Ana sayfa Haber FutureIT 2017’de IT’nin geleceği konuşuldu

FutureIT 2017’de IT’nin geleceği konuşuldu

0

Geniş kapsamlı bir etkinlik olan FutureIT,  6 Aralık 2017″de gerçekleştirildi ve günboyu  sürdü. Etkinliğin açılış konuşmacısı Tech Data Türkiye Genel Müdürü Hakkı Eren idi. 

Eren konuşmasında, hayatımızdaki en önemli konulardan birinin veri olduğunu belirtti ve “sadece verileri kaydetmek yeterli olmaz, onların toplanmasının ardından analitik yöntemlerle işimize yararlı bir hale getirmemiz gerekiyor, vereceğimiz kararlar şirketlerimizin başarısını belirleyen en önemli unsurlardan biri olacaktır. Verilerin işlenmesi farklı alanlarda farklı çözümlerin sunulmasına yardımcı oluyor. Teknoloji bizlere nerede olduğumuzu ve nereye gitmemiz gerektiği konusunda değerlendirmeler sunarak her alanda yardımcı oluyor” dedi. Konuşmasını”etkinliğin ardından edindiğimiz bilgiler ile gelecek teknolojilere kendimizi nasıl adapte edebiliriz diye düşünmeye başlayacağız” diyerek noktaladı.

 

Paketten özel yazılımlara geçilmeli
Etkinlikte sahne alan Dell EMC Türkiye Müdürü Sinan Dumlu da Dell”deki yapısal değişiklikleri açıklayarak konuşmasına başladı. “Nesnelerin Interneti Dell EMC için önemli bir alan ve Dell EMC olarak bu konudaki çözümlere odaklanmış durumdayız. IoT ve ağ ürünleri tarafında hızlı ve iyi çözümler sunuyoruz, bulut bilişim konusunda sahip olduğumuz deneyimi de kimse tartışamaz” diyen Sinan Dumulu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dijital dönüşümdeki önemli konulardan bir tanesi kültür değişikliğidir. Biz size teknoloji olarak ne çözüm sağlarsak sağlayalım şirketlerin kültürü de çok önemli. İki tip şirket var: Dijital çağa doğan yeni şirketler ve geleneksel yapıdaki şirketler. Geleneksel yapıdaki şirketlerin işi günümüzde biraz zor gibi. çünkü şirket kültürünü dijital çağa uyarlamakta zorlanıyorlar. Dijital dönüşümün temeli şirketin çalıştığı ana alanlarda yaratıcı bir fikir bulmak ve özel uygulamalarla bu fikri geliştirmek. Burada şirketi farklı kılacak şey ise yazılımı hızlı bir şekilde uyarlamak. Yazılımı çıkartıp günlük hayata uygularken aynı zamanda da yine geliştirmeye devam ediyorsanız işinizi iyi yapıyorsunuz demektir.”

 

Yarının ağlarına hazır olalım
Etkinliğin bir başka konuşmacısı Cisco İş Ortakları Bölümü Lideri Emre Yükselci“ydi. Konuşmasına günümüzde yapılan araştırmalara dikkati çekerek başlayan Yüksel bazı sonuçları  paylaştı. Her 10 pazar liderinden 4″ünün önümüzdeki üç yıl içerisinde değişeceğini ve 5 yıl sonra bugün var olan şirketlerin üçte birinin var olmayacağının altını çizen Yükselci, “2015 ile 2023 yılları arasındaki 10 yıllık periyotta dijital ekonomi 23.8 trilyon dolarlık değer yaratacak ve hali hazırda dijital iş fırsatlarının yüzde 80″i el değmemiş şekilde duruyor” diyerek devam etti.

Gelecekte ağ teknolojilerinin çok daha önemli olacağını belirten Yükselci, sürekli öğrenen, sürekli adapte olan ve tehditlere karşı sizi kesintisiz bir şekilde koruyan ağlar yaratmak için odaklanmamızı önerdi ve “bu ağların, nesnelerin internetine, buluta hazır, entegre güvenlik sistemleri ile uyumlu ve mobiliteye hazır olmasının şart “olduğunu söyledi.  

 

Teknoloji dönüşürken araştırma içinde olunmalı
Etkinlikteki sunumunda IBM”in vizyonundan bahseden IBM Türk Veri Depolama çözümleri Satış Müdürü Umut Orhan Aydemir, “IBM, yapay zeka, güvenlik, makine öğrenimi  ve açık standartlara yatırım yapan ve sunduğu ürünleri, hizmetleri bu doğrultuda üreten bir firmadır. Teknoloji dönüşürken şirketler müşterilerinin BT ekonomisini okumak için sürekli araştırma içinde olmalıdır.”

Her şeyin bilgisayarlarla hesaplandığı bir Dünyadayız
HPE Türkiye Genel Müdürü Güngör Kaymak, HPE olarak hibrid BT çözümlerine ağırlık verdiklerini söyledi ve “gelişen teknolojiler ve farklılaşan yaşam anlayışı gereği akıllı erişim katmanlarına odaklanıyoruz” dedi. “Veriler artık her yerde ve her şeyimiz. 2016″da Facebook aktif kullanıcı sayısı 1.1 milyarken bir gün içinde paylaştıkları veri miktarı 4 Petabayt”tı. 2020 yılında akıllı araçların günlük depolanması gereken veri miktarının 40.000 petabayt olacağı öngörülüyor. öngörülere baktığımızda 2020 yılında dünyada 8 milyar insan 20 milyar adet bağlantılı cihazı kullanacak. Ayrıca kullanıcıların kullanabilecekleri 1 trilyon uygulama yer alacak. Uygulamalar ve şu günlerde veri diye tabir ettiğimiz bilgiler farklılaşacak. Bu durum iş dünyasının daha hızlı hareket etmesine olanak sağlayacak” diyen Kaymak, sözlerini şöyle tamamladı: “Hibrid BT çözümlerini daha kullanılabilir hale getiriyoruz. Sahip olduğumuz güç ve deneyim ile gelecek nesil akıllı teknolojilerin kullanılması konusunda müşterilerimiz ve teknolojiler arasında köprü oluyoruz.”

 

Sürekli değişen bir veri akışı var
İçinde bulundukları pazarın daralmasına rağmen kendilerinin pazardan daha fazla pay almaya başladıklarını söyleyerek sözlerine başlayan NetApp Türkiye Müdürü Behçet Yumrukçallı da, NetApp”in all-flash ürünlerindeki başarılarının altını çizdi. Yumrukçallı: “Verilerin önemi her geçen gün artıyor ve elindeki verileri analiz ederek işine yansıtan firmalar başarılı oluyor. Artık veriler, güvenlik duvarlarının arkasında gizli cihazlara kilitlenmiyor. Bunun yerine, giderek birden fazla konumda yer buluyor, bulut ve şirket içi depolama olarak, verinin nerede olduğunu ve kaynağını bilmenizi gerektiren sürekli değişen bir veri akışı bulunmakta. Yapılandırılmış veri, yapılandırılmamış veri, makine öğrenimi ve yeni nesil veri akışı veri merkezlerinin odaklanması gereken konulardır” dedi.

IoT”nin hayata uyarlanması
Nesnelerin interneti konusunda deneyimlerimizden yararlanarak çözümler sunuyoruz diyen Hitachi Vantara Kanal Satış Müdürü Bahadır öztürk sunumunu şöyle sürdürdü: “Hitachi Vantara, IoT teknolojileri ve bu teknolojilerin insan hayatına uyarlanmasına odaklanmış bir firmadır. Şimdiye kadar ulaştırma, akıllı şehirler, enerji, sağlık ve endüstri alanlarında birçok başarılı proje gerçekleştiren firmamız, kendisine vizyon olarak da sosyal yenilikler ve yarının büyük verisini belirlemiş durumda.”

 

Güvenli bir dijital çalışma alanına ihtiyaç var
FutureIT konuşmacılarından Citrix Türkiye Kurumsal ürünler Müdürü İlkay Aygün, insanların üretken olmak için ihtiyaç duydukları uygulamaları, verileri ve hizmetleri birleştiren ve bilişim teknolojilerinin karmaşık bulut ortamlarına uyum sağlamasını ve bu ortamları yönetmesini kolaylaştıran kapsamlı güvenilir dijital çalışma alanını sağlayarak müşterilerin geleceği yeniden hayal etmelerine yardımcı olan bir firma olarak bu konuda sundukları çözümler ile oldukça iddialı olduklarını belirtti. Aygün ayrıca, “Türkiye”de uygulama güvenliğine yeterince önem verilmediğini görüyoruz. Oysa mobil cihazların arttığı ve BYOD eğiliminin güçlendiği günümüzde, uygulama güvenliği tehdide en açık alanlardan biridir” dedi.
Sunucusu olmayanlara konteynır platformu

Etkinlikte söz alan Amazon Web Services Türkiye Müdürü Yinal özkan, son dönem¬de büyük değerlere ulaşan Airbnb, Oscar, Robinhood gibi firmaların servislerini AWS bulut servisleri üzerinden verdiklerini söyledi ve kurumların sahip oldukları işlerini AWS çözümleriyle birlikte hızlı ve kolay bir şekilde farklı bir konuma taşıyabilmelerinin öne¬mini vurguladı. özkan, “AWS olarak sunucusu olmayan firmalara uygulamalarını sunmak ve çalıştırmak için komple konteynır platformu da sunuyo-ruz” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Açık standartlar ve yazılımın önemi artıyor

Extreme Networks Marmara Bölge Müdürü Umut Altun etkinlikte¬ki konuşmasında, “Bize göre dijital dönüşümün temeli ağ. Konuştuğu¬muz yenilikler hep ağ temelli. Burada güvenlik, çok önemli. Belki de en önemlisi işi basitleştirmeye ihtiyaç var. Açık stan¬dartlar ve yazılımın önemi de katla¬narak artıyor. Bunlarla gelecekte düzgün yatırımlar yaparak işinizi daha iyi yerlere getirmeniz mümkün” dedi ve Extreme Networks”ün odaklandığı konu¬ların da, uygulama görünürlüğü ve kontrol, yazılım güdümlü kurumsal ağlar ve oto¬matikleştirilmiş güvenlik alanları¬ olduğunu belirtti.
 
İş analitiğinde devrim yaşanıyor

FutureIT”nin son ko¬nuşmacısı olan Mellanox Türkiye ve Orta Doğu Satış Müdürü Altay Gençay,  son dönemdeki bilgisayar hızlarına dikkat çekti ve özellikle iş ana¬litiği ve hesaplama konusunda bir devrim yaşandığını söyledi. Gençay, Mellanox”un sunduğu cihaz ve servisler ile hız konusundaki tüm sorunların aşılacağının garantisi¬ni de verdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here