Ana sayfa Donanım Futbol zirvesinde kriz yaşanıyor

Futbol zirvesinde kriz yaşanıyor

0

Her yıl milyonlarca insanın çıkmasını dört gözle beklediği oyunların başında futbol oyunları yer alır. ünlü “Fifa” ve “PES” serilerinde, markalarını en iyi temsil edecek futbolcular belirlenir. Futbolcular yapılan sponsorluk anlaşması gereği kurumu en iyi şekilde temsil etmek zorundadır. Tarihe “PES 2011” kapak krizi olarak geçen olay ise uzun zaman unutulamayacağa benziyor. Bu ve bunun gibi benzeri olaylar bize “Futbol Endüstri”sinin sadece maç seyretmekten ibaret olmadığını, oyundan da ibaret olduğunu gözler önüne seriyor.

 

Futbol Oyunlarındaki kapak krizi

 

Bir zamanlar “Konami”nin vazgeçilmezleri arasında yer alan “Barcelona”nın ünlü forveti “Lionel Messi” yaptığı gaftan dolayı kapaktan çıkarılmıştı. 2011 yılından itibaren Konami dünyanın en iyi orta saha oyuncusu olan “Cristiano Ronaldo” ile sponsorluk anlaşması imzalamıştı. Peki ne oldu da “Lionel Messi”, “PES”in kapağından çıkarıldı? Olay Barcelonalı defans oyuncusu “Gerard Pique”nın attığı tweet”ten kaynaklanıyor. “Pique”; “Lionel Messi” sağlam bir “Fifa” oyuncusu, onunla deli gibi “Fifa” oynuyoruz şeklinde tweet atması, “Lionel Messi”nin, “Konami”nin göz bebeği oyunu “PES”in kapağından aforoz edilmesine neden oldu.

 

 

Japonlar duygusal insan olma özelliği ile tanınırlar. Bu ihaneti hazmedemeyen “Konami” ince eleyip sık dokuyarak “Real Madrid”in orta saha oyuncusu “Cristiano Ronaldo” ile sponsorluk anlaşması imzaladı. “Cristiano Ronaldo”nun sıkı bir “PES” hayranı olduğu biliniyor. Sponsorluk döneminde her şey yolunda gitti. “Ronaldo”nun “Konami”yi çok iyi temsil ettiği kesindi. Keza “Fifa” da rakibi “PES” e nazire yaparcasına “Lionel Messi” ile anlaşmıştı. İkili arasındaki rekabet yeşil saha dışında da devam etmekte.

 

Futbol Oyunlarındaki kapak krizi

 

özellikle “Konami”, “Cristiano Ronaldo” ile yaptığı sponsorluk anlaşmasının meyvelerini “PES 2013” oyunu ile topladı. Konami tarihinde ilk kez “PES 2013” ile rakibi “Fifa”yı satışlarda geçmişti. Geçmişti dememezin sebebi de maalesef “PES 2014” ile tekrar zirveyi “EA Sports”a kaptırdı. Kim bilir belki de düşüsün sebebi kapaktan “Cristiano Ronaldo”nun çıkıp, “Bayern Munich”li futbolcuların kapak modeli yapılması. Tabii ki bu işin latife kısmı asıl sorun oyunun oynanış ve grafik özellikleri ile “Fifa”nın gerisinde kalması. Kalması diyoruz zira çoğu kullanıcı halen “PES 2014”ün çimlerinin, “PES 2004” dönemindeki çimlere benzediğini ifade ediyor. 

 

Editörün Notu: Genel olarak bence “PES 2013” döneminde çok satmış bir oyundur. Her gittiğim “PlayStation Kafe”de herkes deli gibi “PES 2013” oynuyordu. PES bu sene kendini nadasa bıraktı, gelecek sene bomba gibi bir oyunla giriş yapabilir. “Cristiano Ronaldo”yu mutlaka yanlarına almalılar. Bu sene Fifa 14 her yönüyle “PES 2014”ten kat kat daha iyi. özellikle “EA Sports”un, “Barcelona” ile anlaşması “Microsoft” çalışanlarını sevindirmiş olmalı. “Microsoft” çalışanlarının çoğunun “Barcelona”yı tuttuğu biliniyor. Zira “Bill Gates” “XBOX 360” tanıtımı etkinliğinde dönemin ünlü stoperi Barcelonalı Rafael Marquez ile penaltı çekişmesine girmişti.

 

“Bill Gates” “Barcelona”lı stoper “Rafael Márquez” ile “XBOX 360” oynuyor

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here