Ana sayfa Mobil Galaxy Note 8″de LG V30″un yaptığını yaparak 2x zoom özellikli dual kamera...

Galaxy Note 8″de LG V30″un yaptığını yaparak 2x zoom özellikli dual kamera kullanabilir

0

Yeni amiral gemisi modelinde etkileyici kamera kalitesi sunmayı hedefleyen tek üretici LG olmayabilir. Güney Kore”li firma, f/1.6 odak açıklığına sahip gelmiş geçmiş en büyük kamera sensörlü amiral gemisi modeli LG V30″u çıkarmak için vites artırmışken, rakibi Samsung” da kendi kamerasını güçlendirmeye çalışıyor olabilir.

Galaxy Note 8″in arka yüzde çift kamera ile geleceğine dair söylentiler var. Bu yönüyle Samsung”un öncü modellerinde yapacağı ilk uygulama olacak. Kore”de bulunan haber kaynaklı ETNews web sitesi bu modelin içereceği diğer özelliklerle ilgili de bilgi verdi.

Endüstri kaynaklarından aldığı bilgileri gündeme getiren ETNews, Note 8 kameralarında 12MP optik lens, dual-image pixel sensör ve 13MP”lik telefoto lens kullanılacağını bildiriyor. Bu özellikler arasında optik görüntü stabilizasyonu ve 2x optik büyütme desteği de bulunacak.

Dual-lens teknolojisi sayesinde optik büyütme özelliği telefonlarda sıklıkla kullanılır oldu. Bu özellik uygulandığında kalite kaybına neden olmadığı için dijital büyütme işleminde genellikle tercih ediliyor. Dijital olarak büyütülen görüntüler, optik olarak büyütülen görüntülere oranla daha pikselli ve göze batan görüntüye sahip olurlar.

Tabii şu anda bu haber spekülasyondan ibaret. Samsung”un iPhone 7 Plus”ta olduğu gibi komple optik büyütme fonksiyonunu kullanıp kullanmayacağı, ya da OnePlus 5″e getirilen çözümde olduğu gibi “kayıpsız” bir büyütme uygulaması mı kullanılacak, henüz belli değil. Fakat biz, ilk ihtimalin gerçekleşeceğini düşünüyoruz (bu tekniklerin her ikisinin de hareketli parçalar barındıran DSLR kameralarının fiziksel büyütme fonksiyonu ile aynı şekilde çalışmadığını unutmayalım).   

ETNews aynı zamanda dual-lens sisteminin Galaxy Note 8″de kullanılmaya başlanmasıyla bu sistemin diğer cihazlara da entegre edilmesinin önünü açacağını belirtiyor. ETNews haberinde “Samsung temelde telefonlarındaki tüm kameralarını dual kameralarla değiştirmeyi hedefliyor” diyor. Bu durumda gelecek Galaxy S9 modellerinde dual kameraların varlığı kaçınılmaz görünüyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here