Ana sayfa Donanım Fujitsu LifeBook S751

Fujitsu LifeBook S751

0

Güvenlik, dayanıklılık ve iş- dizüstü bilgisayarı kavramlarının kesişimi…
 

İlk Bakışta

Klişe dolu sınırları zorlayabilen bir iş-dizüstü bilgisayarı için performans, dayanıklılık, taşınabilirlik ve güvenlik unsurları olmazsa olmaz dörtlüdür. Fujitsu LifeBook, S serisinin en son ürünü S751, ikinci nesil Core i5 işlemcisini ve verilerinizi korumanız için geliştirilmiş birçok özelliği şık, hafif bir vücutta taşıyor. Modüler görünümü ile iyi bir ilk izlenim bırakan yeni Fujitsu Lifebook”un ekran boyutu 14 inç. Bu ekran boyutu, küçük subnotebooklar ile 15 inçlik standart ekran boyutunun bir karışımı. Birçok kesim tarafından bu orta boyut formatının sevilmesinin sebebi; ekran karşısında gözlerin yorulmaması, cihazın enerjiye fazla ihtiyaç duymaması ve dizüstü bilgisayarların kompakt görünümleri olarak sıralanabilir. 2.2kg”lık S751″de siyah plastik kapak ve şık kapak dokusu, ön paneldeki siyah, beyaz ve gümüş üç renkli tasarım ile çok iyi bir bütünlük duygusu yaratıyor. Klavye beyaz renkte, mouse ve avuçiçi dayanağının gümüş formu görünüm açısından ferahlık duygusunu artırıyor. Ancak Fujitsu, bu 3 rengin dışındaki renklere dizüstü bilgisayarlarında yer vermiyor. Kreatif, farklı renklere de yeni modellerde yer verilebilir.
 

fujitsu lifebook S751
 
Fujitsu, iş kullanıcıları için Wi-Fi teknolojisi üzerinden internet bağlantı paylaşımını, cihazı bir hotspot haline dönüştürecek şekle getiriyor. Ancak önceden belirlenmiş Wi-Fi şifresi 63 karakterden uzun. Yani bu karmaşık şifre ile herhangi bir kafe de ya da dış mekânda kullanım zor olacaktır. Ofis içindeki stabil kullanım için geliştirilmiş bir özellik olduğunu
söyleyebilirim. Bununla birlikte cihazın ön kısmındaki wireless on-off butonunun bu kadar ayrıntılı biçimde tasarımlanmasını tuhaf karşıladım. Hem wireless sembolü hem yazı hem de on-off; tasarım açısından bu detay daha basit tutulabilirdi. Cihazda klavyenin sol çaprazında ise Bluetooth yazısına yer verilmiş. Herhangi bir teknolojik yeniliğe işaret etmeyen Wi-Fi, Bluetooth gibi vurguların dış tasarımdaki göze yoğun biçimde hitap eden durumları, cihazın iş bilgisayarı statüsü ile ilişkilendirilebilir ancak bunlar daha basit tutulabilirdi.

 

Hızlı bir şekilde yazı yazılabilen klavye, kullanımda herhangi bir rahatsızlık duygusu yaratmadı. Ayrıca klavye, sıvı dökülmelerine karşı dayanıklı ve anti-mikrobik bir kaplama içerir. Klavyenin üstünde önceden programlanmış hızlı erişim butonları yer alıyor; panel uygulama butonları, Fujitsu Help butonu, pil tasarruf modu, sunumlar için görüntü yöneticisi kontrolü, Windows kilitleme kısayolu. S751 Touchpadi daha büyük olabilirdi, ancak küçüklüğünün nedeni mouse”da konumlandırılmış parmak izi okuyucusundan kaynaklanıyor. Parmak izi okuyucular, iş bilgisayarlarında oldukça mantıklı ekstralardır. Mouse kullanımı ise gayet pürüzsüz.
 
fujitsu lifebook
 
Donanım

2.3 ile 2.9 GHz aralığında saat hızına sahip, Sandy Bridge mimarili hızlı dual core işlemci Intel Core i5 2410M; Intel Sandy Bridge işlemcileri ile gelen Intel HD Graphics 3000, 4GB DDR3 RAM ve 320GB 720rpm HDD ile üstün bir performans örtüsüne sahip olan Fujitsu LifeBook S751, verisel işlemlerde mükemmele yakın performans ortaya koydu. Cihazda 128 GB Solid State Disk”te opsiyonel olarak satın alma seçenekleri arasında yer alıyor. Dosya transferi testinde yaklaşık 5 GB karışık medya dosyasını sadece 2 dakika 50 saniyede kopyalayan S751, video dönüştürme testinde Oxelon Media Encoder kullanılarak 114 MB MP4 video dosyasını sadece 42 saniyede dönüştürdü. Bu sürenin segment ortalamasının neredeyse 20 saniye altında olduğunu belirtelim. Genel ofis işlemlerinin oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirildiği yeni Lifebook S751″de en güncel oyunları oynamak ise sadece düşük detaylar ve orta çözünürlükte mümkün olabildi.

 

Kapsamlı Güvenlik özellikleri

S751″de sıvı dökülmelerine karşı dayanıklı klavyenin yanı sıra, cihazın birçok noktasında sabit disk sarsıcı darbeleri önceden algılayıp cihazı otomatik olarak kilitleyen sensörler yer alıyor. İşyerinizdeki odalar arasındaki taşıma sırasında meydana gelebilecek küçük çarpışmalar, duvarlara kapılara temaslara yönelik bir koruma özelliği. Güvenlik cephesinden baktığımızda artılar sensörler ve sıvı dayanıklılığı ile sınırlı değil. S751″de işletim sisteminin güvenilir bir kimlik doğrulama katmanı oluşturma amacı ile geliştirilen pre-boot yetkilendirme teknolojisi bulunuyor. Kullanıcı isteğe bağlı olarak şifrelemeler, kimlik doğrulama prosedürleri ile bilgisayardaki verileri kendine özel hale getirebiliyor. Parmak izi okuyucu da S751″deki diğer bir güvenlik metodu. Cihazda ayrıca uç noktalardaki güvenlik özellikleri olan Güvenilir Platform Modülü (TPM), Computrace BIOS Sebat Modülü ve BIOS şifre koruması da bulunuyor.
 

fujitsu S751
 
Ekran, Ses, Arabirimler, Isı ve Pil

LifeBook S751″in 14inç, 1366 x 768 piksel LCD ekranı, oldukça parlak ve mat görünüme sahip. Ekran, rahatsız edici parlama ve yansımalar hakkında endişelenmenize gerek olmadığı anlamına geliyor. Sağ ve sol köşelere belirgin olarak yerleştirilmiş hoparlörler, yüksek ve net ses çıkışı üretiyor. çalışma hayatının ardındaki video, film izleme, müzik dinleme alışkanlıkları için ekran ve ses örtüsü uyumlu performans sonuçları ortaya koyuyor.

 

LifeBook S751 etkileyici bağlanabilirlik niteliklerine sahip. VGA, DisplayPort, eSATA / USB combo, USB 3.0, ExpressCard, Akıllı Kart, modem girişi, iki USB 2.0 bağlantı noktası, Ethernet girişi, şarj, Memory Stick / SD kart yuvası, optik sürücü, kulaklık, mikrofon girişleri ve fiziksel Wi-Fi açma-kapama. Ekran üzerinde 1.3 MP web kamerası, yeşil renkli lens tabakasıyla hoş bir görüntü sergiliyor. Webcam, cilt tonları ve diğer renklerde tatmin edici sonuçlar sergiledi. Değinmeden geçemeyeceğim diğer bir konu da entegre mikrofon konusu. Entegre mikrofonu S751″in birkaç metre uzağından bile net ve güçlü ses alıyor. LifeBook S751, uzun süreli kullanımlarda bile nispeten serin kaldı.
 
lifebook S751
 
Touchpad, G ve H tuşları arasında hafif ısınma görüldü. Arka sırttaki pil bölmesi ise ısının hissedildiği temek noktaydı. Fujitsu LifeBook S751″de pil ömrü testlerinde çıkan sonuç 4 saat 51 dakika şeklindeydi. Kategori ortalamasının yalnızca 15 dakika altında olan bu süre, tatmin edici bir süre.
tr.fujitsu.com

Fiyat: 2505 TL
Tasarım:5
Kullanım:4
Performans: 4
Puan: 85

Artıları:
+ Ses-görüntü performansı
+ Pre-boot teknolojisi
+ Veri transfer hızları

Eksileri:
-Depolama kapasitesi
-Küçük mouse

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here