaşabildiğini belirtelim.
 

Beklentiler
Apple iPhone 5″in 2012 sonlarına doğru satışına başlanması ile rekabet eğrisi tamamen Apple yönünde gelişmeye başlamıştı. Bu durumda Samsung Galaxy S4 içinde benzer bir durum söz konusu olabilir. iPhone”un yeni versiyonunun Galaxy S4″ün satışlarına büyük bir negatif ivme kazandırması kesin. Genel itibariyle Galaxy S4″ün yeni lanse edilecek olan iPhone”a en ciddi rakip olacağı kesin olmakla birlikte iPhone versiyonlarının genelindeki Galaxy S serilerine üstünlük faktörünün devam edeceği bekleniyor.
 

Adeta iPhone”ların güncelliğinin azalmaya başladığı dönemlerde pazara sunulan bir seri halini almaya başladı Galaxy S”ler. Bu noktada iPhone 5 ve Galaxy S4 arasında önemli teknoloji farklılıkları olduğunu belirtelim. Gerek işlemci hızı, gerek kamera gerek S4″ün sahip olduğu Smart Scroll gibi özelliklerle teknoloji düzeyi açısından iPhone”dan ileri olduğunu görebiliyoruz. Peki teknolojisinin çok daha yüksek noktalarda olması beklenen iPhone”un sonraki versiyonunda teknolojik rekabet ne ölçüde seyreder? Bu sorunun yanıtını görebilmek için bir süre daha beklememiz gerekecek.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here